Wieści z przedszkola


ARCHIWUM 2007/2008

ARCHIWUM 2008/2009

ARCHIWUM 2009/2010

ARCHIWUM 2011/2012
ARCHIWUM 2012/2013
ARCHIWUM 2013/2014
ARCHIWUM 2014/2015

ROK SZKOLNY 2015/2016


„ Jedziemy do zoo, zoo, zoo…”

…Śpiewały dziewczynki z zerówki, jadąc 15 maja 2016 r., wraz z przedszkolakami, na wycieczkę do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Dzieci nie mogły się wprost doczekać, kiedy „na żywo” zobaczą zwierzątka, znane do tej pory z książek i albumów.

   Wytrwale przemierzając kolejne alejki, poznały wiele gatunków zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Najbardziej interesujące okazały się żyrafy, słonie i zebry. Zachwycały małpki oraz wielki goryl wylegujący się na hamaku. Olbrzymi hipopotam, żółwie wodne, ryby, żaby i krokodyl – ich widok sprawiał, że niektóre noski trudno było odkleić od szyb wielkich akwariów. Dzieci reagowały bardzo żywiołowo na widok każdego „nowego” zwierzątka. Większość stworzeń budziła ciekawość maluchów, niektóre zadziwiały wyglądem, jeszcze inne przerażały…

   Wycieczka przedszkolaków do ogrodu zoologicznego była także okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej. Aura, choć dotąd kapryśna, sprzyjała wycieczkowiczom, więc, w nagrodę za wzorowe sprawowanie, przedłużono pobyt w ogrodzie, dodając kolejną atrakcję - szaleństwa na placu zabaw.

   Kilka godzin minęło bardzo szybko i trzeba było wracać do przedszkola i stęsknionych rodziców. To był bardzo udany wyjazd.

Małgorzata Jóźwiuk



Wycieczka przedszkolaków do Warszawy

 

15 czerwca dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego w Skibniewie pojechały na wycieczkę do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości dzieci na temat zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Pomimo zachmurzonego nieba dzieci wyruszyły w drogę radosne i pełne nadziei na wspaniałą wyprawę. Większość z nich po raz pierwszy uczestniczyła w takiej podróży bez rodziców. Aura, choć do tej pory kapryśna, sprzyjała przedszkolakom. Ogród zoologiczny okazał się uroczym miejscem do spędzania czasu  na świeżym powietrzu. Przedszkolaki z zainteresowaniem obserwowały zwierzęta. Szczególnie podobały się im śmieszne małpy, olbrzymie słonie i wysokie żyrafy. Kilka godzin spędzonych w ZOO minęło szybko i trzeba było wracać do domu.  

Wycieczka okazała się nie tylko przyjemną formą wspólnego spędzania czasu, ale również atrakcyjną lekcją przyrody i wspaniałym przeżyciem. Przedszkolaki wróciły zachwycone podróżą, pełne nowych wrażeń i nowych wiadomości.


           

       

           

FINAŁ VIII PRZEDSZKOLIADY

                6 czerwca 2016 r. na stadionie miejskim w Sokołowie Podlaskim odbył się ostatni z trzech etapów VIII Przedszkoliady, imprezy sportowej dla najmłodszych, organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim. W imprezie uczestniczyła osiemnastoosobowa reprezentacja przedszkolaków z Zespołu Oświatowego w Skibniewie.

Rywalizacja przebiegała w formie zabawowej, ale na zawodników czekało w tym roku aż siedem zestawów ćwiczeń sprawnościowych. Dzieci wykazywały się wielkim zaangażowaniem i dobrą sprawnością fizyczną. Z zapałem pokonywały kolejne ćwiczenia.  

         Na zakończenie zawodów pan Maciej Kowalczyk wręczył przedstawicielom każdego z przedszkoli pamiątkowe dyplomy.

 

Elżbieta Derlicka

       

       

       

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to zainicjowana przez Fundację ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” akcja mająca na celu promowanie idei głośnego czytania dzieciom, wspieranie zdrowia emocjonalnego oraz budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.

Każda edycja Tygodnia realizowana jest zgodnie z zaproponowanym przez fundację tematem. W tym roku przebiegał on pod hasłemCzytanie uskrzydla!

Podczas XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Zespole Oświatowym w Skibniewie w akcji czytania książek brali udział nauczyciele, rodzice, uczniowie i pani Anna Domagała, emerytowana nauczycielka.

 

Elżbieta Derlicka

               

„ Z całego serca życzymy…”

           Uroczystość Dnia Matki to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, wzruszenie i duma z pociech. Na tę okoliczność 25 maja  przedszkolaki i dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i prezentowały układy taneczne. Mamy z zaciekawieniem i wielką uwagą słuchały życzeń i podziwiały umiejętności swoich pociech. Po odśpiewaniu gromkiego „Sto lat”, każde dziecko wręczyło mamie własnoręcznie zrobiony upominek. Część oficjalna zakończyła się wspólnym, słodkim poczęstunkiem.

           

           

       

       

W gospodarstwie państwa Siłków

 

23 maja dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa państwa Siłków. Celem tej wycieczki było zapoznanie się z hodowanymi w gospodarstwie owcami.

