Wieści z przedszkola


ARCHIWUM 2007/2008

ARCHIWUM 2008/2009

ARCHIWUM 2009/2010

ARCHIWUM 2011/2012
ARCHIWUM 2012/2013

ROK SZKOLNY 2013/2014


 

KALENDARZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNYCH

 


LEKCJE Z NATURY

 

„LEKCJE Z NATURY” to projekt realizowany na zlecenie Ministerstwa Środowiska, współfinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Projekt jest realizowany w ramach kampanii pod nazwą „Różnorodność biologiczna i działania na rzecz ekosystemów - ogólnopolska kampania informacyjna, podnosząca świadomość nt. różnorodności biologicznej”. Celem projektu jest zaangażowanie nauczycieli przedszkoli i klas I - III w prowadzenie ciekawych działań z zakresu różnorodności biologicznej.

Nauczyciele Zespołu Oświatowego w Skibniewie włączyli się do realizacji tego projektu. Podczas zajęć w sali i w terenie zrealizowali wiele ciekawych zadań: „Kopia kory”, „Mieszkania zwierząt”; „Teatr wyobraźni”, „Co kto je?”, „Czyje to tropy”, „Różnice i podobieństwa”, „Obserwacje po deszczu”, „Łańcuch pokarmowy”, „Mikrokosmos”, „Ekodetektyw”, czy też „Obserwujemy ptaki”. Zdobyli dzięki temu też wiele nagród w konkursie, który jest częścią tego Projektu.

Elżbieta Derlicka, nauczycielka wychowania przedszkolnego, wzięła udział w organizowanych w ramach projektu dwudniowych warsztatach w Białowieskim Parku Narodowym. Doświadczeni edukatorzy z parku narodowego pokazali nauczycielom jak ciekawie i skutecznie uczyć o różnorodności biologicznej.

 Zarówno nagrody jak i materiały przekazane podczas kursu pozwolą nauczycielom na prowadzenie interesujących lekcji na temat różnorodności biologicznej.

               

                



Finał VI Przedszkoliady

         10 czerwca 2014 r. na stadionie miejskim w Sokołowie Podlaskim odbył się ostatni z trzech etapów VI Przedszkoliady, imprezy sportowej dla najmłodszych, organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim. Na tegorocznej Przedszkoliadzie, z Zespołu Oświatowego w Skibniewie, do sportowej rywalizacji stanęły trzy sześcioosobowe grupy (grupa czterolatków, pięciolatków i sześciolatków). Rywalizacja przebiegała w formie zabawowej, ale na zawodników czekało w tym roku aż osiem zestawów ćwiczeń.

         Dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem i dobrą sprawnością fizyczną. Z zapałem pokonywały kolejne testy sprawnościowe.

Udział w tak przygotowanej imprezie przyniósł im wiele radości.

         Na zakończenie zawodów pan Krzysztof Iwański, dyrektor OSiR, wręczył przedstawicielom każdego z przedszkoli pamiątkowe dyplomy.

 

Elżbieta Derlicka

                

               


XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to jedna z form akcji zainicjowanej przez Fundację ABC XXI pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Celem akcji jest promowanie idei głośnego czytania dzieciom, wspieranie zdrowia emocjonalnego oraz budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Jest to najlepsza strategia wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i dojrzałego emocjonalnie człowieka.

Każda edycja Tygodnia realizowana jest zgodnie z zaproponowanym przez fundację tematem. XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przebiegał pod hasłemCzytanie – mądra rzecz!

W akcję czytania książek przedszkolakom w Zespole Oświatowym w Skibniewie podczas XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom włączyli się rodzice, uczniowie gimnazjum i pani Anna Domagała, emerytowana nauczycielka.

 

Elżbieta Derlicka

               



Wycieczka do Warszawy

Dnia 5 czerwca uczniowie z klas I – III oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyli w  wycieczce do Warszawy. Po zbiórce przed szkołą wyruszyliśmy w podróż. Pierwszym punktem wycieczki było spotkanie z panią przewodnik, która zabrała nas w bajeczną podróż do Łazienek Królewskich. Z ogromnym zaciekawieniem przemierzaliśmy alejki parku obserwując niezwykłe cuda architektury, rośliny i zwierzęta. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się paw i wiewiórki. Następnie przeszliśmy pod Belweder. Kolejnym punktem był teatr. Mieliśmy okazję w Teatrze Baj obejrzeć sztukę pt. ”Emil z Lonnebergi”.  Następnie odwiedziliśmy Starówkę.  Pod Kolumną Zygmunta pani przewodnik przekazała nam informacje związane z historią tego miejsca. Wąskimi uliczkami spacerowaliśmy i podziwialiśmy piękne kamieniczki, Barbakan. Pod pomnikiem Warszawskiej Syrenki karmiliśmy gołębie. Podsumowaniem wycieczki  był odpoczynek i   lody w McDonaldzie. Zmęczeni, ale pełni   wrażeń wróciliśmy do Skibniewa.

               

           

DZIEŃ NIESPODZIANEK

Dzień dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie.  Dzień Dziecka został wprowadzony w 1952 roku, a jego inicjatorem była organizacja „The International Union for Protection of Childhood” działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. W Polsce  święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca.

Z tej okazji 2 czerwca wychowawczynie grup przedszkolnych wspólnie  z rodzicami  przygotowali wspaniałe atrakcje dla przedszkolaków. Wyjechaliśmy na wycieczkę do Sokołowa Podlaskiego. Dzieci miały okazję do spacerowania alejkami parku. Następnie udaliśmy się do sklepu zoologicznego, gdzie właścicielka sklepu z dużym zaangażowaniem   opowiadała dzieciom o zwierzątkach znajdujących się w sklepie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć ,a nawet dotknąć niektóre z nich.  Ciekawymi okazami były: kameleon i gekon. Kolejnym punktem wycieczki była Pizzeria Da Grasso, gdzie na wszystkie dzieci czekała  kulinarna niespodzianka. Przedszkolaki przygotowały własnoręcznie pizzę, od początku do końcowego efektu tj. – gotowej do upieczenia pizzy. Bez wyjątku, wszyscy z wielkim apetytem skonsumowali swoje pizze. Po pysznym posiłku poszliśmy na pocztę, gdzie pracownik urzędu pocztowego przybliżył dzieciom charakter pracy pracowników poczty. Następnie autokarem wróciliśmy do przedszkola, gdzie na dzieci czekały upominki od rodziców.

Dzień  pełen wrażeń dobiegł końca. Życzymy wszystkim dzieciom Dnia Dziecka przez cały rok.

L.Wierzbicka 

           

           

           

             


DZIĘKUJĘ CI MAMO !!!

26 maja to dzień bardzo wyjątkowy dla wszystkich dzieci – w kalendarzu jest DZIEŃ MATKI.

Z tej okazji dzieci zaprosiły mamy na specjalną uroczystość. Goście obejrzeli program artystyczny, na który złożyły się piosenki o kochanej mamie, wiersze i życzenia dla mamy. Starszaki  wykonały piękny taniec. Występy zakończyły się gromkim STO LAT. Każda mama otrzymała drobny, własnoręcznie przygotowany przez dzieci prezent – laurkę i kwiatek. Wspólny poczęstunek zakończył to świąteczne spotkanie.

