Wieści z przedszkola


ARCHIWUM 2007/2008

ARCHIWUM 2008/2009

ARCHIWUM 2009/2010

ARCHIWUM 2011/2012

ROK SZKOLNY 2012/2013


 

KALENDARZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNYCH

 


 

 Projekt „SAMOCHODY”

Metoda projektów polega na tym, że dzieci samodzielnie (pod dyskretną opieką nauczyciela) realizują przedsięwzięcie według przyjętych wcześniej założeń. Wykonując zadanie zdobywają określoną wiedzę i kształtują wiele umiejętności.

Dzieci z grupy „0”A pracując metodą projektów realizowały w tym roku temat „Samochody”.

Dzięki zastosowaniu tej metody dzieci nauczyły się planowania, podejmowania decyzji, poszukiwania wsparcia, dokonywania wyborów oraz współpracy w grupie. Poszerzyły swoją wiedzę na temat rodzajów i marek samochodów. Dowiedziały się jak samochody wyglądały dawniej. Poznały budowę samochodu na zewnątrz i wewnątrz, którą omówił z nimi pan Marcin Grelik. Wzbogaciły swój zasób słownikowy. Doskonaliły umiejętność analizy i syntezy słuchowej wyrazów, rozpoznawania liter i pisania na komputerze.

Kluczem do sukcesu było przekonanie dzieci, żeby przejęły odpowiedzialność za wykonanie zadań określonych w projekcie. Udało się to osiągnąć. Dzięki temu dzieci nauczyły się więcej niż w przypadku stosowania tradycyjnych metod.

 

E. Derlicka

            

           



FINAŁ V PRZEDSZKOLIADY

 

14.06.2013 na stadionie miejskim przy ul. Lipowej w Sokołowie Podlaskim odbył się Finał V Przedszkoliady, imprezy sportowej dla najmłodszych, organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Nasze przedszkole reprezentowały trzy sześcioosobowe grupy: grupa czterolatków, pięciolatków i sześciolatków. Wszyscy uczestnicy zawodów brali udział w trzech lekkoatletycznych konkurencjach: biegu na 50 m, rzucie woreczkiem gimnastycznym na odległość oraz skoku w dal.

Reprezentanci naszego przedszkola wykazali się sportowym duchem walki i bardzo dobrą sprawnością fizyczną. Mateusz Ratyński osiągnął najlepszy wynik w skoku w dal w kategorii sześcioletnich chłopców, a Dominika Banasiuk skoczyła najdalej spośród czteroletnich dziewczynek. Oboje mieli przyjemność stanąć na I miejscu podium i otrzymali słodkie upominki.

Na zakończenie pan Krzysztof Iwański, dyrektor OSiR, wręczył przedstawicielom każdego z przedszkoli dyplom oraz sprzęt do gier i zabaw ruchowych.

 

Elżbieta Derlicka

 

            

       

       



Dzień Dziecka

    Żeby Dzień Dziecka był niezapomniany, wystarczą dobre chęci, zapał i kilka pomysłów. Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności. Poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność, bo lubimy spędzać z nimi czas.

   Dzieciaki z grupy 0b świętowały w poniedziałek 3 czerwca. Zachęcone przez wychowawczynię, własnoręcznie wykonały kolorowe peruki z bibuły. Następnie pani wymalowała na ich buźkach, co tylko sobie wymarzyły – motylki, kwiatki, serduszka, wąsy, brody. Śmiechu było co niemiara, bo magiczne kredki strasznie łaskotały. W pięknych makijażach dmuchały wielkie balony, puszczały bańki mydlane i tańczyły przy ulubionych piosenkach. I chociaż za oknem padał deszcz, to w sali było pogodnie i radośnie.

Małgorzata Jóźwiuk
               

W TUWIMOWIE

 28 maja 2013 roku grupa przedszkolaków i dzieci z zerówek wyjechała na krótką wycieczkę. Na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury szkolna grupa teatralna Sposób na teatr, działająca w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, zaprezentowała spektakl „Przez bajki w świat – w Tuwimowie”. Dzieci obejrzały scenki oparte na najpopularniejszych wierszach Juliana Tuwima - „ Rzepka”, „Lokomotywa”,

„ Zosia Samosia”, „ Dyzio marzyciel”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „ Okulary”, „Warzywa”. Wspólnie z rówieśnikami z innych szkół i przedszkoli nuciły znane piosenki z dziecięcego repertuaru, a nawet tańczyły w blasku dyskotekowych świateł.

   Dziękujemy starszym kolegom i koleżankom za przybliżenie, w sposób innowacyjny, twórczości wielkiego poety.

                                                                                                                                   M. Jóźwiuk

           

W kalendarzu Święto Matki z życzeniami śpieszą dziatki

Dzieci z Zespołu Oświatowego w Skibniewie złożyły życzenia swoim mamom podczas uroczystości, która odbyła się 27 V 2013 r.

Z okazji tego pięknego święta nasze maluszki zaprezentowały swoim mamom bogaty program artystyczny. Dzieci recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały piosenki.

W wierszach i piosenkach dzieci zawarły słowa miłości i podziękowania za trud włożony w ich wychowanie. Niejednej mamie łza zakręciła się w oku. Była to bardzo wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy.

Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane prezenty i laurki.

Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólną zabawę i słodki poczęstunek.

 

 

E. Derlicka

                

               

               

           

 


Zuzanna Skibniewska z grupy 0B zajęła I miejsce w kategorii dzieci sześcioletnich w ogólnopolskim konkursie plastycznym „ Cuda Pana Jezusa”.

   13 maja 2013 roku w Katolickim Przedszkolu Św. Antoniego w Węgrowie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom. Uroczystość swoją obecnością uświetnił Jego Ekscelencja Ks. Antoni Pacyfik Dydycz Biskup Drohiczyński.

   Zuzi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

               

           

„Tuwim w poezji dziecięcej”, to tytuł Pierwszego Powiatowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 17. 05. 2013 r. w Miejskim Przedszkolu nr 5 im. Kubusia Puchatka w Sokołowie Podlaskim.

W konkursie tym wzięło udział czworo dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie. Ubrane w odpowiednie do treści utworu stroje prezentowały swoje umiejętności recytatorskie w następujących utworach Juliana Tuwima:

Dawid Skibniewski – „Dyzio Marzyciel”

Aleksandra Mąka – „Murzynek Bambo”

Rafał Kosowski – „Idzie Grześ”

Dawid Skibniewski i Małgorzata Buczyńska – „Zosia Samosia”.

            Komisja oceniająca umiejętności recytatorskie przedszkolaków przyznała wszystkim dzieciom I miejsca. Wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa i wspaniałe nagrody.

 

E. Derlicka
           

           

ROK 2013 ROKIEM JULIANA TUWIMA

 

W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci Juliana Tuwima i setna rocznica jego poetyckiego debiutu. Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze szczególne znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.