Dzięki uprzejmości gospodarzy dzieci mogły z bliska obserwować zwierzęta. Poznały charakterystyczne cechy wyglądu owcy dorosłej i jej potomstwa. Dowiedziały się czym się odżywiają i po co są przez rolników hodowane. Wiele z nich miało okazję zobaczyć owcę po raz pierwszy. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem przyglądali się więc zwierzętom i słuchali podawanych przez gospodarzy informacji. Największą atrakcją była możliwość pogłaskania małego baranka.

Dzieci wróciły zadowolone, pełne pozytywnych wrażeń i bogatsze o nowe doświadczenia. Wycieczka na długo zapadnie w ich pamięci.

 

Bardzo dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie.

E. Derlicka

               

II OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW

W środę 18 maja 2016 roku dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego w Skibniewie wzięły udział w imprezie biegowej zorganizowanej w ramach projektu II OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW „Sprintem do maratonu”. Celem projektu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.

Zaopatrzone w numery startowe przedszkolaki ustawiły się na linii wspólnego startu. Miały możliwość pobiec tyle metrów, na ile starczyło im sił. Przebiegły łącznie 3360 metrów. W nagrodę za włożony wysiłek otrzymały „złote” medale.

 

 

E. Derlicka

       

           

"WIZYTA PSZCZELARZA"

 

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie odwiedził dziadek Magdy, pan Piotr Żyłowski - pszczelarz. Przywiózł ze sobą specjalny przeszklony „ul” dzięki któremu każdy przedszkolak mógł bezpiecznie obserwować życie roju.

Pan Piotr zaprezentował dzieciom narzędzia i przybory niezbędne w pracy pszczelarza. Opowiedział o życiu i zwyczajach  pszczół, o tym, jak pszczoły produkują miód i jak spędzają zimę. Poinformował też o ich znaczenie w przyrodzie.

Wszyscy z wielkim zaciekawieniem oglądali rój pszczół, plastry miodu, wosk i kit pszczeli. Zadawali wiele pytań, na które pan pszczelarz chętnie odpowiadał.

Pokazał dzieciom także różne rodzaje miodu podkreślając jego walory zdrowotne. Przekazał każdemu w prezencie słoiczek miodu i zachęcał do spożywania go.

Mama Magdy przygotowała dzieciom słodką niespodziankę z miodu.

Pełni wrażeń, zdobytych wiadomości i ciekawostek z życia pszczół i pracy pszczelarza podziękowaliśmy Panu Piotrowi za miłą wizytę i poświęcony nam czas.

 

 

 

 E. Derlicka

           

       

PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

            29 maja odbył się przedszkolny konkurs recytatorski – WIERSZE JANA BRZECHWY.  Spotkaliśmy się w zaprzyjaźnionej  Gminnej Bibliotece, z której p. Monika raz w tygodniu przychodzi do przedszkola, żeby poczytać najmłodszym. Jak zawsze celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej i rozwijanie dziecięcych talentów i zdolności. W tym roku zgłosiło się do konkursu 12 dzieci. Jury w składzie Monika Rzążewska i Edyta Smolik oceniało ich występy pod kątem stopnia opanowania tekstu, płynnej recytacji i ogólnego wyrazu artystycznego.

 W grupie dzieci 3 letnich I miejsce zajęli: Paulina Olopiak i Wiktor Buczyński. W grupie dzieci 4 letnich I miejsce zajęli: Wiktoria Wołynek i Michał Gosek, wyróżnieni zostali: Kacper Zaliwski, Kamil Rybak, Mateusz Stolarczyk i Bartek Zembrowski. Uczestnikami konkursu byli jeszcze Maja Sikorska, Natalia Sikorska, Alicja Wrzosek i Jakub Dukaczewski. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

L. Wierzbicka

       

       

Kolejny sukces Olgi Maleszewskiej

Olga Maleszewska została laureatką XVI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „CZTERY ŻYWIOŁY”. Konkurs ten został zorganizowany przez Przedszkole Miejskie nr 12 w Jaśle. Miał na celu budowanie wiedzy o czterech żywiołach tworzących świat, kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania tych żywiołów oraz uświadomienie ich znaczenia dla świata przyrody.

W konkursie „CZTERY ŻYWIOŁY” brały udział trzy dziewczynki z oddziału przedszkolnego w Zespole Oświatowym w Skibniewie. Profesjonalne jury oceniające prace dzieci z całej Polski przyznało Oli III miejsce.

Cieszymy się z sukcesów Olgi i życzymy jej wielu nagród i wyróżnień w konkursach promujących uzdolnienia dzieci.

E. Derlicka

   

PRZEDSZKOLIADA NA BASENIE

8 kwietnia 2016 r. na sokołowskiej pływalni odbył się drugi etap „Przedszkoliady”, imprezy sportowej dla najmłodszych, organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim.

Dzieci przedszkolne ze Skibniewa wspaniale się bawiły uczestnicząc w przygotowanych przez organizatorów konkurencjach. Drużyna wzięła udział w zabawach: „szczelne dłonie”, „strzelanie karnych”, „wyścig sztafet”, „poławianie skarbów”, „wyścig okrętów” i „fruwająca piłka”.

         Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

E.Derlicka

               

Co było pierwsze jajko czy kura?

Zagadnienie to próbowały rozstrzygnąć dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie uczestnicząc w zabawach badawczych. Sprawdzały świeżość jajka i uczyły się odróżniać jako surowe od gotowanego. Porównywały stopień zasolenia wody za pomocą jajek. Badały wpływ różnych substancji na skorupkę jajka i sprawdzały co jajko ma w środku. Wesoło bawiły się „piłeczką” w którą zmieniło się jajko pod wpływem octu. 

Dzięki uprzejmości pani Magdaleny Gołębiewskiej przedszkolaki miały też niezwykłą okazję, aby z bliska przyjrzeć się kurze, dotknąć jej grzebienia i pazurów. Wizyta tak niezwykłego gościa na zajęciach spowodowała duże zainteresowanie zwyczajami kur. Wszyscy chcieli wiedzieć co jest jej przysmakiem i ją nakarmić.  

Choć dzieci nadal nie wiedziały, co było pierwsze jajko czy kura, to zajęcia bardzo im się spodobały. Spotkanie z żywym okazem ptactwa domowego zrobiło na nich ogromne wrażenie i dostarczyło wszystkim mnóstwo radości.

 

E. Derlicka

               





KONKURS RECYTATORSKI

Obchodzony 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest okazją do organizowania różnych akcji, których celem jest rozbudzanie zainteresowania dzieci  książką oraz popularyzacja literatury dziecięcej.

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie uczestniczą co roku w organizowanym z tej okazji konkursie recytatorskim. W tym roku był to konkurs recytacji wierszy Juliana Tuwima. Do konkursu przystąpiło 10 dzieci. Jury w składzie: Monika Rzążewska, Anna Miklas i Elżbieta Derlicka wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce: Róża Kuć

II miejsce: Oliwia Grzymała i Bartosz Skibniewski

III miejsce: Maja Szmurło i Julia Skrzeszewska

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

 E. Derlicka

       

       

Iskierki i Błyskawice

                31 marca 2016 r. przedszkolaki i uczniowie klas I - III z Zespołu Oświatowego w Skibniewie uczestniczyli w pokazie naukowym „Fizyka dla Smyka” przygotowanym przez Akademię Nauk z Siedlec.

Pokaz naukowy „Iskierki i Błyskawice” miał na celu, poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne, przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego nas świata i rozbudzenie w młodych uczestnikach pasji do ich odkrywania.

W czasie spotkania dzieci przeprowadziły kilkanaście ciekawych eksperymentów fizycznych. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat elektrostatyki i prądu. Wykazywały się przy tym dużym zaangażowaniem i bawiły się znakomicie.

 

E. Derlicka

               

WESOŁEGO ALLELUJA

W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają nas do powagi, zadumy jaką niosą ze sobą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne.

Co roku  przybliżamy przedszkolakom zwyczaje wielkanocne. Przygotowując się do świąt upiekliśmy świąteczne ciasteczka, które maluchy i starszaki z wielkim przejęciem ozdobiły. Kolejnym zadaniem było ozdabianie jajek. Nie zabrakło też zabawy „na wybitki”.  23 marca w przedszkolu i oddziale przedszkolnym odbyły się śniadania wielkanocne. Na stołach pojawiły się tradycyjne pokarmy. Dzielenie się jajkiem, zajadanie się babami polanymi lukrem i polewa czekoladową wprowadziło nas wszystkich w świąteczny, radosny nastrój.

L. Wierzbicka

           

           

           

Kolorowe dni w przedszkolu

15 lutego w naszym przedszkolu w garderobie dzieci dominował kolor czerwony, a 22 marca kolor niebieski.

W dzień czerwony dzieci ćwiczyły swoją spostrzegawczość podczas zabaw: Stań na czerwonym i znajdź czerwoną zabawkę. Dużej sprawności wymagał Taniec z czerwonym balonem. Nie zabrakło też bajki o Czerwonym Kapturku i kolorowanek Czerwony obrazek.

Dzień niebieski to był dzień zabaw badawczych. Przedszkolaki sprawdziły Jak powstaje deszcz? i Co pływa, co tonie?. Kolejną zabawą było łowienie rybek, które wymagało od dzieci cierpliwości i zręczności. Próba wypadła pomyślnie dla każdego dziecka. Przedszkolaki doszły do wspólnego wniosku, że ryby żyją tylko w czystej wodzie i nie można jej zaśmiecać. Tego dnia nie zabrakło bajki o niebieskich Smerfach, dla których dzieci narysowały domki – grzybki.

           

           

           

Wyróżnienie w powiatowym konkursie plastycznym

 

POWIATOWY  KONKURS  NA  „OZDOBĘ WIELKANOCNĄ” zorganizowała Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Przywózkach pod patronatem Starosty Powiatu Sokołowskiego. Miał on na celu rozwijanie kreatywności, wyobraźni i talentu artystycznego uczniów oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów Świąt Wielkanocnych.

Z ogromną radością informuję, iż jury oceniając pomysłowość, tradycyjność i kolorystykę pracy oraz  stopień trudności jej wykonania przyznało wyróżnienie Oli Maleszewskiej z oddziału przedszkolnego w Skibniewie.  