L. Wierzbicka

           

               


ŚWIĘTO   MAMY

26 maja każda z mam obchodziła swoje święto. To  wyjątkowy dzień, w którym możemy powiedzieć naszym mamom, jak wiele dla nas znaczą i jak mocno je kochamy. Przedszkolaki z grupy 0B  przygotowały: samodzielnie wykonane ciasteczka, bukieciki kwiatów, laurki, portrety swoich mam  oraz specjalny program artystyczny, po którym  odbyły się wspólne zabawy i konkursy. Mamy dzielnie zmagały się z różnymi zadaniami i udowodniły swoim dzieciom, że nic nie jest dla nich  trudne. Po  występach , wspólnej zabawie i poczęstunku  na twarzach mam zauważyć można było wzruszenie i dumę ze swoich pociech. 

                            I. Olędzka

           

         


CIEKAWA FIZYKA

W czwartek 22 maja grupę 0B odwiedzili uczniowie klasy II gimnazjum. Zaprezentowali  "fizykę", której  można  nauczyć się  przez doświadczenia.  W pierwszym doświadczeniu  do pustej butelki wlano ocet, natomiast do pustego balonu wsypano sodę oczyszczoną. Następnie balon  nałożono na butelkę, a soda  z balonu przesypała się do octu. Balon sam się napompował, a dwutlenek węgla zgromadzony w balonie zgasił świeczkę. W drugim doświadczeniu "kolorowy wir" , wlano kilka kropel barwnika do mleka i otrzymano kolorową plamę. Aby uzyskać planowany efekt patyczki higieniczne zamoczono w płynie do naczyń. Po zanurzeniu patyczka w mleku tworzył się kolorowy wir. Te niezwykłe doświadczenia  z zaciekawieniem oglądały dzieci   i uczestniczyły  w nich.

I. Olędzka

               

„Pierwszy mały sukces”

13.05.2014r odbyła  się uroczysta gala konkursu plastycznego pt.”MÓJ ANIOŁ STRÓŻ”, którego organizatorem było Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie. Rozdanie nagród i wyróżnień odbyło się w sali widowiskowej w Klasztorze w Węgrowie. Honorowym patronem konkursu był ks. Biskup Antoni Pacyfik Dydycz, który osobiście wręczał dzieciom dyplomy. W kategorii I: dzieci trzyletnie wyróżniona została praca Olgi Maleszewskiej. Szczęśliwa dziewczynka otrzymała pamiątkowy dyplom i upominki.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

L. Wierzbicka

       

Spotkanie z Danutą Kalinowską

9 V 2014 r. na spotkanie z dziećmi z przedszkola i oddziałów przedszkolnych przybyła pani Danuta Kalinowska. Emerytowana nauczycielka, działaczka kultury i poetka. Laureatka wielu konkursów poetyckich.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dzieci, przygotowując się do spotkania, nauczyły się na pamięć wiersza Danuty Kalinowskiej „Moje miasto”, który zarecytowały autorce. Pani Danusia przeczytała dzieciom wybrane wiersze z tomików: „Moje wiersze”, „Nie uciekaj życie” i „To cóż, że jesień …” oraz napisaną specjalnie dla nich w formie wierszowanej „Bajkę o kotku i kogutku”.

Po spotkaniu wszyscy mieli możliwość zakupić tomik wierszy poetki.

 

E. Derlicka

           

 

   



Odkrywamy talenty plastyczne

 

30 kwietnia 2014 r. dzieci z grupy „0”A wzięły udział w twórczych zajęciach plastycznych prowadzonych przez artystę plastyka – panią Annę Malinowską.

Podczas zajęć dzieci poznały nową technikę malarską – enkaustykę. Technika ta znana była już w starożytności, ale my odkryliśmy ją dopiero teraz.

Choć termin enkaustyka brzmi bardzo „malarsko” i profesjonalnie okazało się, że dla dzieci jest to wspaniała zabawa. Wszyscy z zapałem rozpuszczali kredki woskowych i rozprowadzali je na śliskim papierze za pomocą żelazka. Każde dziecko, pod opieką pani Ani, stworzyło swój własny obraz. Efekty ich pracy są niesamowite. Powstały piękne, malownicze pejzaże i barwne abstrakcje. Wszyscy mogą pochwalić się wielkim talentem artystycznym.

Serdecznie dziękujemy pani Annie Malinowskiej za bardzo ciekawe spotkanie z plastyką.

 

E. Derlicka

           

Wielkanocne biją dzwony!

W ostatnim dniu przed przerwą wiosenną w grupie przedszkolnej zorganizowany został Poczęstunek  Wielkanocny. Dzieci aktywnie włączyły się w przygotowania. Najpierw były pyszne smakołyki: mazurki i baby wielkanocne, które dzieci samodzielnie według własnego pomysłu udekorowały. Następnie usiedliśmy do wspólnego stołu, na którym  ustawione zostały tradycyjne potrawy wielkanocne, piękne dekoracje przygotowane przez dzieci. Podczas  rozmów dzieci dowiedziały się o znaczeniu przygotowanych pokarmów, zwyczajach wielkanocnych i tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Ten dzień miał wyjątkowy charakter. Dzieci słuchały i śpiewały świąteczne piosenki. Do domu zabrały piękne przygotowane przez siebie mazurki.

I. Olędzka

       

           

 WIELKANOC

 

Przez ostatni tydzień dzieci z grupy „0”A poznawały zwyczaje i tradycje wielkanocne. Malowały pisanki, robiły kurczaczki, kartki świąteczne i palmy. Słuchały też wierszy i piosenek o tematyce wielkanocnej. Wesoło bawiły się w starą (znaną już w XII wieku) zabawę „na wybitki.

Dzieci chętnie opowiadały też o tradycjach, które doskonale znały: święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie mazurków i bab wielkanocnych oraz polewanie się wodą w śmigus dyngus.

W końcu nadszedł czas „wielkanocnego śniadania”. Przygotowanie i sprzątnięcie stołu było nie lada wyzwaniem. Dzieci poradziły sobie wyśmienicie.

Uroczystość wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój.

E. Derlicka

                


NIE dla wypalania traw

 

15 kwietnia przedszkolaki ze Skibniewa spotkały się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skibniewie.

Kamil Skibniewski i Kuba Buczyński opowiedzieli dzieciom jakie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi niesie ze sobą wiosenne wypalanie traw. Jak pożary niszczą przyrodę, miejsce bytowania zajęcy, kuropatw, skowronków, żab, kretów, jaszczurek, ryjówek, biedronek, pszczół, dżdżownic i wielu innych zwierząt. Poinformowali także dzieci, iż ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw. Sprawcy podpalenia traw popełniają przestępstwo. Grożą im za to surowe kary grzywny lub więzienia.

Na koniec spotkania dzieci miały okazję obejrzeć samochód strażacki, stroje i sprzęt, którym strażacy posługują się w czasie pożarów.

Ogromną atrakcją okazał się pokaz użycia sprzętu gaśniczego.

To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

E. Derlicka

           

       

WIELKANOCNE PALMY

 

Wielkanocne palmy, to tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów. Wierzono m.in., że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy  przed czarami, ogniem i wszelkim złem; poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem; poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem a wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie.

Wykonanie palm rozpoczęło w grupie 0A przygotowania do najważniejszego święta w Kościele Chrześcijańskim - Wielkanocy. Było to duże wyzwanie dla dzieci, lecz gdy w pracy pomogli rodzice to stało się ono zupełnie łatwe.  

Dzięki ich pomocy, nasze piękne, kolorowe palmy są już gotowe i czekają na Niedzielę Palmową.

 

 

 

E. Derlicka

             


 „PRZEDSZKOLIADA” 2014

 

10 kwietnia 2014 r. na sokołowskiej pływalni odbył się drugi etap „Przedszkoliady”, imprezy sportowej dla najmłodszych, organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim.