         My też przyłączyliśmy się do obchodów roku poety.

22 kwietnia dzieci z grupy „0”A i „0”B wzięły udział w konkursie recytatorskim wierszy Juliana Tuwima. Przygotowane na konkurs utwory zaprezentowały komisji konkursowej, kolegom z grupy i zaproszonym z tej okazji przedszkolakom. Przedstawiły im też inscenizację wierszy „Okulary” i „Zosia Samosia”.

Potem razem z zaproszonymi gośćmi bawiły się przy utworach Juliana Tuwima. Tańczyły walca przy śpiewanych przez Hankę Ordonównę piosenkach „Miłość Ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak”, do których słowa napisał poeta. Wykonały ilustracje do swoich ulubionych utworów.

Najwięcej entuzjazmu wzbudziła jednak wspólna inscenizacja wierszy „Lokomotywa” i „Rzepka”.

 

Zachęcamy również rodziców do sięgnięcia po twórczość Juliana Tuwima, przy codziennym czytaniu książek swoim pociechom.

Elżbieta Derlicka

               

           

           

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym

Dnia 12.04.2013 r. w Prywatnym Przedszkolu „Pod Muchomorkiem” w Toruniu odbyło się posiedzenie jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zdrowy przedszkolak”.

Na konkurs,  którego celem było propagowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci w wieku przedszkolnym, wpłynęło ponad 150 prac z terenu całej Polski.

Komisja oceniająca prace, ich zgodność z tematem, estetykę oraz oryginalność, przyznała wyróżnienie Małgorzacie Buczyńskiej z grupy „0”A w Szkole Podstawowej w Skibniewie. Otrzymała ona od organizatorów dyplom i wspaniałe nagrody rzeczowe. 

Gosi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Elżbieta Derlicka

   

Nagrodzono laureatów powiatowego konkursu plastycznego „Leśniczy przyjaciel lasu”

 

12 kwietnia w Nadleśnictwie Sokołów odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom powiatowego konkursu plastycznego pt. „Leśniczy przyjaciel lasu” organizowanego przez Miejskie Przedszkole nr 4 w Sokołowie Podlaskim pod patronatem Nadleśnictwa Sokołów.

            Celem konkursu było propagowanie wiedzy o pracy leśniczego, kształtowanie wrażliwości i szacunku dla ojczystej przyrody i wyrabianie nawyków proekologicznych.

Na konkurs wpłynęły prace z wielu przedszkoli powiatu sokołowskiego. Komisja konkursowa oceniająca prace dzieci nagrodziła cztery osoby. Znaleźli się wśród nich Damian Gosek i Sebastian Jaczewski z grupy „0”A, którzy zajęli dwa równorzędne III miejsca.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Sokołów Robert Płocki i Dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 4 Ewa Zakrzewska wręczyli im dyplomy i wspaniałe nagrody.

        

Chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

E.Derlicka

                

           

 



SMACZNIE, ZDROWO I …POMARAŃCZOWO

   5 kwietnia dzieci z grupy 0B wzięły udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych zdrowotnym właściwościom marchewki i posiłków z jej dodatkiem.

   Dzieci rozwijały umiejętności kulinarne poprzez samodzielne próby wykonania surówki i owocowych szaszłyków. Skrobały marchewkę, tarły ją na tarce, kroiły w talarki. Potem skonsumowały wszystko na podwieczorek. Nawet najwięksi „przeciwnicy” soków, ze smakiem wypili swoją porcję.

   To było wyjątkowe popołudnie. Było smacznie, zdrowo i … pomarańczowo. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców, rozwinęły umiejętności współdziałania w grupie.

Małgorzata Jóźwiuk

           

               

       

KONKURS RECYTATORSKI  w PRZEDSZKOLU

W 2013 roku przypadają 60 rocznica śmierci i 100-lecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków.
            W związku z Rokiem Juliana Tuwima postanowiliśmy popularyzować twórczość poety organizując 04.04.2013r w szkolnej bibliotece konkurs recytatorski .
Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, co nas niezmiernie cieszy. Wiersze Tuwima zaprezentowało 14 przedszkolaków. Dzieci rozwinęły zdolności recytatorskie, zainteresowały się poezją i uczyły się rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Jury w składzie: Joanna Próchenko,  Edyta Smolik, Lidia Wierzbicka wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce – Kacper Pogorzelski

II miejsce – Jakub Michałowski

III miejsce – Dominika Banasiuk i Wiktoria Karpińska

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Bardzo serdecznie gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy  rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu.

Wierzbicka L.

               

PRZY WIELKANOCNYM STOLE…

 W przedświąteczną środę, dzieci z grupy 0B zjadły, wspólnie z nauczycielkami,  śniadanie wielkanocne.

   Dużo radości sprawiło samodzielne  przygotowanie posiłku. Jedni nakrywali do stołu i dekorowali go, inni łupili jajka, kroili je na ćwiartki, siekali szczypiorek. Nie zabrakło też słodkich babeczek, upieczonych przez dzieci dwa dni wcześniej.

   Przy stole, zastawionym tradycyjnymi potrawami, toczyły się rozmowy o zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

Małgorzata Jóźwiuk

           

           

WESOŁA WIELKANOC W NASZYM PRZEDSZKOLU

                Przedszkolaki przez dwa tygodnie przygotowywały się do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Nie tylko uczyliśmy się wierszyków i piosenek o tematyce świątecznej ale również  wykonywaliśmy kolorowe ozdoby wielkanocne. Najwięcej frajdy dzieci miały podczas przygotowania ciasteczek w kształcie kurczaczka, baranka i jajeczka. Barwnie udekorowane ciasteczka spożyliśmy podczas wspólnego wielkanocnego śniadania.

                Święta to prezenty i dlatego dzieci szukały w całej sali ukrytych czekoladowych jajek, które zostawił im, zgodnie z tradycją wielkanocny zajączek.

Wierzbicka L.

           

           

               

Wielkanoc

 

Wielkanoc to najradośniejsze święto w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej. Niektóre z dawnych tradycji i obrzędów kultywujemy w przedszkolu.

W tym roku wspólnie zrobiliśmy okazałą wielkanocną palmę, którą dzieci, zgodnie z tradycją, zabrały w Niedzielę Palmową do kościoła. Przygotowaliśmy karty ze świątecznymi życzeniami, kolorowe pisanki oraz wiele innych prac plastycznych o tematyce wielkanocnej. Bawiliśmy się też pisankami w ludową zabawę „na wybitki”.

W środę wszyscy, jak jedna rodzina, zasiedliśmy przy wspólnym, samodzielnie przygotowanym stole. Dzieliliśmy się jajkiem i składaliśmy sobie świąteczne życzenia.

 

E. Derlicka

           

       

           

 „Pieczemy babeczki”

 

Grupa „0”A zakwalifikowała się do udziału w Programie firmy Rieber Foods Polska S.A. "Warsztaty kulinarne-pieczemy babeczki-II edycja". Otrzymaliśmy więc od organizatora zestaw produktów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów.