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 E. Derlicka

       


Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie corocznie w Światowy Dzień Wody przychodzą do szkoły ubrane na niebiesko, a wszystkie ich zabawy i zajęcia edukacyjne dotyczą wody.

W tym roku przedszkolaki brały udział w wielu zabawach badawczych, dzięki którym dowiedziały się, jakie właściwości ma woda, które przedmioty toną w wodzie, a które utrzymują się na powierzchni, co się w wodzie rozpuszcza, a co nie. Zapoznały się też ze schematem krążenia wody w przyrodzie. Dowiedziały się jakie jest znaczenie wody w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Poznały przyczyny i skutki zanieczyszczenia wody oraz sposoby jej ochrony.

Później nadszedł czas na aktywność fizyczną. Dzieci zbudowały akwen wodny i sprawnie „wyławiały” rybki za pomocą wędki.

Ten „wodny” dzień był wyjątkowy i dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do świadomego, oszczędnego gospodarowania wodą.

E. Derlicka

       

       

Międzynarodowy Dzień Słońca

18 marca dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie obchodziły Międzynarodowy Dzień Słońca. Jest to święto ustanowione w 2000 roku przez NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na życie człowieka, roślin i zwierząt.

Przedszkolaki przyszły tego dnia na zajęcia ubrane w żółtym, słonecznym kolorze i wesoło bawiły się w różne „słoneczne” zabawy. Namalowały słońce farbami i wesoło bawiły się przy melodiach piosenek o słońcu. Zdobyły też wiedzę na temat Słońca i całego układu słonecznego. Poznały znaczenie Słońca dla istnienia życia na Ziemi oraz sposoby ekologicznego wykorzystywania energii słonecznej. Dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z „kąpieli słonecznych”.

Dzień upłynął wszystkim szybko i przyjemnie.

 

E. Derlicka

               

Pierwszy dzień wiosny

21 marca, pierwszy dzień wiosny powitał nas słoneczną pogodą. Niektóre z przedszkolaków po raz pierwszy tego dnia zobaczyły słomianą kukłę, potocznie nazywaną Marzanną. Dowiedziały się również o ludowej tradycji pożegnania zimy. Barwnym korowodem przedszkolaki i dzieci z oddziału przedszkolnego przeszły z Marzanną na boisko szkolne, gdzie przy wesołych okrzykach dzieci  spaliliśmy symbol odchodzącej zimy.

Życzymy wszystkim ciepłych i słonecznych dni!

L. Wierzbicka
       

„AUTOCHODZIK” w Skibniewie

Dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Siedlcach po raz kolejny przeprowadzona została akcja szkolenia przedszkolaków i uczniów klas I z Zespołu Oświatowego w Skibniewie w zakresie wychowania komunikacyjnego z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego AUTOCHODZIK.

Wykonane z kolorowej gąbki samochody, znaki, sygnalizacja świetlna, ulice i przejścia dla pieszych pozwoliły na zbudowanie minimiasteczku ruchu drogowego i odtworzenie różnorodnych sytuacji drogowych. Dzieci bawiły się naśladując kierowców, policjantów i pieszych. Poznawały zasady przechodzenia przez jezdnię, rolę policjanta na drodze, znaczenie odblasków w ciemności, rodzaje znaków drogowych oraz właściwy sposób korzystania z autobusu. Zabawy z zestawem edukacyjnym umożliwiły wyrabianie nawyku zapinania pasów bezpieczeństwa i utrwalanie pożądanych zachowań na drodze.

Był to kolejny etap przygotowywania dzieci do samodzielności w ruchu drogowym.

 

 E. Derlicka

       

       

PRZEDSZKOLIADA 2016

 

3 III 2016 r. odbył się pierwszy etap VIII edycji sokołowskiej Przedszkoliady. W hali Publicznego Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podlaskim zebrały się reprezentacje 10 przedszkoli z powiatu sokołowskiego.

Celem imprezy była wesoła zabawa bez silnego akcentowania rywalizacji, mająca na celu ogólny rozwój sprawności dzieci.

Przedszkolaki ze Skibniewa wykazały się wielkim zaangażowaniem i dobrą sprawnością fizyczną. Sprawnie pokonywały przygotowane przez pana Mariusza Świerka, tory przeszkód. Najmłodsi zmierzyli się z przenoszeniem misia w parach oraz budową domu z kartonowych elementów. 5-latki z kolei stawiły czoła torowi przeszkód i biegowi po smakołyki. Najstarsza grupa  sprawdziła się na torze przeszkód i w raczkach.

Udział w zawodach przyniósł dzieciom wiele radości. Cieszyły się ze swoich zwycięstw i głośno kibicowały kolegom.

Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

E. Derlicka

       

           

DZIEN BABCI i DZIEŃ DZIADKA

 

Dzień Babci i Dziadka to dzień niezwykły, dzień pełen uśmiechów i wzruszeń, dzień oczekiwany z utęsknieniem przez wszystkie dzieci. Tego dnia do szkoły przybywają zaproszeni przez swoje wnuczęta babcie i dziadkowie.