Przedszkole w Skibniewie reprezentowały dwie sześcioosobowe drużyny. Każda z nich wzięła udział w trzech konkurencjach. Dzieci pięcioletnie wspaniale poradziły sobie w przygotowanych dla nich sportowych zabawach: „szczelne dłonie”, „strzelanie karnych” i „wyścig sztafet”, a sześciolatki w zabawach: „poławianie skarbów”, „wyścig okrętów” i „fruwająca piłka”. Przedszkolaki miały też okazję spontanicznie pobawić się w wodzie.

         Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

Elżbieta Derlicka

           

           



Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako  Dzień Książki dla Dzieci. Jest to również rocznica  urodzin duńskiego baśniopisarza i mistrza w wycinaniu przeróżnych wzorów z papieru  Hansa Christiana Andersena.  W tym dniu uczniowie oddziału przedszkolnego 0B i pierwszoklasiści mieli  okazję uczestniczyć w lekcji bibliotecznej poświęconej H. Ch. Andersenowi. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom ciekawostki z życia pisarza, zaprezentowała jego bogaty dorobek,   przeczytała jedną z baśni pt. "Krzesiwo" oraz przeprowadziła konkurs "Znamy  baśnie Andersena" . Pierwsze miejsce w oddziale przedszkolnym zdobył  Bartosz  Maleszweski, a w klasie I Sebastian Jaczewski. Wszystkie dzieci nagrodzone zostały dyplomami.  Ten dzień był bardzo szczególny  dzieci oglądały książki, wykonywały ilustracje oraz świetnie bawiły się, bo książka to nie tylko uczy, ale również świetnie bawi.                                                                                 

Iwona Olędzka

           

           

"Dni profilaktyki"

21 marca podczas obchodów Pierwszego Dnia Wiosny przedszkolaki uczestniczyły w dniach profilaktyki.  Pierwszym działaniem było spotkanie z policjantem p. Dariuszem Tomczukiem, który przestrzegł   jak należy zachować się w przypadku ataku psa oraz jakich zachowań unikać, aby nie prowokować go do agresji. Drugim  działaniem był spektakl teatralny „Kolczasta przyjaźń”, opowiadający o braku akceptacji dla odmienności, o budowaniu przyjaźni i tolerancji. Trzecim - było przygotowanie i zaprezentowanie piosenek dotyczących "tolerancji". Czwartym - symboliczne pożegnanie zimy. Dzieci w barwnym orszaku zaniosły słomianą kukłę na boisko i z wielką radością paląc ją żegnały zimę. Piątym działaniem było prezentowanie wiosennych strojów przed społecznością szkolną. Przebrane dzieci zostały nagrodzone upominkami. Te dni będziemy miło wspominać.

Iwona Olędzka

           

       

KONKURS RECYTATORSKI

 

28 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się konkurs recytatorski wierszy Doroty Gellner. Celem konkursu było: rozbudzanie zainteresowania książką, popularyzacja literatury dziecięcej oraz prezentacja umiejętności artystycznych dzieci. Wzięło w nim udział 13 dzieci z grupy „0”A . Przygotowane na konkurs utwory zaprezentowały kolegom z grupy i rodzicom.

Jury w składzie: Monika Jóźwiak - bibliotekarz, Elżbieta Derlicka - nauczyciel i Ewa Remiszewska -  przedstawiciel rodziców, oceniło recytację uczestników i wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce – Julia Paprocka

II miejsce – Otylia Grelik i  Daniel Lipka

Upominki i dyplomy otrzymali nie tylko zwycięzcy konkursu, ale wszyscy uczestnicy, którym serdecznie gratulujemy wspaniałych występów.

 

E. Derlicka

 

               

             



Światowy Dzień Wody

 

22 marca dzieci z grupy „0”A obchodziły Światowy Dzień Wody. Wszystkie przyszły tego dnia ubrane na niebiesko i wesoło bawiły się „z wodą” poznając przy tym jej właściwości. Sprawdzały co pływa i co tonie w wodzie, co się w niej rozpuszcza, a co nie. Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki. Z radością wykonywały różne ćwiczenia oddechowe.

Z prezentacji multimedialnej dowiedziały się jakie jest znaczenie wody w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Poznały przyczyny i skutki zanieczyszczenia wody oraz sposoby jej ochrony. Zapoznały się ze schematem krążenia wody w przyrodzie.

Później nadszedł czas na twórczą aktywność. Dzieci zbudowały akwen wodny i wykonały sylwety rybek. Wykazały się dużą sprawnością „wyławiając” swoje rybki za pomocą wędki.

Ten „wodny” dzień był wyjątkowy i dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Mamy nadzieję, że BĘDĘ MĄDRZE I OSZCZĘDNIE JEJ UŻYWAĆ. 

E. Derlicka

               

           


Pierwszy  dzień wiosny – kolor zielony!!!

21 marca dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych symbolicznie pożegnały zimę. Niosąc słomianą kukłą barwnym korowodem przeszliśmy na boisko szkolne. Na miejscu spaliliśmy Marzannę – symbol kończącej się zimy. Korzystając z przepięknej, słonecznej, wiosennej pogody udaliśmy się na wspólny wiosenny spacer.

Po powrocie do przedszkola na dzieci czekała zielona atrakcja. Ubrane na zielono dzieci   przygotowały zielone kanapki oraz zielony owocowy szaszłyk. Pełen witamin, zielony poczęstunek bardzo dzieciom smakował.

Życzymy wszystkim małym i dużym koleżankom i kolegom samych słonecznych i ciepłych dni.

L. Wierzbicka

           

           

DZIEŃ SŁOŃCA

Z inicjatywy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA 18 marca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Słońca.

Dzieci z grupy 0A przyszły tego dnia na zajęcia ubrane w żółtym, słonecznym kolorze i wesoło bawiły się w różne „słoneczne” zabawy. Przedszkolaki wykonywały słoneczne opaski, układały kształt słońca z papieru, z szarf i z własnych ciał. Były też zabawy przy melodiach piosenek: „Słoneczko późno dzisiaj wstało” i  „Słoneczko, uśmiechnij się”.

W czasie zajęć dzieci zdobyły też wiedzę na temat Słońca i całego układu słonecznego. Dowiedziały się jaka jest jego rola w życiu człowieka, roślin i zwierząt.

Choć pogoda za oknem nie dopisała, my bawiliśmy się wspaniale!

E. Derlicka

           
               


PLAN DALTOŃSKI w grupie „O”A

 

10 – 14 marca 2014 r. to tydzień pracy dzieci z grupy 0A według, opracowanej przez Helena Parkhurst, koncepcji planu daltońskiego. Koncepcja ta opiera się na indywidualnej pracy dziecka.

Dzieci najpierw samodzielnie zaplanowały sobie zadania do wykonania w poszczególnych dniach tygodnia, a później codziennie sprawdzały plan i zabierały się do pracy. Wszystkie zadania związane były z realizowanym tematem: „Wiosenne kwiaty”. Każde z zadań dotyczyło innego obszaru edukacji. Przygotowane przez nauczyciela karty pracy dotyczyły zakresu edukacji matematycznej i przygotowania do nauki czytania i pisania. Były też zadania z zakresu wychowanie przez sztukę.

Realizacja osobiście zaplanowanych zadań wyzwoliła w dzieciach aktywność i radość z uczenia się. Indywidualna praca nauczyła je natomiast samodzielności w wykonywaniu zadań. Wprowadzona wizualizacja dni tygodnia i tygodniowego programu, planowanie i kodowanie wpłynęło pozytywnie na rozwój umysłowy dzieci.