25 III 2013 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych, z pomocą kilku mam (pani Paprockiej, Mąki, Skoniecznej i Pawelec), zabrały się do pieczenia „Babeczek Nadzianych Delecta". Zaczęło się od mycia rąk, przygotowania sali i zapoznania się z produktami. Potem dzieci odmierzały i mieszały składniki, nakładały ciasto do papierowych foremek i nadziewały.

Kiedy już wszystko było gotowe, babeczki znikały w piekarniku. Przyjemna woń wypieków roznosiła się po całym budynku szkoły, a dzieci z niecierpliwością czekały na efekty swojej pracy.

Okazało się, że samodzielnie wykonane babeczki wyglądały wspaniale i smakowały, jak żadne inne. Na twarzach dzieci widać było radość i dumę ze swojego dzieła.

 

E. Derlicka

            

               

               


20 III - Międzynarodowy Dzień Słońca

22 III - Światowy Dzień Wody

20 marca dzieci z grupy „0”A obchodziły Międzynarodowy Dzień Słońca. Jest to święto ustanowione w 2000 roku przez NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na życie na Ziemi.

Tego dnia, mimo zimowej aury za oknem, u nas w sali było gorąco. Dzieci wykonywały różne „słoneczne” zadania. Malowały słońce farbami, sklejały słoneczka z papieru, wykonywały słońce z żółtych szarf i wesoło bawiły się przy melodiach piosenek o słońcu. Zdobyły też wiedzę na temat Słońca i całego układu słonecznego.

Choć pogoda za oknem nie dopisała, wszyscy bawili się wspaniale!

 

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Został on ustanowiony przez ONZ dwadzieścia lat temu.

Dzieci tego dnia zdobywały wiadomości na temat wody i jej znaczenia w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Poznały powody dla których wodę należy oszczędzać. Uczyły się prostych sposobów jej oszczędzania. Zapoznały się ze schematem krążenia wody w przyrodzie.

Później nadszedł czas na zabawy z „wodą”. Dzieci samodzielnie zbudowały akwen wodny i sylwety rybek, które potem wędką łowiły.

Najciekawsze, zdaniem dzieci, były tego dnia doświadczenia, dzięki którym poznały one właściwości wody.

 

 

E. Derlicka

            

               

               


UROCZYSTE POWITANIE WIOSNY

            Barwny korowód przedszkolaków śpiewających wiosenne piosenki okrążył okolicę, by powrócić na boisko szkolne i przepędzić panującą jeszcze dookoła zimę. Jak zwyczaj i tradycja nakazują, symbol zimy-słomianą kukłę Marzannę spaliliśmy. Głośnym okrzykiem: „Precz zimo zła, my chcemy wiosnę” przedszkolaki próbowały wystraszyć zimę.

            W przedszkolu w tym dniu nie zabrakło tańców przy muzyce i zabaw ze śpiewem.

Wierzbicka L. 

               

               


NA POŻEGNANIE ZIMY

   W poniedziałek, 18 marca 2013r., dzieci z grupy 0B otrzymały zadanie, by zrobić marzannę, ale tak mało urodziwą, by sprawdziło się powiedzenie „Marzanna – brzydka panna”. Starały się, jak mogły, a wyszło, jak zwykle… pięknie! Dziewczynki tak się przejęły projektowaniem sukni, że ze szpetnej baby wyszła im – cud panienka.

   21 marca tradycji stało się zadość. Padło zaklęcie: „Marzanno, ty zimowa panno, w ogień cię wrzucamy, bo wiosnę witamy” i kukła, mimo swej nieprzeciętnej urody, spłonęła na stosie.

   A wiosny, jak nie było, tak nie ma…

 Małgorzata Jóźwiuk

            

           

               


ZAJĘCIA OTWARTE

   We wtorek, 19 marca 2013r., w grupie 0B odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których mieli oni okazję obserwowania swoich pociech podczas pracy, nauki, zabawy.       Wychowawczyni zaprezentowała szereg ćwiczeń z zakresu edukacji matematycznej, przygotowujących do nauki pisania i czytania, jak również umuzykalniających. Rodzice mogli bezpośrednio poznać wypełniane w przedszkolu zadania, stosowane metody pracy, a także ocenić wiadomości i umiejętności dzieci.

   Podczas drugiej części spotkania rodzice, we współpracy z dziećmi, wykonali przepiękne palmy wielkanocne, które uświetnią niedzielne uroczystości parafialne.

 Małgorzata Jóźwiuk

                

               


II etap V Sokołowskiej Przedszkoliady

 

21 marca 2013 r. odbył się drugi etap V Sokołowskiej Przedszkoliady.

Nasze przedszkole reprezentowały dwie sześcioosobowe drużyny. Każda z nich wzięła udział w trzech konkurencjach rozgrywanych na pływalni OSiR w Sokołowie Podlaskim. Dzieci pięcioletnie wspaniale poradziły sobie w przygotowanych dla nich przez pana Mariusza Świerka sportowych zabawach: „szczelne dłonie”, „strzelanie karnych” i „wyścig sztafet”, a sześciolatki w zabawach: „poławianie skarbów”, „wyścig okrętów” i „fruwająca piłka

         Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

E. Derlicka

           

               

DZIEŃ MARCHEWKI

7 III dzieci z grupy „0”A obchodziły Dzień Marchewki. Z tej to okazji przyszły do szkoły ubrane na pomarańczowo, a wszystkie ich działania były związane tematycznie z marchewką.

Dzieci marchewki liczyły, mierzyły i porównywały. Bawiły się wesoło przy piosence „Urodziny marchewki” i inscenizowały jej treść. Z wielkim zapałem zabrały się też do obierania i tarcia marchewek.

Był to dzień wyjątkowy. Wszystkie dzieci z chęcią chrupały świeżą marchewkę i jadły własnoręcznie przygotowaną surówkę. Na koniec wybrały najbardziej „marchewkowego” uczestnika zajęć, którym została Julia Paprocka.

Mam nadzieję, że w ten atrakcyjny sposób udało się nie tylko utrwalić wiedzę dzieci na temat odżywczych wartości warzyw i owoców, ale także zachęcić je do częstszego ich spożywania.

 

E. Derlicka

           

       

ZANIM PRZYJDZIE WIOSNA…

  Chociaż za oknami wciąż zimowe widoki, wszystkich ogarnia tęsknota za zielenią traw, za ciepłym słoneczkiem i za kwiatami w ogródkach.

  Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny , dzieci z zerówki wykonały piękne wiosenne dekoracje w sali.