W tym roku uroczystość z okazji święta babć i dziadków obchodziliśmy 22 stycznia. Licznie zgromadzonych gości powitała pani dyrektor Wiesława Kapusta. Złożyła wszystkim serdeczne życzenia i zaprosiła do obejrzenia przygotowanego przez maluchy programu artystycznego.

Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Najpierw przedszkolaki odważnie zaprezentowały swoje umiejętności muzyczne i recytatorskie. Później dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły montaż słowno muzyczny pod tytułem „Powróćmy jak za dawnych lat”. Podziękowały w ten sposób dziadkom za każdą spędzoną z nimi chwilę, za każdy uśmiech, za słodką szarlotkę, za to, że są przytulane, nawet gdy narozrabiają…

Wesołe piosenki, wiersze i tańce zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Na koniec dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki i kwiaty. Nie zabrakło tez, przygotowanego przez mamy, słodkiego poczęstunku.


               

               

               

               

„Biały Dzień”

                15 stycznia dla dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego zorganizowano kolejny „kolorowy dzień”. Dominującą barwą w stroju każdego przedszkolaka była biel. Wszyscy z zaangażowaniem brali udział  w „białych” zabawach – odszukiwali białe akcenty we własnych strojach oraz w najbliższym otoczeniu. Podczas całego dnia promowaliśmy zdrowe nawyki żywieniowe. Uświadamialiśmy najmłodszych jak ważne w codziennej diecie są białe produkty jak mleko, sery, ryby, warzyw. Wspólnie bawiliśmy się i pląsaliśmy w takt muzyki o charakterze zimowym. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach badawczych angażując wiele zmysłów, następnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Był to kolejny dzień pełen radości i niesamowitych wrażeń.

               

       

Spotkania z najbliższymi

Jak co roku, zgodnie z podtrzymywaną od lat tradycją 21 grudnia w przedszkolu i oddziale przedszkolnym odbyły się Spotkania Opłatkowe.

Przybyli zaproszeni rodzice oraz pani katechetka Teresa Grądzka. W pierwszej części spotkania dzieci wystąpiły przed  zgromadzoną publicznością. Następnie pani katechetka złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia i podzieliła się opłatkiem z dziećmi i ich rodzicami. Po dzieleniu się opłatkiem i składaniu życzeń przyszedł czas na wspólny poczęstunek przy stołach nakrytych białym obrusem. Te niezwykle wzruszające chwile zapadają przedszkolakom w pamięci na długie lata.

Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na spotkanie z jeszcze jednym gościem. Przy odgłosach dzwonka na sali pojawił się  w czerwonym stroju – Mikołaj, który wręczył dzieciom prezenty.

L. Wierzbicka

           

       

       

           

Gorączka przygotowań do świąt Bożego Narodzenia

 

Święta to magiczny czas, który spędzamy w gronie najbliższych. To też ogrom pracy, którą musimy włożyć, aby potem móc cieszyć się magią świąt.

Dzieci rozpoczęły świąteczne przygotowania od ubrania choinek i wykonania bożonarodzeniowych dekoracji sal. Wszystkie wykonane przez nie aniołki, Mikołaje, choinki i stroiki sprawiły, że w salach zapanował świąteczny nastrój.

Potem nadszedł czas na wykonanie kart świątecznych i upominków. Dzieci wręczyły je emerytowanym nauczycielom, pracownikom ośrodka zdrowia i księdzu. Odwiedziły wszystkich przed świętami, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia.

Nie zapomniały też o dyrekcji i pracownikach obsługi.

Ostatnią, ulubioną przez dzieci czynnością było pieczenie pierników. Wszystkie samodzielnie ugniatały i wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka, a po upieczeniu dekorowały pierniczki lukrem i barwnymi posypkami. W salach unosił się wspaniały aromat. To znak, że święta już bardzo blisko.

 

E. Derlicka


           

V POWIATOWY KONKURS NA OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ

        

18. 12. 2015 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Niecieczy odbyło się uroczyste podsumowanie V POWIATOWEGO KONKURSU NA OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ.

Pan Marek Ratyński, dyrektor szkoły, podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za udział, kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, pomysłowość oraz wkład pracy, laureatom zaś wręczył nagrody i dyplomy.

Z ogromną radością i satysfakcją informujemy, iż wśród laureatów znalazły się dwie dziewczynki z oddziału przedszkolnego w Skibniewie.

Komisja oceniająca pomysłowość, oryginalność pracy, stopień trudności, estetykę wykonania i dobór materiałów przyznała II miejsce Wiktorii Klukowskiej i III miejsce Zuzannie Buczyńskiej.

Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

 

 E. Derlicka


               

 Spotkanie z poetką, malarką, regionalistką Panią Ireną Filipczuk

21 grudnia 2015 r. w Zespole Oświatowym w Skibniewie klasy 0-III wraz z nauczycielami gościły  poetkę, malarkę Irenę Filipczuk- osobę o wielu talentach i szczególnej wrażliwości.

  Spotkanie rozpoczęło się o godz. 8.00. Uczniowie klasy II zaprezentowali 2 wiersze autorstwa pani Ireny oraz kolędę ,,Przekażmy sobie znak pokoju”. Po czym poetka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o swoich pasjach: pisaniu wierszy, malarstwie.