 Zdejmując z dzieci ciężar decydowania nie ułatwiamy im życie, ale okradamy je z bardzo cennej umiejętności.

Pozwólmy dzieciom na dokonywanie wyborów!!!

E.Derlicka

            


DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

Już od najmłodszych lat uczymy dzieci poprawnych zachowań na różne okoliczności, np. składać życzenia, wręczać prezenty. W piątek 7 marca chłopcy z przedszkola zachwycili swoją postawą wszystkie dziewczynki. Po odśpiewaniu  tradycyjnego 100 lat wręczyli koleżankom specjalnie przygotowane na tę okazję  kwiatki oraz drobny upominek – laleczkę.  

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie upominków.

L. Wierzbicka

       


Święto kolorów – kolor czerwony

To już kolejny w tym roku kolorowy dzień w przedszkolu. 14 lutego kolorem dominującym w garderobie wszystkich obecnych była czerwień. Dzieci wyszukiwały jak największej ilości czerwonych przedmiotów, bawiły się w kolorowego berka – oczywiście czerwonego. Niespodzianką dla przedszkolaków było ułożenie z kosek czerwonej galaretki serduszka, które na zakończenie dnia dzieci zjadły z wielkim apetytem.

Tego dnia wszystkie dzieci wraz z dorosłymi dostały od jednej z dziewczynek upominek z okazji WALENTYNEK – dziękujemy!!!

L. Wierzbicka 

           

           


Przedszkoliada 2014

 

13 lutego 2014 r. dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych w Skibniewie wzięły udział w VI edycji „PRZEDSZKOLIADY”. Był to pierwszy z trzech etapów, organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim, imprezy sportowej dla przedszkolaków.

Zadaniem dzieci było pokonanie zaplanowanych przez organizatorów torów przeszkód. Przedszkolaki z radością i zapałem przystępowały do przeznaczonych dla ich wieku konkurencji. Wykazywały się przy tym dobrą sprawnością fizyczną. Z wielkim zaangażowaniem kibicowały też swoim kolegom.

Udział w turnieju gier i zabaw przyniósł im dużo radości.

 

E. Derlicka

           

           


My się zimy nie boimy !!!

06.02.2014 r. przedszkolaki razem ze swoimi rodzicami wyjechali do gospodarstwa agroturystycznego w Nowej Wsi Kosowskiej. Piękna pogoda sprzyjała nam od rana. Właściciel gospodarstwa p. S. Rybarczyk przygotował dla nas kilka atrakcji. W karczmie pokazał  dzieciom i rodzicom liczne przedmioty, którymi posługiwali się ludzie w odległych czasach m.in. żelazko na duszę, drewnianą maglownicę.  Wyczekiwaną przez wszystkich kolejną atrakcją był przejazd saniami ciągniętymi przez dwa konie. Okryci w ciepłe, wełniane pledy ,w dwóch grupach udaliśmy się na przejażdżkę po zimowej okolicy. Po powrocie z kuligu czekała na wszystkich gorącą herbatka i coś pysznego do zjedzenia. Poczęstunek umilał  gospodarz, przygrywający na harmonii. Na zakończenie wycieczki dzieci mogły z bliska obejrzeć kozę, konie, kucyka i pod czujnym okiem p. Rybarczyka  karmiły i głaskały zwierzęta.

Ten dzień dzieciom i ich rodzicom pozostanie na długo w pamięci .

L. Wierzbicka

           

       

       


Spotkanie z policjantem

 

We wtorek, 5 lutego 2014 r., dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego spotkały się z panem Pawłem Kobylińskim, policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim.

Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w trakcie zbliżających się ferii zimowych.

Policjant  przypomniał dzieciom o zagrożeniach czyhających na  nich w trakcie zabaw zimowych. Przestrzegał   przed  zjeżdżaniem  z górek  znajdujących się blisko jezdni, ślizganiem się na skutych lodem stawach i organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi.

Prosił o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszanie się po drogach. Pokazał, jak skutecznie bronić się przed psem. Przypomniał też ważne telefony alarmowe.

Na koniec życzył wszystkim dzieciom, aby ferie zimowe upłynęły im zdrowo i bezpiecznie.

 

E. Derlicka

           


Zajęcia biblioteczne

 

Wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka do kształtowania nawyków czytelniczych i zainteresowania literaturą.

Jedną z ciekawszych form wprowadzanie dziecka w świat literatury są zajęcia biblioteczne.

4 lutego 3014 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w zajęciach bibliotecznych prowadzonych przez panią Monikę Jóźwiak z Gminnej Biblioteki Publicznej.

Pani bibliotekarka dostarczyła dzieciom informacji o funkcjonowaniu biblioteki, uczyła prawidłowego zachowania się w bibliotece i odpowiedniego obchodzenia się z książką. Dzieci miały też możliwość zapoznania się z księgozbiorem biblioteki.

Było bardzo ciekawie!

Zajęcia biblioteczne wszystkim dzieciom się spodobały. Mamy nadzieję, że będą bibliotekę odwiedzały jak najczęściej.

 

E. Derlicka

               


"W karnawale, w karnawale, wszyscy urządzają bale..."

...dlatego u nas też nie mogło zabraknąć tego wspaniałego wydarzenia.

 

Bal karnawałowy odbył się w czwartek 30 stycznia. Było bardzo wesoło, wszyscy bawili się wspaniale. Dzieci wystąpiły w pięknych, kolorowych strojach.

 

Dziękujemy rodzicom za  zaangażowanie w przygotowanie balu.

E. Derlicka

           

           


Kolejny sukces Julii Paprockiej

 

30 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego „O czym marzą zwierzęta w wigilijną noc?”

Organizatorami tego konkursu był ZSS im. Jana Pawła II i Zespół Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego. Na konkurs wpłynęło 91 prac z 15 placówek oświatowych.

Komisja, która dokonywała oceny prac brała pod uwagę tradycyjność i oryginalność pomysłu, kolorystykę, materiały, technikę wykonania, dekoracyjność, ogólne wrażenie estetyczne, trwałość formy i samodzielność wykonania pracy.

Praca Julii Paprockiej zajęła II miejsce.

Dyplom i nagrodę w imieniu starostwa wręczyli Julii: Pani Joanna Urbankowska - Kierownik Wydziału Oświaty i Zdrowia oraz  Pan Tadeusz Bieliński – Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury, Radny Powiatu.

To już trzeci sukces Julii w tym roku szkolnym.

 

Serdecznie gratulujemy!

Życzymy dalszych sukcesów!

 

Elżbieta Derlicka

 

       

           


Kwiaty dla Babci i Dziadka

22 stycznia 2014 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na sali gimnastycznej, przy stolikach ze słodkim poczęstunkiem i herbatą zgromadziła się kilkudziesięcioosobowa grupa zaproszonych gości.

         Babcia z dziadkiem zajmują szczególna rolę w życiu małego człowieka. Dlatego przedszkolaki i dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b dziękowały za każdą spędzoną z nimi chwilę, za każdy uśmiech, za słodką szarlotkę, za to, że zawsze przytulą, nawet gdy narozrabiają… Zawarte w wierszach i piosenkach życzenia i podziękowania zostały nagrodzone przez gości licznymi brawami. Na koniec dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki i kwiaty. Tego dnia nie zabrakło również wspólnej zabawy tanecznej wnuków z babcią i dziadkiem.                            

L.Wierzbicka

„Babciu - dziadku coś Ci dam.