   Postanowiły też założyć zielony ogródek. Panie zgromadziły potrzebne przybory (pojemniczki, doniczki, konewki), ziemię i nasionka. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie w małych grupkach siały owies, sadziły pietruszkę, cebulkę na szczypiorek oraz krokusy. Po zasianiu i podlaniu, rośliny zostały umieszczone w kąciku przyrody, a dzieci muszą pamiętać o ich podlewaniu oraz obserwować ich wzrost. Warzywa, kiedy wyrosną, będą źródłem witamin na kanapkach, a kwiaty – ozdobą wielkanocnego stołu.

 Małgorzata Jóźwiuk

       

       

„DZIEŃ KOBIET, DZIEŃ KOBIET,

 NIECH KAŻDY SIĘ DOWIE, ŻE DZISIAJ ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK(…)”

    W tym szczególnym dniu mali mężczyźni z grupy 0B przygotowali dla pań i dziewczynek niespodziankę. Obdarowali je kwiatkami z kolorowego papieru oraz wręczyli słodkie upominki, zakupione przez niezawodnych rodziców.

   W ramach podziękowań otrzymali od pań po buziaku, a od koleżanek… po lizaku.

Małgorzata Jóźwiuk

       

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla Magdaleny Pękacz

 

Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach, pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Burmistrza Łap i Stowarzyszenia "Petrus”, zorganizowała VI edycję ogólnopolskiego konkursu  plastycznego ”Z życia Mikołaja Kopernika”.  

Wśród 277 prac plastycznych z całej Polski, które wpłynęły na konkurs, była też praca Magdaleny Pękacz z grupy „0”A. Komisja oceniająca prace dzieci, technikę ich wykonania, pomysł i wyraz artystyczny, przyznała jej wyróżnienie w kategorii 6-9 lat. Magda otrzymała dyplom i nagrody rzeczowe.

 

Madzi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

E. Derlicka

        


Spotkanie z poetką

 

1 III 2013 r. na spotkanie z dziećmi z grupy „0”A i”0”B przybyła pani Irena Filipczuk. Autorka wierszy, malarka i ilustratorka zbiorów poezji. Laureatka wielu konkursów poetyckich.

Dzieci sumiennie przygotowywały się do tego spotkania. Poznały twórczość poetki, nauczyły się na pamięć jej wierszy.

Podczas spotkania dzieci złożyły poetce życzenia z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Pisarzy i wyrecytowały wiersze: „Agnieszka” i „Jadłospis”.

Pani Irena opowiedziała zebranym o swoich obrazach, przeczytała kilka wierszy z wydanego ostatnio tomiku „Wakacje z dziadkami” i odpowiedziała na pytania, bardzo zainteresowanych jej twórczością, dzieci.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli kupić książki i otrzymać od autorki dedykację.

 

       

        

PLAN DALTOŃSKI w grupie „O”A

 

Edukacja, wychowanie i opieka w przedszkolu  przebiegać powinny w sposób atrakcyjny dla dziecka, dostosowany do jego indywidualnych możliwości i wyzwalający jego aktywność.

Zdaniem Helena Parkhurst, najodpowiedniejsza dla dzieci w tym wieku jest edukacja wg opracowanej przez nią koncepcji planu daltońskiego. Koncepcja ta opiera się na indywidualnej pracy dziecka. Stymuluje u dzieci w wieku przedszkolnym rozwój odpowiedzialności, samodzielności i współpracy.

Wprowadzenia elementów edukacji daltońskiej w grupie „0”A wpłynęło bardzo pozytywnie na rozwój społeczny dzieci. Samodzielne planowanie zadań na poszczególne dni tygodnia rozbudziło u nich poczucie odpowiedzialności. Indywidualna praca nauczyła je samodzielności w wykonywaniu zadań. Wprowadzona wizualizacja czasu, dni tygodnia i tygodniowego programu wpłynęła pozytywnie na rozwój umysłowy dzieci. Nauczyła je planowania i kodowania. Realizacja osobiście zaplanowanych zadań wyzwoliła w dzieciach aktywność i radość z uczenia się.

Pamiętajmy ,,Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy" (Helen Parkhurst)

 

E.Derlicka

            

           

       


„Marzycielska Poczta”

Dzieci z grupy „0”A po raz drugi w tym roku wzięły udział w akcji Marzycielskiej Poczty. Na adresatów listów, kartek i prezentów wybrały tym razem dwie dziewczynki: Martynkę Karbowską i Nikolę Kabat. Zbliżały się właśnie ich urodziny. Chcieliśmy sprawić, by choć na chwilę zapomniały o swojej chorobie, by na ich twarzach pojawił się uśmiech.

 

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

J.Korczak

 

 

E. Derlicka

           

Dokarmiamy ptaki

Dzieci doskonale rozumieją trudną sytuację zwierząt w czasie zimy. Chętnie angażują się więc w akcję dokarmiania ptaków. Przynoszą ziarenka i słoninkę, które umieszczamy w przygotowanej na parapecie okna „stołówce”. Odwiedzają ją najczęściej wróble i sikorki.

Dzięki naszemu dokarmianiu, ptaki maja szansę przetrwać groźną zimę, a wiosną w podziękowaniu pięknie nam zaśpiewać.


               

           

Przedszkoliada 2013

 

14 lutego 2013 r. przedszkolaki wzięły udział w  turnieju gier i zabaw V edycji „PRZEDSZKOLIADY” organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim.

Reprezentanci naszego przedszkola wykazali się wielkim zaangażowaniem i dobrą sprawnością fizyczną pokonując, przygotowane przez pana Mariusza Świerka, tory przeszkód. Udział w tak przygotowanej imprezie przyniósł im wiele radości. Cieszyli się ze swoich zwycięstw i głośno kibicowali kolegom.

Każdy z uczestników imprezy otrzymał dyplom i słodki upominek.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, zarówno uczestnikom jak i organizatorom!

 

               

               

GOŚCIE W PRZEDSZKOLU

         Więzi rodzinne, wzajemne kontakty młodszych ze starszymi są w dzieciństwie po prostu nieodzowne. Osobami wzbogacającymi świat uczuć i doświadczeń dzieci, dającymi im poczucie bezpieczeństwa i tego, że są kochane, są dziadkowie. Babcia, dla której wnuczek czy wnuczka jest skarbem, dziadzio odnajdujący w swoich wnukach własne dzieciństwo. Babcia i Dziadek zawsze znajdą czas, żeby się zająć dziećmi, wysłuchać je, sprawić im przyjemność czy pomóc w kłopotach.

            Na 22.01.2013r przedszkolaki i dzieci z oddziałów 0a i 0b zaprosiły specjalnych gości, żeby uczcić Dzień Babci i Dziadka. Na tę okazję przygotowały specjalny program słowno – muzyczno - taneczny. Występy najmłodszych wywołały uśmiech na wielu twarzach, a nieraz łezka zakręciła się  niejednym w oku.

            Goście zostali obdarowani własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Nie zabrakło też wspaniałego poczęstunku. Ogromną radość sprawiła Babciom i Dziadkom wspólna zabawa taneczna.