  Uczniowie z zainteresowaniem słuchali, wnikliwie oglądali obrazy, czytali wiersze. Na koniec chętne dzieci mogły otrzymać autograf pisarki. Spotkanie było bardzo interesujące, a dzieci chętnie zadawały pytania i z dużym zainteresowaniem słuchały wyczerpujących odpowiedzi pisarki.

  Być może uda się pani Irenie Filipczuk zarazić swoimi pasjami młode pokolenia ?

Anna Miklas

Elżbieta  Derlicka

               

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym

 

„Mój czworonożny przyjaciel” to tytuł zorganizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 10 w Gorzowie Wielkopolskim ogólnopolskiego konkursu plastycznego.

Konkurs miał na celu propagowanie wśród dzieci humanitarnego traktowania psów i kotów, rozbudzanie uczucia empatii, rozwijanie wyobraźni, kreatywności i aktywności twórczej dziecka oraz promowanie uzdolnień plastycznych.

Na konkurs wpłynęło 218 prac z całej Polski. Profesjonalne jury oceniło samodzielność, kompozycję, technikę, estetykę oraz twórczą wyobraźnię i wybrało 6 najciekawszych prac.

Z ogromną radością informuję, iż wśród wyróżnionych prac znalazł się rysunek Olgi Maleszewskiej z oddziału przedszkolnego w Skibniewie.   

Serdecznie gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!

E. Derlicka

   

Wycieczka

         15 grudnia odbyła się wycieczka autokarowa do Sali Zabaw „Młynek” w Siedlcach. Uczestnikami wycieczki były dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego. Pani, która przywitała naszą grupę na miejscu zapoznała dzieci z zasadami zachowania się podczas pobytu na sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Następnie przedszkolaki wbiegły na plac, żeby skorzystać z licznych zabawek, labiryntów, przejść, zjeżdżalni, basenów z piłeczkami i konstrukcji zamkowych. Po dwóch godzinach zabawy zmęczone ,ale szczęśliwe dzieci wróciły do przedszkola.

L. Wierzbicka

       

           

Spotkanie z Mikołajem

 

Do dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie Mikołaj zawitał w tym roku już 4 grudnia. Dźwięk dzwoneczków i pukanie do drzwi świadczyły o tym, że tak długo oczekiwany Gość stoi już pod drzwiami. Nie wszyscy mieli odwagę je otworzyć i powitać gościa. Gdy ukazał się w drzwiach z workami pełnymi prezentów radości było co niemiara. Dzieci recytowały Mikołajowi wiersze, odpowiadały na pytania i zapewniały o swojej grzeczności.

Mikołaj obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami i pojechał na spotkanie z innymi dziećmi. Obiecał że za rok znów nas odwiedzi.

E. Derlicka

       

       

„Marzycielska poczta”

„Marzycielska Poczta” to ogólnopolska akcja objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, która uczy wrażliwości na potrzeby innych i pozwala krzewić bezinteresowną pomoc. Polega ona na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.

Dzieci zgłoszone do akcji większość swojego czasu spędzają w domach. Są zmuszone do ciągłej rehabilitacji i częstych pobytów w szpitalach. Choroba ogranicza ich kontakt z rówieśnikami, którego szczególnie potrzebują. Listy i kartki pozwalają im rozproszyć uczucie samotności, dodają siły do walki z chorobą.

Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w Skibniewie po raz piąty wzięły udział w akcji. Poruszone losem chorych rówieśników z wielkim zapałem wykonały karty świąteczne i samodzielnie wrzuciły je do skrzynki pocztowej. Na adresatów swoich życzeń wybrały w tym roku Mateusza Halejcio, Kacpra Pietrzyka, Patrycję Ostaszewską i Nikolę Kabat. Udział w akcji przyniósł im dużo radości oraz satysfakcji z tego, że mogą dawać radość innym.

E. Derlicka

           

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ

„Akademia Aquafresh”

         Już po raz kolejny dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego uczestniczyły w realizowaniu działań edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów „Akademii Aquafresh”.  Na kolejnych zajęciach poruszane były różnorodne zagadnienia związane z profilaktyką stomatologiczną, m.in.: jak prawidłowo dbać o zęby, skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do dentysty, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby.

Nadrzędnym celem prowadzonych zajęć było zwrócenie uwagi najmłodszych na konieczność dbania o higienę jamy ustnej. Organizatorzy mówią, że „Profilaktyka jest kluczem do sukcesu w walce z próchnicą” i dlatego będziemy utrwalać w dzieciach nawyk codziennego mycia zębów.

L. Wierzbicka

       



       

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś.

Tego dnia każde dziecko z oddziału przedszkolnego przyszło do szkoły ze swoim ulubionym Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe i zielone. Każdy był piękny i wyjątkowy.

Dzieci zaprezentowały swoje maskotki i zaprosiły je do wspólnej zabawy. Misie uczestniczyły w ćwiczeniach gimnastycznych i zabawach dydaktycznych. Były tematem zajęć muzycznych i plastycznych.