Tylko jedno serce mam, a w tym sercu róży  kwiat.

Babciu -  dziadku żyj sto lat”.

               

           

           

               


Biały Dzień” –  święto koloru białego.

15 stycznia w oddziałach przedszkolnych w Skibniewie odbywało się wielkie święto. Tego dnia nawet pogoda pomagała nam jak mogła. Śnieg padał od samego rana, a dzieci oczywiście, do przedszkola przyszły ubrane na biało. W dziecięcych jadłospisach znalazły się „białe”, zdrowe potrawy, samodzielnie przygotowane przez najmłodszych. Wszyscy z zaangażowaniem wykonywali piękne prace plastyczne na temat zimy. Brali udział w zabawach ruchowych oraz rozwiązywali „białe” zagadki. Wspólnie bawili się i pląsali w takt zimowych piosenek.

Był to kolejny wspaniały dzień, pełen radości i niesamowitych wrażeń. 

E. Smolik,  I. Olędzka

               

               

           

 


Bożonarodzeniowe spotkania 

Ostatnie 2 tygodnie grudnia  w przedszkolu dzieci spędziły bardzo pracowicie. Na zajęciach przedszkolaki poznawały  zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy  wspólnie z  mamami tradycyjne wypieki  - pierniczki, które były podstawą poczęstunku na spotkaniu wigilijnym . Robiliśmy ozdoby choinkowe, które zawiesiliśmy na naszej choince. Przygotowywaliśmy stroiki świąteczne i karty z życzeniami z okazji Świąt Bożego dla rodziców. Pracy było co niemiara , ale dzieci z wielkim zapałem wykonywały kolejne zadania.

Dopełnieniem tych wszystkich działań były spotkania opłatkowe w grupach w dniach 19 i 20 grudnia. Spotkania odbyły się w licznym gronie. Dzieci zaprezentowały przed gośćmi specjalny program świąteczny.

Atmosfera świąteczna udzieliła się wszystkim. Były wzajemne życzenia i łamanie się opłatkiem. Dzieci obdarowały rodziców prezentami. Spotkania zakończyły się wspólnym poczęstunkiem.

 

Składamy życzenia bardzo kolorowe, aby wszystkie osoby, były przez rok cały zdrowe. Niechaj gwiazdka betlejemska, co świeci o zmroku, doprowadzi Was do szczęścia, w nadchodzącym  Nowym Roku.

Przedszkolaki i nauczyciele

                

               

               

               


Świąteczne życzenia

 W Betlejem mieście, zbawiciel się rodzi.

Niech się wam mili najlepiej powodzi.

Niech wam służy szczęście o każdej godzinie,

I niech was dobrego nic w życiu nie minie.

 

         Takie świąteczne życzenia dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych składały w tym roku przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

18 XII dzieci odwiedziły emerytowanych nauczycieli, pracowników Ośrodka Zdrowia i księdza proboszcza. Przekazały wszystkim serdeczne życzenia, własnoręcznie wykonane karty świąteczne i upominki. Były to pięknie ozdobione przez przedszkolaków choineczki z pierników. Natomiast 20 XII dzieci złożyły życzenia bożonarodzeniowe pani dyrektor i pracownikom naszej szkoły.

W te święta niech spełnią się wszystkim z głębi dziecięcych serc płynące życzenia: zdróweczka, marzeń spełnienia, iskierek radości i dużo miłości.

 

Elżbieta Derlicka

           

           



18 grudnia zebraliśmy się w odświętnych, eleganckich strojach oraz z uśmiechem na twarzach i radością w sercach, gdyż w tym dniu miała miejsce nasza Przedszkolna Wigilia.

  Najpierw z uwagą wysłuchaliśmy słów z Pisma Świętego, które odczytała mama Magdy. Z nich to dowiedzieliśmy się, jak Pan Jezus przyszedł na świat. Pamiętając tamto wydarzenie z wielką radością przedstawiliśmy krótkie Jasełka i zaśpiewaliśmy kolędy. Dominika Banasiuk jako zwyciężczyni szkolnego konkursu kolęd zaprezentowała zwycięską kolędę „Świeć gwiazdeczko”.

 Następnie jak nakazuje wigilijna tradycja, złożyliśmy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem z Przedszkolakami, Rodzicami i Nauczycielami. Gdy już wyściskaliśmy się zasiedliśmy do wspólnego stołu, gdzie czekała nas Wieczerza Wigilijna. Na stole znajdowały się smakołyki, które przygotowały Przedszkolaki. W miłej atmosferze spędziliśmy wspólny czas.

 I. Olędzka

       

           

Laureatki ogólnopolskiego konkursu plastycznego 

Przedszkole Miejskie nr 35 w Sosnowcu  zorganizowało ogólnopolski konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do przedszkola”. Na konkurs ten wpłynęło166 prac ze 111 przedszkoli z terenu całej Polski. Wśród nich były też trzy prace dzieci z oddziału przedszkolnego „0”A w Skibniewie.

Prace te zostały docenione zarówno przez rodziców dzieci z przedszkola w Sosnowcu, którzy oddawali swoje głosy na numer wybranej pracy, jak i przez komisję konkursową, która wyłaniała laureatów konkursu.

Wśród laureatów znalazła się Julia Paprocka i Gabriela Załuska.

 

I miejsce: Lena Tokarczuk - Przedszkole Miejskie nr 2 Chełm

II miejsce: Hanna Żmojda - Przedszkole Samorządowe nr 4 Białystok

III miejsce: Julia Paprocka - Zespół Oświatowy w Skibniewie

 

WYRÓŻNIENIA:

Gabriela Załuska - Zespół Oświatowy w Skibniewie

 

To już kolejny sukces dziewczynek. Serdecznie gratulujemy i życzymy, aby było ich jak najwięcej.

E. Derlicka

        


III POWIATOWY KONKURS NA OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ

 

13. 12. 2013 r. w Szkole Podstawowej w Niecieczy odbyło się uroczyste podsumowanie III Powiatowego konkursu na ozdobę świąteczną, do którego przystąpili uczniowie z 10 szkół i 8 przedszkoli naszego powiatu.

Pan Marek Ratyński, dyrektor szkoły, podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za udział, kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, pomysłowość oraz wkład pracy, laureatom zaś wręczył nagrody i dyplomy.

Z ogromną radością i satysfakcją informujemy, iż wśród laureatów znalazły się aż trzy dziewczynki z oddziału przedszkolnego w Skibniewie.

I miejsce zajęła Otylia Grelik –grupa 0A

II miejsce Magdalena Rybak –grupa 0B

Wyróżnienie otrzymała Julia Paprocka- grupa 0A

 

Komisja, w składzie: Joanna Błońska - artysta plastyk, Joanna Urbankowska  -  Kierownik Wydziału Oświaty i Zdrowia Powiatu Sokołowskiego, Adam Borowy- artysta plastyk, wybrała prace dziewczynek spośród ponad stu nadesłanych na konkurs prac.

 

Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

 

 E. Derlicka

        

       


Dzień 11 grudnia, był dniem przygotowań do Wigilii w naszych zerówkach . Wspólnie piekliśmy pierniczki, których przygotowanie było wspaniałą zabawą.