KOCHAMY WAS, KOCHAMY CAŁYM SERCEM - PRZEDSZKOLAKI  

Wierzbicka L.

                   

                   

                   

W karnawale same bale …..

Karnawał, to czas zabaw nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Balu karnawałowego przedszkolaki wyczekiwały z niecierpliwością, planując, jak będą wyglądały ich stroje karnawałowe.

19.01.2013 roku na bal przybyły księżniczki, damy dworu i wróżki w pięknych, balowych sukniach. Byli też królowie i książęta. Nie zabrakło Batmana, Pirata i Kowboja. W takt muzyki podrygiwały biedronki, kwiatki, Czerwone Kapturki i wiele innych bajkowych postaci. Wspólna zabawa przy muzyce przysporzyła wszystkim wiele radości .

 Dziękujemy za udaną zabawę i zapraszamy za rok.

E. Derlicka

           

           

           

           

„ Bezpieczne ferie”

   W środę, 16 stycznia 2013r., przedszkolaki i dzieci z zerówki spotkały się z przedstawicielami Policji. Funkcjonariusze wygłosili krótką pogadankę na temat tego, gdzie i w jaki sposób bawić się podczas zimowych ferii. Wskazali możliwość zabaw na śniegu z dala od ruchliwych ulic, zakazali urządzania przejażdżek na sankach „za samochodem”. Pokazali też, jak się skutecznie bronić przed zziębniętymi, wygłodzonymi, bezpańskimi psami. 

   Mamy nadzieję, że „nauka nie pójdzie w las” i wszyscy zdrowo i bezpiecznie spędzą wolny czas.

                                                                                                           Małgorzata Jóźwiuk

               

Kolejny sukces naszych przedszkolaków

 

Gabriela Załuska z grupy „0”A zdobyła nagrodę w powiatowym konkursie plastycznym na ozdobę świąteczną. Konkurs organizowała Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niecieczy. Jego celem było rozwijanie talentu artystycznego uczniów oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.

Do konkursu przystąpili uczniowie z 12 szkół i przedszkoli powiatu sokołowskiego.

Bardzo się cieszymy, gdy nasi wychowankowie, rozwijając swoje zainteresowania i uzdolnienia osiągają sukcesy.

 

Gabrysi serdecznie gratulujemy!

 

 

E. Derlicka

               


„Marzycielska Poczta”

 

Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Polega ona na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Są to dzieci zmuszone do ciągłej rehabilitacji i częstych pobytów w szpitalach. Choroba ogranicza ich kontakt z rówieśnikami, którego szczególnie potrzebują. Marzycielska Poczta pozwala im rozproszyć uczucie samotności, dając wiele okazji do uśmiechu.

Przedszkolaki z grupy „0”A, po zapoznaniu się z umieszczonymi na stronie Marzycielskiej Poczty profilami chorych  dzieci, postanowiły przyłączyć się do tej akcji. Z wielką radością zabrały się do „pisania” listów i wykonywania urodzinowych kartek dla dzieci. Potem z ochotą wybrały się na pocztę, aby wszystko osobiście wysłać. Przy pisaniu listów przedszkolakom pomagali rodzice.

Adresatem wysyłanych listów był Oliwier Przybek z Głogowa, który 11 stycznia skończy 6 lat. Mamy nadzieję, że kartki od naszych dzieci sprawią Oliwierkowi wielką radość, a zawarte w listach życzenia choć w połowie się spełnią!

Była to nasza pierwsza przygoda z Marzycielską Pocztą, ale na pewno nie ostatnia.  Przygotowujemy już karty urodzinowe dla Martyny Karbowskiej i Natalii Kabat. Mamy nadzieję , że do akcji dołączą też inni uczniowie z naszej szkoły i nie tylko.

Na stronie MarzycielskaPoczta.pl znajdują się profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach i ich zainteresowania.

 

Pamiętajcie, że te listy i kartki dodają dzieciom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a nam piszącym mnóstwo radości.

 

 

Elżbieta Derlicka

 

           

       

„Cała Polska Czyta Dzieciom” i my też czytamy.

 

Codzienne głośne czytanie dzieciom książek, to gwarantowany sposób lepszego przygotowania dzieci do szkoły i do życia!

Już od 2005 r. bierzemy udział w Programie „Czytające Przedszkola” opracowanym przez fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”.  W bieżącym roku szkolnym do akcji codziennego czytania przedszkolakom włączyły się uczennice klasy VI: Martyna Mąka, Ewa Chędoszko, Patrycja Kosowska i Natalia Soszyńska.

 

E. Derlicka


       

„Do Jezuska przyszły dzieci”

            19 grudnia przedszkolaki przygotowały dla najbliższych Jasełka. Dla wielu dzieci był to ich pierwszy  publiczny występ. Trema została pokonana i zgromadzeni goście nagrodzili na koniec małych artystów brawami.

 Opłatkiem z wszystkimi zebranymi  podzieliła się obecna na spotkaniu p. dyrektor Wiesława Kapusta. Życzenia z okazji zbliżających się świąt złożyła  również p. wicedyrektor Małgorzata Filks.

 W Betlejem mieście Zbawiciel się rodzi. Niech się Wam mili najlepiej powodzi. Gwiazdki najjaśniejszej, prezentów wymarzonych, Świąt mile spędzonych, karnawału szalonego, roku bardzo udanego  życzą PRZEDSZKOLAKI.

L.Wierzbicka

           

         


Spotkania opłatkowe

Spotkania opłatkowe stały się tradycją w naszym przedszkolu. W tym roku miały miejsce w dniach 19 i 20 grudnia. Przebiegały w niezwykle ciepłej, choć grudniowej atmosferze. Honorowymi gośćmi w tym dniu byli rodzice naszych wychowanków. Przedszkolaki przygotowały piękne programy artystyczne, które został nagrodzone gromkimi brawami.

Po części artystycznej dzieci, wraz z dorosłymi złożyli sobie życzenia, zdrowych, pogodnych i pełnych miłości świąt i podzielili się opłatkiem. Dopełnieniem serdecznej, bożonarodzeniowej atmosfery był wspólny poczęstunek wszystkich zgromadzonych na „opłatkowej uroczystości”.

Rodzicom, którzy uświetnili nasze przedświąteczne spotkania serdecznie dziękujemy.

WESOŁYCH ŚWIĄT!


               

               

           

           

Pieczenie pierniczków

Nieodłącznym elementem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia jest pieczenie pierników. Dzieci z grup „0”A i „0”B zabrały się za to już 13 grudnia. Wykonanie pierników sprawiło małym kucharzom wiele radości. Dzieci z zapałem wałkowały ciasto, wykrawały i smarowały ciasteczka, a potem układały je na blachach. Nie mogły doczekać się momentu, kiedy pierniczki się upieką, kiedy będzie można je udekorować.

         W sali przez cały tydzień unosił się wspaniały aromat korzennej przyprawy, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. 