Okazało się, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. Zabawy z misiem nadal przynoszą dzieciom wiele radości.

  

E. Derlicka
               

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

 Przedszkolaki mają już za sobą pierwszą, najważniejszą uroczystość, jaką było bez wątpienia Pasowanie na Przedszkolaka.

28, października był to wyjątkowym dniem dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. To był ich pierwszy publiczny występ przed zgromadzoną w sali gimnastycznej publicznością. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły w trakcie krótkiego pobytu w przedszkolu. Przedszkolaki śpiewały, recytowały wierszyki i zmagały się z zadaniami, które przygotowały  dla nich panie.

Następnie złożyły uroczystą przysięgę: Przyrzekam:  Być wesoły, uśmiechnięty, żeby każdy dzień był piękny! Zgodnie się z innymi bawić i porządek pozostawić! Zjadać wszystko, szybko rosnąć! Nie grymasić, nie marudzić i w przedszkolu się nie nudzić!

Po złożeniu przysięgi pani wicedyrektor Małgorzata Filks specjalną kredką dokonała aktu pasowania. Na pamiątkę uroczystości każde dziecko otrzymało od  wychowawczyni dyplom, a  rodzice obdarowali dzieci upominkami i uczcili ten dzień wspólnym poczęstunkiem.

Wierzbicka L.

           

           

Wszystkich Świętych

Jak co roku, w przeddzień Wszystkich Świętych dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły cmentarz. Oddały cześć bliskim, których już nie ma wśród nas. Zapaliły znicze, modliły się za zmarłych i uczciły ich pamięć minutą ciszy.

Elżbieta Derlicka

       

WARZYWNE DNI W ZERÓWCE

 

Październik to, dla dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie, miesiąc obfitujący w różnego rodzaju wydarzenia. Świętowaliśmy w październiku Dzień Drzewa, Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Patrona i Urodziny Książkowego Misia. Nie zapomnieliśmy też o zorganizowaniu Dnia Marchewki i Dnia Ziemniaka.

21 października był to bardzo zdrowy dzień pomarańczowy. W tym dniu, królowała oczywiście marchewka. Wszyscy przyszli ubrani na pomarańczowo. Odbywały się marchewkowe konkursy i zawody. Dzieci marchewki liczyły, porównywały, mierzyły i ważyły. Najciekawszym zajęciem okazało się jednak samodzielne wykonanie surówki, którą wszyscy z apetytem zjedli.  

28 października świętowaliśmy Dzień Ziemniaka. Dzieci wspaniale bawiły się w czasie zabaw integracyjnych i konkurencji sportowych z ziemniakiem w roli głównej. Poznały historię ziemniaka i jego cykl rozwojowy. Następnie, wykorzystując ziemniaki oraz własną wyobraźnię, wykonały fantastyczne „ziemniaczane ludziki”.

Celem obu tych dni było poszerzenie wiedzy dzieci na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw.

 

Elżbieta Derlicka

               

           

„Pomarańczowy dzień”

21 października w przedszkolu główną rolę zagrała marchewka i kolor pomarańczowy. W konkursie na najbardziej pomarańczowy strój, dzieci wybrały Kacpra i Maję S. Przedszkolaki segregowały marchewki od najdłuższej do najkrótszej. Wybierały te które są grube i te, które są cienkie. Jednak główną atrakcją tego dnia było przygotowanie marchewkowego ciasta. Dzieci dzielnie tarły marchewkę, wsypywały kolejne składniki, ucierały i mieszały. Gotowe do pieczenia ciasto przedszkolaki  oddały do kuchni przedszkolnej i nie mogły się doczekać na marchewkowe cudo. Ciasto było tak smaczne, że nie został nawet okruszek.

L. Wierzbicka

           

               

           

„Mamy apetyt na zdrowie”

Małe dzieci bardzo często nie chcą jeść tego, co jest dla nich dobre. Dlatego w naszym przedszkolu staramy się zachęcać je do spożywania zdrowych posiłków. Najlepiej smakuje wtedy, kiedy samodzielnie przygotujemy coś do zjedzenia. 30 września przedszkolaki miały OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY – robiły szaszłyki owocowe. Małe paluszki zgrabnie nakładały kawałki jabłek, śliwek i gruszek na drewniane wykałaczki. Degustacja owoców zakończyła się powodzeniem – dzieci smakowały owoce z dużym apetytem. 20 października przedszkolaki przygotowywały piękne kanapki. Smarowały masłem pieczywo, układały liski sałaty. Gotowa kanapka wyglądała tak, jak by na talerzu wyrósł muchomorek – ale taki do zjedzenia. Zrobienie kanapki dostarczyło dzieciom wiele ciekawych doświadczeń i zadowolenia.

Mamy nadzieję, że takie działania pomogą we wspólnej nauce zasad zdrowego żywienia i dokonywaniu najlepszych wyborów.

L. Wierzbicka

           

               

Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

Przedszkole w Skibniewie bierze udziału w Programie „Czytające Przedszkola” opracowanym przez Fundację ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom. Realizując ten program nauczyciele, nie tylko czytają codziennie dzieciom książki, ale także organizują uroczystości przewidziane w kalendarium kampanii CPCD. Jedną z tych uroczystości są Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia obchodzone w rocznicę pierwszego wydania książki A.A. Milne’a  „Kubuś Puchatek”.