Każdy mały cukiernik musiał przygotować odpowiedni strój:  fartuszek, dzięki któremu nie ubrudziliśmy się i chustkę, która związała nasze włosy. Następnie zaczęliśmy przygotowania do pieczenia. Panie z pomocą przedszkolaków rozwałkowywały ciasto, a przedszkolaki foremkami wycinały z ciasta wzory gwiazdek, choinek, serduszek i różnych zwierząt.  Następnie pędzlem i białkiem smarowały wycięte wzory. Podczas pieczenia unosił się aromatyczny zapach w całej szkole, który napawał wszystkich świąteczną atmosferą. Po upieczeniu, na sam koniec, udekorowaliśmy nasze dzieła białym lukrem i kolorową posypką. Nasze pierniczki wyglądały i smakowały cudownie.

I.Olędzka, E. Derlicka

           

       

       

 

Mikołajki

 

6 grudnia za oknem prószył biały śnieg, wiał zimny wiatr, a wśród dzieci panowała gorąca atmosfera. Wszystkie już od rana z niecierpliwością czekały na przybycie Mikołaja. Zjawił się, jak co roku, z workami pełnymi wspaniałych prezentów. Wysłuchał wierszy i piosenek, które maluchy dla Niego przygotowały i przystąpił do rozdawania tak długo wyczekiwanych upominków.

Po wspólnej zabawie i pamiątkowych zdjęciach pojechał na spotkanie z innymi dziećmi, ale obiecał, że za rok znów nas odwiedzi.

 

E. Derlicka

       
       
       

„Nasz Przedszkolaczek”

 

         Ukazał się kolejny numer gazetki „Nasz Przedszkolaczek”. Zawiera informacje dotyczące minionych i przyszłych wydarzeń, artykuły pedagogizujące dla rodziców i karty pracy dla dzieci.  Zapraszamy wszystkich rodziców do zapoznania się z jego treścią i wspomagania rozwoju swojego dziecka w oparciu o zawarte w nim materiały.

 

 

E. Derlicka



ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Dawno temu późną jesienią, po skończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni stawały się coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe  następował okres wróżb. Dniem szczególnym był 29 listopada – nazywany wigilią świętego Andrzeja. Dzisiaj wróżby stały się okazją do spotkań i zabaw andrzejkowych przy muzyce. Do dziewcząt dołączyli chłopcy, którzy tez chcą dowiedzieć, jaka czeka ich przyszłość.

W czwartek -  28 listopada z tradycją  andrzejkowych wróżb zapoznały się dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych Oa i Ob. W każdej  grupie nauczycielki przygotowały zabawy z wróżeniem : Kim będę w przyszłości? – Kolory – Rzucanie kości- co Cię czeka w przyszłości? – Wędrówka butów do drzwi itp.

Następnie spotkaliśmy się na wspólnej dyskotece andrzejkowej. Dzieci bawiły się świetnie i nie chciały wracać do domu.

Dziękujemy rodzicom za przygotowany poczęstunek.

L. Wierzbicka

           

           

               


25 listopada 2013r. w grupie przedszkolnej i 0B dzieci obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każdy przedszkolak przyszedł do placówki ze swoim ulubionym pluszowym  misiem. Było mnóstwo zabaw, zagadek, piosenek, prac plastycznych, ćwiczeń rozwijających logiczne myślenie, których głównym bohaterem był miś. Dzieci, bawiąc się wraz z misiowymi przyjaciółmi, przełamywały nieśmiałość, rozwijały wyobraźnię i kreatywne myślenie. Nasi podopieczni samodzielnie wykonali misiowy deser.  Ten dzień przebiegał w radosnej i przyjacielskiej atmosferze.

Iwona Olędzka, Lidia Wierzbicka

           

           

           

„Marzycielska Poczta”

 

Grupa „0”A dołączyła do przyjaciół „Marzycielskiej Poczty” już w ubiegłym roku szkolnym. Dzieci wysyłały listy, karty urodzinowe i paczkę z upominkami dla Marzycielskich Dzieci.

Za wspieranie dobrym słowem chorych dzieci, krzewienie bezinteresownej pomocy oraz wrażliwości na potrzeby innych FUNDACJA DOBRY UCZYNEK przyznała nam srebrny Certyfikat Marzycielskiej Poczty.

Udział w akcji będziemy kontynuować w bieżącym roku szkolnym. Już 21 listopada, kiedy to przypada Światowy Dzień Życzliwości, dzieci postanowiły nie tylko okazać dowody życzliwości swoim bliskim, ale także przynieść radość nieuleczalnie chorym dzieciom z „Marzycielskiej Poczty”. Po raz kolejny przygotowały listy i kartki, które tym razem postanowiły wysłać do Oliwiera Przybka, Nikoli Kabat, Martynki Karbowskiej, Julii Skonieczek i Jakuba Popko.

Mamy nadzieję, że zarówno kartki, które dzieci samodzielnie wykonały, jak i listy, które napisały z pomocą rodziców, sprawią Marzycielskim Dzieciom ogromną radość i dodadzą siły do walki z chorobą.

Elżbieta Derlicka

           

           


    14 XI 2013 r. dzieci z przedszkola, grup „0”A i „0”B oraz uczniowie z klas I –III wzięli udział w niecodziennej lekcji fizyki. Były to pokazy naukowe „Fizyka dla smyka” prowadzone przez trenera Akademii Nauki w Siedlcach. Zaprezentował  on dzieciom kilkanaście eksperymentów z cyklu „Tajemnice optyki”.

Dzieci obserwowały eksperymenty rozszczepienia światła, tworzenia tęczy, iluzję optyczną oraz zabawę z kolorami. Oglądały świat oczami owadów. Poznały działanie peryskopu oraz wzbogaciły swą wiedzę na temat światła stroboskopowego. Z łatwością będą mogły teraz odpowiedzieć na pytania: Jaki kolor ma światło? Jak widzą zwierzęta? Jak powstaje tęcza? Co to jest kalejdoskop?

Wszystkie zaprezentowane doświadczenia bardzo się dzieciom podobały. Na pewno z przyjemnością wezmą udział w kolejnych programach z cyklu „Fizyka dla smyka”, które rozbudzają w młodych uczestnikach pasję do odkrywania tajemnic otaczającego je świata.

 

Elżbieta Derlicka

        

       

       


„Myślę – Rozumiem – Wiem”

 

„Myślę – Rozumiem – Wiem. Zastosowanie technik TOC w uczeniu się” to projekt edukacyjny realizowany przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i TOC dla Edukacji Polska na podstawie międzynarodowego programu TOC.

Celem projektu jest zachęcenie dyrektorów i nauczycieli przedszkoli i szkół do zastosowania w swojej pracy „narzędzi myślowych” programu TOC: „chmurki”, „logicznej gałązki” i „drzewka ambitnego celu”. Obecnie narzędzi tych z powodzeniem używają nauczyciele i uczniowie z 22 krajów na 5 kontynentach.

Zastosowanie narzędzi TOC pomaga rozwijać logiczne myślenie, rozwiązywać konflikty, planować swoją pracę i ponosić odpowiedzialność za swoje działanie na każdym etapie edukacji.

Zespół Oświatowy w Skibniewie przystąpił do realizowanego przez MSCDN projektu. W przedszkolu i w oddziale przedszkolnym „0”A Lidia Wierzbicka i Elżbieta Derlicka będą prowadziły zajęcia z wykorzystaniem „narzędzi myślowych” TOC. Poprzez swój graficzny układ, przejrzystość i łatwość budowy narzędzia te są bardzo proste do nauczenia. „Gałązka logiczna” wspiera proces uczenia się dziecka, w tym umiejętność logicznego myślenia przez tworzenie i rozumienie związków przyczynowo-skutkowych.

Pierwsze zajęcia z wykorzystaniem „logicznej gałązki” odbyły się w grupie „0”A. Były to zajęcia na temat: „Dlaczego pada deszcz?” Dzieci wykorzystały układ gałązki podczas opowiadania historyjki obrazującej wędrówkę kropli deszczu w przyrodzie.