E. Derlicka

           

           

       

Konkurs kolęd i pastorałek

W tym roku po raz pierwszy dzieci w wieku przedszkolnym mogły wziąć udział w organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonce konkursie kolęd i pastorałek. Przebiegał on w dwóch etapach.

6 grudnia odbyły się eliminacje szkolne do których przystąpił Sebastian Jaczewski z grupy „0”A oraz Nikola Kotowska i Aleksandra Mąka z grupy „0”B. Wszyscy śpiewali pastorałkę „Bosy Pastuszek”. Komisja konkursowa najwyżej oceniła wykonanie Sebastiana Jaczewskiego. Reprezentował on naszą szkołę w finale konkursu który odbył się 19 grudnia w Czerwonce.

Cała trójka zaprezentowała tę pastorałkę także podczas szkolnych Jasełek.

 

E. Derlicka

            

       


Zajęcia plastyczne z rodzicami

 

W dniu 04.12.2012 r. w grupie „0”A odbyły się zajęcia otwarte. Dzieci, z pomocą rodziców, wykonywały bombki na choinkę. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a powstałe ozdoby niepowtarzalnie piękne. 20 XII ozdobiliśmy nimi choinkę w kościele parafialnym w Skibniewie.

 

E. Derlicka

 

               

 

               


 MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

6 grudnia wszystkie przedszkolaki oczekiwały  specjalnego gościa. Odwiedził nas MIKOŁAJ. Maluchy zaprezentowały się wyjątkowemu gościowi śpiewając i recytując. Zaprosiły też Mikołaja do wspólnej zabawy. Nastąpiła długo oczekiwana przez dzieci chwila – wręczenie prezentów.

Wierzbicka  L.

           

 

           


MIKOŁAJKI

 

6 grudnia odwiedził nas od dawna oczekiwany gość - Mikołaj. Przyniósł worki pełne prezentów. Dzieci z wielką radością śpiewały Mu piosenki i recytowały wiersze. Najważniejszym punktem spotkania było jednak odebranie paczki z rąk Mikołaja.

Za wszystkie prezenty dzieci serdecznie podziękowały i pożegnały się z gościem mając nadzieję, że jeszcze nie raz ich odwiedzi.

 

               

           

           

ZABAWA ANDRZEJKOWA

            Od najmłodszych lat staramy się kształtować postawę szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Dlatego, 29 listopada zapoznaliśmy przedszkolaków z tradycjami andrzejkowymi. Wspólne wróżenie i zabawy uczą dzieci wyrażania uczucia i przeżywania radości ze wspólne zabawy z kolegami i koleżankami.

            „Czary mary, czary mary, aby wróżby się spełniły złóżmy dary”- tym głośnym zaklęciem zaczęliśmy Andrzejki. Po tych słowach każde dziecko wrzucało monetę do miski z wodą i zaczęły się wróżby.

1 wróżba to „Jakie będziesz miał życie?” – dzieci kręciły butelką i odczytywały symbol przez nią wskazany.

2 wróżba „Kolory” – polegała na wysłuchaniu złotej myśli dla każdego.

3 wróżba – dzieci losowały obrazki, żeby dowiedzieć się „Kim będę w przyszłości”.

4 wróżba – „Buty”, dużo radości maluchom  sprawiło przestawianie butów.

Ostatnim punktem tego dnia była wspólna zabawa taneczna.

L. Wierzbicka

           

           

           



„ WIECZÓR ANDRZEJKOWY”

„ Będziemy wróżyć? Czemu nie!

Już błyszczą kocie oczy w mroku…

Wieczór andrzejek zdarza się

Raz jeden tylko w całym roku”.

  Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa. I właśnie w takiej wesołej, wspólnej zabawie, 29.11.2012 r., wzięły udział dzieci z zerówki.

   Po wspólnym wypowiedzeniu zaklęcia: „ Hokus-pokus, czary- mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary”, dzieci kolejno wrzucały monety do miski z wodą – na szczęście. Następnie odbył się „ Marsz butów”, który wyłonił kandydatów do szybkiej zmiany stanu cywilnego – Zosię i Mariusza. „Serca z imionami”, przekłuwane szpilką, wskazały dzieciom imiona ich przyszłych mężów i żon. Uczniowie poznali też swoje przyszłe życie zawodowe, bawiąc się w „ Wirującą butelkę”.

   Tego dnia nie zabrakło też tańców przy wesołej, skocznej muzyce. Odświętnie ubrane dzieci włożyły na głowy własnoręcznie udekorowane czapki czarodziejek i czarodziejów i ruszyły do zabawy.

   Na koniec dzieci wylosowały z woreczka cukierki z przyczepionymi do nich wróżbami, a rodzice pomogli im odczytać ich znaczenie.

                                                                                              Małgorzata Jóźwiuk

              

           

           



„GÓRA GROSZA”

 

26. listopada ruszyła XIII edycja akcji „Góra Grosza”. Akcję tę prowadzi towarzystwo „Nasz Dom”. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Nasi uczniowie, podobnie jak dzieci w całej Polsce, zbierają drobne monety, by pomóc swoim rówieśnikom w domach dziecka.

 

    

 


Akademia Aqfuafresh – OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW

            W dniach 26-30 listopada w grupie 3-4 latków realizowaliśmy cykl zajęć, które poruszały różne zagadnienia związane z profilaktyką stomatologiczną, m.in.: jak prawidłowo dbać o zęby, skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do lekarza dentysty, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby. Utrwalania nawyku codziennego mycia zębów uczyły dzieci Pastusie: Milky, Lilly i Billy, Zębuś i Szczotkuś. Dzieci za poprawnie wykonane zadania otrzymały odznaki w formie naklejek. Każdy uczestnik programu otrzymał zakończenie DYPLOM PASTUSIOWEGO PRZYJACIELA.

            Z uwagi na fakt, że w ramach programu prowadziliśmy zajęcia praktyczne, rodzice wyposażyli dzieci w przybory do mycia zębów.

Wierzymy, że dzięki wspólnym działaniom angażującym dzieci, nauczycieli i rodziców uda się nam wykształcić w dzieciach nawyk codziennego dbania o higienę jamy ustnej -  dlatego  przedszkolaki codziennie po śniadaniu myją zęby w przedszkolu. 

L. Wierzbicka

               

                

                


„Akademia quafresh”

 

W listopadzie rozpoczęliśmy realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków „Akademia Aquafresh”.

Nadrzędnym celem „Akademii Aquafresh” jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej.

W ramach tego programu otrzymaliśmy pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych umożliwiający prowadzenie zajęć z dziećmi z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Podczas zajęć dzieci uczą się m.in.: jak prawidłowo dbać o zęby, dlaczego należy chodzić do lekarza dentysty i co należy jeść, by mieć zdrowe zęby.

W realizacji programu pomaga nam pielęgniarka p. Wanda Mietań.