W tym roku, 15 października, przedszkolaki zaśpiewały Misiowi „sto lat” i zdmuchnęły świeczki na własnoręcznie wykonanym „torcie”. Poznały też kolejne przygody misia i jego przyjaciół opisane w książce „Kubuś Puchatek”. Przygotowały dla Kubusia laurki i bawiły się wesoło skacząc jak jeden z bohaterów bajki, tygrysek. 

Na koniec nadszedł czas na „małe co nieco”. W dniu urodzin Kubusia nie mogło to być nic innego, jak ulubiony przez misia miód. 


               

„PRZYJAŹNI ŚRODOWISKU” świętują „Dzień Drzewa”

 

W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji coraz większego znaczenia nabierają pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna i ochrona środowiska.

Zanieczyszczone powietrze, obumierające drzewa, ginące zwierzęta – „wołają o pomoc”. Ochrona środowiska przyrodniczego jest koniecznością.

Kształtowanie właściwej postawy człowieka wobec środowiska należy rozpocząć już od najwcześniejszych lat.

Przedszkolaki z Zespołu Oświatowego w Skibniewie uczą się jak żyć, by móc w przyszłości cieszyć się pięknem przyrody uczestnicząc w projekcie „PRZYJAŹNI ŚRODOWISKU”.

12 X do działań na rzecz ochrony środowiska zachęcali przedszkolaków pracownicy Nadleśnictwa Sokołów, którzy zostali zaproszeni na zorganizowany w przedszkolu „Dzień Drzewa”. Opowiedzieli przedszkolakom, jak ważne w życiu człowieka są drzewa i jak należy je chronić. Zapoznali z różnymi gatunkami drzew.

Ubrane na zielono dzieci recytowały wiersze i rozwiązywały zagadki o drzewach. Wykonywały też różne prace plastyczne.

Mamy nadzieję, że wyrobi to u nich emocjonalny stosunek do przyrody i zachęci do działań na rzecz ochrony środowiska.

Elżbieta Derlicka

               

Zajęcia otwarte dla rodziców

 

Zajęcia otwarte dla rodziców to jedna z form współpracy z rodzicami, w czasie której rodzice mają okazję przekonać się, jak wiele umieją ich dzieci, co potrafią już zrobić, jak funkcjonują w grupie przedszkolnej i co sprawia im trudności.

W środę, 7 października, na zajęcia otwarte zostali zaproszeni rodzice dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego. Obserwowali jak ich pociechy śpiewają, tańczą, recytują wiersze, piszą, czytają globalnie wyrazy, opowiadają i współpracują z kolegami. Dzieci z dużym zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności. Pokazywały rodzicom jak wiele już wiedzą i umieją. Cieszyły się bardzo z ich obecności.  

Liczny udział rodziców w tych zajęciach świadczy o potrzebie organizacji takich zajęć.

 

E. Derlicka

       

Akademia Wyobraźni Play-Doh

Dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego w Skibniewie uczestniczą w realizacji V edycji Akademii Wyobraźni Play-Doh. Jest to Ogólnopolski Program Edukacyjny koncentrujący się na rozwijaniu umiejętności kreatywnego myślenia i zdolności manualnych przedszkolaków.

Materiały edukacyjne i zestawy ciastoliny, które placówka otrzymała przystępując do programu, umożliwiają prowadzenie z dziećmi warsztatów rozwijających w nich zdolności plastyczne i wyobraźnię. W trakcie zajęć dzieci poznają różne techniki wykonywania prac i uczą się korzystać z przyrządów ogólnodostępnych w przedszkolu do modelowania ciastoliny.

Powstałe podczas warsztatów prace biorą udział, w organizowanych w ramach programu, konkursach dla przedszkoli.

 

E. Derlicka

       

           

Sprzątanie świata

 „Wyprawa - poprawa”- to hasło tegorocznej akcji Sprzątania świata.

 

Oficjalna inauguracja finału tegorocznej akcji, z udziałem Miry Stanisławskiej-Meysztowicz - inicjatorki Sprzątania świata w Polsce, odbyła się 18 września w Słupsku. Tego też dnia do sprzątanie wyruszyły dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie. Zaopatrzone w ochronne rękawiczki z zapałem porządkowały przedszkolny plac zabaw i teren w pobliżu szkoły.

E.Derlicka

               

 BEZPIECZNI NA DRODZE

Początek roku szkolnego to czas, kiedy uczymy się zasad bezpiecznego zachowania w szkole i poza nią. W celu praktycznego sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności dzieci z grupy „0” udały się na skrzyżowanie.

Okazało się, że wszystkie doskonale wiedzą, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, z jakimi zagrożeniami można spotkać się na drodze i czemu służą elementy odblaskowe na ubraniach.

 

E.Derlicka

        

 


NOWY ROK SZKOLNY 2015/16 ROZPOCZĘTY!!!

 WITAMY SERDECZNIE  po wakacyjnej przerwie. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony, na której prezentować będziemy relacje z wydarzeń w przedszkolu i oddziale przedszkolnym.