Relacje z przeprowadzonych w naszej placówce zajęć znajdują się także na stronie: http://www.toc.mscdn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=200:deszczowe-zajecia-w-skibniewie&catid=78&Itemid=435

 

 

Elżbieta Derlicka

       

       

Projekt „DRZEWA”

 

W październiku dzieci z grupy „0”A  realizowały projekt „Drzewa”.

Odbyło się wiele zajęć w terenie, podczas których dzieci obserwowały drzewa, szkicowały ich wygląd, porównywały grubość pnia i fakturę kory, zbierały liście, igły i nasiona drzew oraz wesoło się przy tym bawiły.

Z zebranego materiału przyrodniczego dzieci wykonały zielnik, a dzięki dostarczonym przez rodziców próbkom różnych rodzajów drewna, dzieci miały okazję obejrzeć przekroje pnia, porównać ich kolor, zapach i wygląd słojów oraz sprawdzić, czy wszystkie gatunki są tak samo twarde.

Dzieci spotkały się tez z panem leśniczym, który pokazał im jak sadzi się drzewa. Same natomiast posadziły nasiona drzew w kąciku przyrody. Podlewają je teraz i obserwują.

W trakcie trwania projektu dzieci wykonały wiele prac plastycznych, których tematem było drzewo. Wykorzystywały przy tym różne techniki plastyczne. Malowały farbami, wyklejały bibułą i sznurkiem, szkicowały ołówkiem, rysowały kredkami i węglem. Malowały też drzewa na komputerze w programie Paint i robiły drzewka z drucików.

Na zakończenie projektu dzieci podzieliły się zdobytą wiedzą z rodzicami. Podczas omawiania kolejnych slajdów prezentacji dzieci udowodniły, że wiedzą jak zbudowane jest drzewo i jak wygląda w poszczególnych porach roku, że umieją już rozpoznać wiele drzew liściastych i iglastych. Wyjaśniły rolę drzew w życiu człowieka. Zbiorowo recytowały też wiersz B. Formy „Drzewo” i śpiewały piosenkę „Szanuj zieleń”.

 

Elżbieta Derlicka

           

           

           

ŚWIĘTO BAJEK

Kiedy swoje święto obchodzą Czerwony kapturek, Śpiąca Królewna czy Kot w butach?

Dzień Postaci z bajek wypada według kalendarza świąt nietypowych 5 listopada.

W naszym przedszkolu ten dzień uczciliśmy w wyjątkowy sposób, organizując dzieciom zajęcia i zabawy, którego głównymi bohaterami były postacie z różnych bajek. Wchodzące do przedszkola dzieci powitała bajkowa dekoracja i Czerwony Kapturek. Do krainy baśni przenieśliśmy się w trakcie zabawy z chustą animacyjną. Dzieci rozwiązywały Baśniowe zagadki, zgadywały co Czerwony Kapturek niósł babci w koszyku, opowiadały historyjkę obrazkową Trzy świnki, wykonały pracę plastyczna  Nie taki wilk straszny. Dużo radości sprawiło przedszkolakom ćwiczenie  Chuchnę i dmuchnę! Tego dnia było dużo uśmiechu i dobrej zabawy.

L. Wierzbicka

           

       

           

Wszystkich Świętych

 

Jak co roku, w listopadowe dni zadumy, oddajemy cześć i pamięć bliskim, których już nie ma wśród nas. Stajemy w skupieniu nad ich mogiłami, by jeszcze raz przywołać w swojej pamięci obraz tych, z którymi spędziliśmy wiele chwil naszego życia.

Dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych odwiedziły cmentarz w przeddzień Wszystkich Świętych. Zapaliły znicze, modliły się za zmarłych i uczciły ich pamięć minutą ciszy.

 

 Elżbieta Derlicka

       

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

 

Październikowe święto bibliotek obchodzimy w tym roku pod hasłem „Biblioteki szkolne – bramy do życia”. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, przybliżenie dzieciom biblioteki i jej zbiorów oraz zachęcenie do czytania książek.

W październiku po prostu wypada choć na chwilę zajrzeć do biblioteki.

Dzieci z przedszkola i z oddziałów przedszkolnych wybrały się do biblioteki 24 X. Złożyły pani bibliotekarce życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki, laurki i plakaty. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze swoja pracą, z rolą i zadaniami biblioteki szkolnej. Przeczytała też dzieciom wiersze Juliana Tuwima.

Mamy nadzieję, że przez cały rok będą one pamiętały, że:

„Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana, albo do ozdoby służąca,

jest po to, by była powszechnie użytkowana.”

J. Lelewel

 

E. Derlicka

           

WYCIECZKA DO SIEDLEC

            23 października  dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych  Oa i Ob uczestniczyły w wycieczce do Siedlec. Dla niektórych dzieci atrakcją była już sama podróż autokarem, ponieważ jechały nim po raz pierwszy.

            Dzięki uprzejmości kierownictwa firmy Stadler Polska Sp. z. o. o. dzieci weszły do zakładu produkcyjnego, zajmującego się produkcją pociągów. Pani przewodnik wprowadziła dzieci do sali montażowej, w której znajdowały się ogromne pociągi w trakcie składania. Tu dzieci dowiedziały się o etapach powstawania pociągów, ile osób może podróżować takim pociągiem i jaka jest jego waga. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił pociąg stojący na torach, gotowy do odbioru przez klienta. Na zakończenie spotkania pani przewodnik przekazała dla wszystkich uczestników firmowe gadżety opatrzone logo firmy STADLER.

            Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w CENRUM ROZRYWKI MŁYNEK. Na miejscu dzieci miały do dyspozycji liczne atrakcje: basen z piłeczkami – karuzela kokosowa – trampolina – kącik dla malucha oraz wiele innych. Zabawa w MŁYNKU była znakomitym sposobem na wesołe i całkowicie bezpieczne spędzenie czasu.

Trochę zmęczone, ale bardzo zadowolone dzieci wróciły do przedszkola.

            

           

L. Wierzbicka



ŚWIĘTO KOLORÓW

            W bieżącym roku szkolnym zaplanowaliśmy harmonogram Święta kolorów, które będziemy obchodzić zainspirowani wybranym kolorem. Jako pierwszy odbył się 23 października dzień pomarańczowy w przedszkolu. Celem zajęć było  zachęcanie dzieci do spożywania warzyw i owoców.  W tym dniu wszystkie dzieci miały ubrania odpowiednio w kolorze pomarańczowym. W ciągu całego dnia zaproponowałyśmy  różnego rodzaju zabawy i zajęcia praktyczne zachęcające dzieci do sięgania po owoce i warzywa. Przedszkolaki własnoręcznie wyciskały sok z pomarańczy i tarły marchewki.  Utarta marchew była jednym ze składników marchewkowego ciasta, które bardzo im smakowało popijane przygotowanym  sokiem z pomarańczy.

Dzień był pełen wrażeń i czekamy na kolejny kolor – ciekawe jaki?

L. Wierzbicka

            

               

 



Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku ze względu na bogactwo barw, jakie nas otaczają. Lubimy jesienne wycieczki, spacery oraz zajęcia, podczas których możemy prowadzić obserwacje, badać i eksperymentować oraz gromadzić okazy naturalne do klasowego kącika przyrody.