Wierzymy, że dzięki wspólnym działaniom nauczycieli, rodziców i pani pielęgniarki uda nam się wykształcić w dzieciach nawyk codziennego dbania o higienę jamy ustnej.

E. Derlicka

           

               

„Nasz Przedszkolaczek”

 

Ukazał się kolejny numer gazetki „Nasz Przedszkolaczek”. Zawiera informacje dotyczące minionych i przyszłych wydarzeń, artykuły dla rodziców i karty pracy dla dzieci. 

Zapraszamy wszystkich rodziców do zapoznania się z jego treścią oraz do wspomagania rozwoju swojego dziecka w oparciu o zawarte w nim materiały.

 

 



DOBRE PRAKTYKI

 

Kuratorium Oświaty w Warszawie dało placówkom oświatowym możliwość prezentowania swoich innowacyjnych rozwiązań w zakresie dydaktyki, wychowania i opieki poprzez stronę internetową urzędu.

Szkoły i przedszkola mogą dzielić się swoja wiedzą i doświadczeniem prezentując nieszablonowe pomysły i projekty, które wcielone w życie, dały dobre wyniki i przyczyniły się do poprawy jakości pracy placówki.

Jedną z „Dobrych Praktyk” zamieszczonych na stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie jest opis działań podejmowanych w naszej placówce.

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO STRONY KURATORIUM


 

Święto Odzyskania Niepodległości

 

11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach niewoli pod zaborem pruskim, austriackim i rosyjskim Polska odzyskała wolność.

Co roku organizujemy z tej okazji uroczystości poświęcone wszystkim tym, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Przedszkolaki i uczniowie oddziałów „0” również uczcili ten szczególny dzień. Już wcześniej wykonano prace plastyczne przedstawiające nasze symbole narodowe,  które wyeksponowaliśmy na gazetce przypominającej o tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy. A 9 XI  2012 r. wszyscy w strojach galowych, z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami, wzięli udział w akademii, podczas której recytowali wiersz  L. Wiszniewskiego „Jedenasty Listopada”.

    



WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV - w 837 roku.

Wszyscy katolicy odwiedzają tego dnia cmentarze, zapalają na grobach znicze i modlą się za zmarłych.

Nasze przedszkolaki, wybrały się na cmentarz parafialny już w przeddzień Wszystkich Świętych. Aby uczcić pamięć tych, którzy odeszli, dzieci zapaliły znicze. W skupieniu i z powagą oddały cześć i szacunek zmarłym.


   

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Od 1999 roku w październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Dzieci z przedszkola i z grupy „0”A obchodziły Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych 24 X. Z tej to właśnie okazji wybrały się tego dnia do biblioteki. Złożyły pani bibliotekarce życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki i plakaty.

Pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze swoja pracą, z rolą i zadaniami biblioteki szkolnej. Przeczytała też dzieciom fragmenty książki A. A. Milne'a „Kubuś Puchatek”.

Na zakończenie spotkania wszystkie przedszkolaki wypożyczyły sobie książeczki. Mamy nadzieję, że zostaną już stałymi „czytelnikami” naszej biblioteki.

 

E. Derlicka

 

            

           

 


 

Nagrodzono laureatów VII ogólnopolskiego konkursu „Jan Paweł II w oczach dziecka”

16 października w Muzeum w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród VII ogólnopolskiej edycji konkursu zatytułowanego: „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Organizatorami konkursu były: Muzeum w Bielsku Podlaskim, Dekanat Bielski oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. Patronat zaś nad nim objęli: biskup drohiczyński Antoni Dydycz, minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, starosta bielski Jerzy Snarski oraz burmistrz Bielska Podlaskiego Eugeniusz Berezowiec.

         Tematyka VII edycji konkursu nawiązywała do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego: „ Jana Paweł II - Papież rodziny.”

Celem konkursu było pogłębienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża Jana Pawła II oraz rozwijanie wyobraźni i twórczych umiejętności dzieci i młodzieży.

Na konkurs wpłynęło 3525 prac z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, specjalnych i ognisk plastycznych z całej Polski. Jury, po rozpatrzeniu wszystkich prac, przyznało nagrody i wyróżnienia w V kategoriach.

Z ogromną przyjemnością oraz satysfakcją informujemy, iż jedną z 8 nagrodzonych osób w I kategorii na etapie diecezjalnym był Sebastian Jaczewski z grupy „0”A.

Został on, wraz z rodzicami, dyrektorem szkoły Wiesławą Kapustą i opiekunem Elżbietą Derlicką, zaproszony na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczanie nagród i wyróżnień, którego dokonali: biskup drohiczyński, jego sekretarz, dziekan bielski, starosta bielski oraz przedstawiciele sponsorów.

Serdecznie gratulujemy Sebastianowi i jego rodzicom!

Życzymy dalszych sukcesów!

 

            

           

           

 

Źródło: www.podlasie24.pl, E. Derlicka


Świętujemy Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

        Od  25 listopada 2002 roku obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Historia tej maskotki rozpoczęła się w 1902 r. kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pewien dziennikarz, który uwiecznił sytuację na rysunku, wydrukowanym w gazecie. Właściciel sklepu z zabawkami, przeczytał gazetę i wpadł na pomysł produkcji pluszowych misiów, które sprzedają się świetnie do dzisiaj. Niedźwiadek stał się również bohaterem wielu książek, filmów, dobranocek.


         W naszym przedszkolu  tradycyjnie od kilku lat także organizujemy obchody Urodzin Kubusia Puchatka. 15 października zebraliśmy się razem, żeby złożyć symboliczne życzenia i zdmuchnąć świeczki na urodzinowym torcie misia.  Dzieci przygotowały laurki, kolorowały obrazki z ulubionymi postaciami, pomagały Puchatkowi dobrać się do miodku (labirynt) itp. Potem przyszła pora na quiz, w którym przedszkolaki wykazywały się znajomością różnych przygód Kubusia, Prosiaczka, Tygryska i innych przyjaciół ze Stumilowego lasu.  Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa pt. „Ogon Kłapołuchego”, polegająca na tym, że jedno dziecko z zawiązanymi oczami musiało przyczepić Kłapołuchemu ogon na wizerunku osiołka bez ogona. Przedszkolaki wykazały się dużą sprawnością  w tracie zabawy pt. „Skoki Tygryska” – skoki w workach.

Tego dnia nie mogło  zabraknąć przysmaku Kubusia Puchatka tzn. miodku. Na zakończenie spotkania  dzieci z wielka ochotą częstowały się ciasteczkami z miodem.

Lidia Wierzbicka

               

               

               

               

               

               

               

„Dzieci Ojcu Świętemu” to koncert organizowany co roku przez Sokołowski Ośrodek Kultury w ramach obchodów Dnia Papieskiego. W tym roku odbył się on 12 X. Wzięły w nim udział dzieci z sokołowskich przedszkoli i 13- osobowa grupa przedszkolaków z oddziału „0”A i”0”B w Skibniewie.

Na scenie wystąpili: Małgorzata Buczyńska, Julia Paprocka, Zuzanna Skibniewska, Gabriela Załuska, Dawid Skibniewski, Mateusz Ratyński, Sebastian Jaczewski, Rafał Kosowski, Kuba Lipski, Weronika Skonieczna, Magdalena Rybak, Aleksandra Mąka i Zofia Wyszomierska.

Aby oddać cześć naszemu drogiemu papieżowi - Karolowi Wojtyle przedszkolaki wyrecytowały wiersz „O Janie Pawle II” i z ogromnym zaangażowaniem zaśpiewały piosenki ks. biskupa Antoniego Długosza: „Jesteś radością mojego życia” i „Boża radość jak rzeka”.

Jesteśmy dumni z naszych małych artystów i cieszymy się, że właśnie w ten sposób mogliśmy uczcić pamięć Wielkiego Polaka- Papieża Jana Pawła II.

 

 

Elzbieta Derlicka

 

           

 

           

 

           

 

             



„Dzień drzewa” jest to „święto” o długiej, bo sięgającej 1872 roku, historii. Wymyślił je Juliusz Sterling Morton, amerykański znawca przyrody, a do tego niepodważalny autorytet w kwestiach rolnictwa i leśnictwa. Idea Mortona dopłynęła do Europy dopiero na początku lat 50 ubiegłego wieku. Zmieniła się co prawda data (z drugiej środy kwietnia na 10 października), ale reszta pozostała, jaka była – co roku tysiące zapaleńców rusza sadzić drzewa, gdzie i ile się tylko da.

My też postanowiliśmy przyłączyć się do tej akcji. Każda grupa przedszkolna posadziła tego dnia swoje własne drzewo. Dzieci obiecały, że będą o nie dbać i obserwować jak rosną, że nie będą ich niszczyć i oszpecać.

Jak prawidłowo posadzić drzewo uczył nasze przedszkolaki p. Jerzy Tomczuk z Nadleśnictwa Sokołów. Dostarczył nam także sadzonki, za co serdecznie dziękujemy.

Leśniczy opowiedział też dzieciom o lesie i jego znaczeniu dla ludzi i zwierząt.   

Mamy nadzieję, że obchody „Dnia Drzewa” przyczynią się do szacunku dla środowiska naturalnego naszych przedszkolaków w ich dorosłym życiu.

Elżbieta Derlicka

               

           

           

           

           

           

           

           

           

           
   


„Akademia Super Przedszkolaka” to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest zwrócenie uwagi dzieci na dwie główne kwestie: zasady zdrowego odżywiania oraz zasady dobrego zachowania się.

Nasze przedszkole wzięło udział w tym programie. Na podstawie przysłanych materiałów w grupie „0”A odbywały się zajęcia edukacyjne, w trakcie których dzieci dowiedziały się, jak prawidłowo się odżywiać, aby rosnąć zdrowo. Poznały odpowiedzi na pytania: Po co jemy? Jak jedzenie wpływa na organizm? Co jeść, by zdrowo rosnąć? W programie pojawiły się także tematy dotyczące właściwego zachowania się przy stole, kultury osobistej, relacji z innymi oraz zabawy w grupie. Dzieci wykonały też wiele prac plastycznych na kończący program konkurs pt. „Kalendarz przedszkolaka”.

 

Elżbieta Derlicka


               

               

           

„Zrobię dzisiaj sam kanapki smaczne, kolorowe…” – od najmłodszych lat dzieci uczą się jak zdrowo się odżywiać.

Przedszkolaki z przygotowanych produktów przygotowały kanapki, same dokonywały wyboru produktów. Po zakończonej pracy eksponowały swoje kanapki na talerzykach i opowiadały, co wybrały do ich zrobienia i dlaczego. Degustacja kanapek zakończyła zajęcia edukacyjne, które zachęcały dzieci do zjadania warzyw codziennie.

Lidia Wierzbicka

           

           

„Dzień Przedszkolaka”

 

"Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy wrzesień już kończy się

od najmłodszego aż po starszaka

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka!"

 

Dzień 29 września został ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Wychowania Przedszkolnego. Celem Dnia Przedszkolaka jest: integracja i współdziałanie środowisk mających wpływ na jakość funkcjonowania przedszkoli, dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

W grupie „0”A "Dzień przedszkolaka" odbył się 28 IX. Dzieci od samego rana śpiewały piosenki o przedszkolakach, recytowały wiersze, brały udział w konkursach i bawiły się wspólnie z rodzicami.

Nie zabrakło też życzeń:

-       wszystkiego najlepszego,

-       kolorowych snów...

-       uśmiechu od ucha do ucha...

-       pięknych bajek na dobranoc...

-       własnego pieska i kotka...

-       co dzień nowych przygód...

-       butów siedmiomilowych...

-       gwiazdki z nieba...

-       wspaniałych przyjaciół...

-       i prezentów.

Dzień ten był wyjątkowym dniem dla dzieci. Dostarczył im dużo radości i wzruszeń. Na pewno będą go długo i ciepło wspominać.

 

Elżbieta Derlicka

 

            

       

       



W czwartek 27 września przedszkolaki z grupy „0”A świętowały „Dzień ziemniaka”. Obchody rozpoczęły się od wspólnych konkurencji sportowych, które przeplatane były zabawami integracyjnymi. Kiedy przedszkolaki spaliły wystarczającą ilość energii, miały okazję wykazać się zdolnościami artystycznymi. Za pomocą pieczątek wykonanych z ziemniaka, dzieci stemplowały liść w barwach jesieni.

Oglądając prezentację komputerową dzieci dowiedziały się: jak wygląda cykl rozwojowy ziemniaka, jakie szkodniki zagrażają naszemu ziemniakowi i jakim mianem mieszkańcy różnych regionów naszego kraju określają ziemniaki. Poznały też budowę ziemniaka i wiele nowych pojęć z dziedziny botaniki.  

Następnie wykorzystując ziemniaki oraz własną wyobraźnię i pomysłowość wykonały fantastyczne „ziemniaczane stworki”.

 

 

Elżbieta Derlicka

 

            

           

       

       

 


26 IX dzieci z grupy „0” A i”0”B były na wycieczce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim. Z wielkim zainteresowaniem oglądały przedstawienie „Kopciuszek”, które zaprezentowała, prowadzona przez p. Bożenę Mrozowską, Grupa Teatralna „Wiraż”. Wspaniała scenografia, piękne stroje i dobra gra młodych artystów sprawiły, że wszyscy czuli się jak w prawdziwym teatrze.

Po przedstawieniu dzieci miały okazję zwiedzić budynek biblioteki i obejrzeć jej bogate księgozbiory.

 

                

           

           

           


3 IX 2012 r. rozpoczęły nowy rok szkolny trzy grupy dzieci w wieku przedszkolnym.