Od poniedziałku  21 października 2013 roku  w grupie 0B odbyły się jesienne uroczystości. W poniedziałek, święto koloru żółtego, aby rozbudzić ciekawość poznawczą przedszkolaków, wychowawczyni zorganizowała szereg zabaw poznawczych, badawczych, ruchowych i plastycznych. Przedszkolaki   rozpoznawały  oraz nazywały żółte owoce i nasiona, rozwiązywały zagadki słuchowe, dotykowe oraz smakowe, wykonały sałatkę owocową, a do degustacji popcornu zaprosiły również kolegów i koleżanki z grupy 0A.

W środę wraz z grupą 0A i przedszkolakami wyjechaliśmy na wycieczkę do Siedlec. Przy pięknej jesiennej aurze odwiedziliśmy zakład produkcyjny Stadler Polska  oraz salę zabaw „Młynek”, w której wspólnie spędzony czas zintegrował grupy. Zadowoleni wspaniałym dniem wróciliśmy do przedszkola. Natomiast czwartek był Międzynarodowym Świętem Bibliotek Szkolnych. Całą grupą wybraliśmy się do biblioteki, odśpiewaliśmy Pani bibliotekarce „Sto lat” i wręczyliśmy samodzielnie wykonane laurki. Naszym celem było wyeksponowanie roli biblioteki, jako szczególnego miejsca w szkole, jej roli w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz jej zbiorów. Ten piękny jesienny tydzień zastanie w naszej pamięci na długo.

Iwona Olędzka

        

       

           



URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

15 października dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych 0A i 0B świętowały urodziny Kubusia Puchatka. W sali przedszkolnej przygotowano urodzinowy wystrój oraz zabawki i książki o Kubusiu Puchatku. Każde dziecko zostało kilka dni wcześniej zaproszone na urodziny Kubusia i mogło przyjść ze swoim ulubionym pluszakiem - misiem lub jego przyjacielem ze Stumilowego lasu. Były rozbrykane tygryski, grzeczne prosiaczki, pracowite króliczki i ponure Kłapołuszki.

Dzieci rozpoczęły spotkanie od zaśpiewania pluszowemu jubilatowi "sto lat" i złożenia symbolicznych życzeń. Nie zabrakło też urodzinowego tortu i dmuchania świeczek. Później dzieci skakały jak tygryski, doczepiały ogon Kłapouchemu, rozwiązywały zagadki, dopasowywały cienie do odpowiednich postaci, malowały portret misia i słuchały fragmentów książki „Kubuś Puchatek”

Na koniec przedszkolaki częstowały się urodzinowymi smakołykami - pysznymi ciasteczkami z miodem.


       

           

           

Nagrodzono laureatów VIII ogólnopolskiego konkursu „Jan Paweł II w oczach dziecka”

 

16 października w Ratuszu w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród VIII ogólnopolskiej edycji konkursu zatytułowanego: „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Organizatorami konkursu były: Muzeum w Bielsku Podlaskim, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Dekanat Bielski oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. Patronat zaś nad nim objęli: J.E. Biskup Drohiczyński Antoni Dydycz, Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, Starosta Bielski Jerzy Snarski oraz Burmistrz Bielska Podlaskiego Eugeniusz Berezowiec.

         Tematyka prac VIII edycji konkursu była inspirowana tegorocznym hasłem Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Celem konkursu było pogłębienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat nieprzemijających wartości i idei tkwiących w życiu i działalności Jana Pawła II, mistrza dialogu we wszystkich jego aspektach.

Na konkurs wpłynęło1594 prac z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i specjalnych z całej Polski.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że komisja konkursowa przyznała nagrodę w I kategorii na etapie diecezjalnym Mariuszowi Buczyńskiemu z grupy „0”A w Zespole Oświatowym w Skibniewie.

Został on, wraz z dyrektorem szkoły Wiesławą Kapustą, opiekunem Elżbietą Derlicką i rodzicami, zaproszony na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczanie nagród i wyróżnień.

 

Serdecznie gratulujemy Mariuszowi i jego rodzicom!

Życzymy dalszych sukcesów!

 

       

       

10 X - DZIEŃ DRZEWA

 

Dzień Drzewa, to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Przedszkolaki ze Skibniewa przyłączyły się do tej akcji już po raz drugi. Posadziły w tym roku sadzonkę czerwonego dębu. W świętowaniu Dnia Drzewa uczestniczył pan Paweł Tomasik z Nadleśnictwa Sokołów. Przekazał on dzieciom sadzonkę oraz uczył je jak prawidłowo posadzić drzewo i jak o nie dbać. Po tym jak drzewko znalazło się w ziemi i zostało solidnie podlane, wszyscy złożyli mu życzenia: dużo deszczu, mocnych korzeni i zdrowych liści.
Mamy nadzieję, że czynne angażowanie dzieci w działania na rzecz ochrony przyrody wyrabia u nich emocjonalny stosunek do środowiska przyrodniczego.

 

           



Dzień Ziemniaka

 

9 października grupa „0”A świętowała „Dzień Ziemniaka”.

Dzieci poznały historię ziemniaka i jego cykl rozwojowy, dowiedziały się jak nazywają go mieszkańcy innych regionów naszego kraju oraz jakie potrawy można z niego przygotować.

Ziemniaki tego dnia dzieci wykorzystywały podczas zajęć matematycznych i technicznych. Wykonywały z nich różne cudaki-kartoflaki. Wspaniale bawiły się w czasie zabaw integracyjnych i konkurencji sportowych z ziemniakiem w roli głównej. Pomagały też w przygotowaniu ziemniaków na frytki, które później wszyscy z apetytem zjedli.

 

Elżbieta Derlicka

       

       

W ramach realizacji zagadnień z edukacji zdrowotnej 8 października 2013r. grupę 0B odwiedziła pani pielęgniarka. Przekazała informację na temat dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz umiejętności tworzenia zdrowego środowiska.  Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, ponieważ na wcześniejszych zajęciach smakowały i wykonały pomysłowe kukiełki z owoców i warzyw.

 Wiedzą, że owoce i warzywa należy jeść codziennie, słodycze ograniczyć, a do codziennych posiłków wprowadzić mleko (co jest możliwe dzięki projektowi ARR i UE „Szklanka mleka” realizowanego w naszej placówce).

Iwona Olędzka

           

             


Okres przedszkolny to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania „dlaczego?”, opisywać świat.  Dzięki niemu dzieci szybko się uczą, lepiej rozumieją świat sprawnie się w nim poruszają. Nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać.
Dlatego też dzieci z grupy 0B włączają się w społeczną kampanię Cała Polska czyta dzieciom, mającą na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego, kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Akcja Cała Polska czyta dzieciom przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. W naszej grupie stosujemy zasadę czytania ,,kilkanaście minut dziennie codziennie”. Wychowawca grupy  wraz z chętnymi rodzicami lub innymi członkami rodziny w porozumieniu z Panią dyrektor czyta wybrane utwory dzieciom.

Iwona Olędzka

        

       


Pasowanie na przedszkolaka

30 września 2013r dzieci uczęszczające do przedszkola w Skibniewie miały swój wyjątkowy dzień. Tym ważnym wydarzeniem była uroczystość pasowania na przedszkolaka. Pani dyrektor Wiesława Kapusta powitała  licznie zgromadzonych rodziców, wszystkie dzieci z przedszkola i nasze  koleżanki i kolegów z oddziałów przedszkolnych.

Grupa maluchów pięknie zaprezentowała się mówiąc wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc w parch. Następnie  dzieci złożyły przysięgę, obiecując grzecznie się bawić, często się uśmiechać i nie płakać, być dzielnymi przedszkolakami. Pani dyrektor przyjęła od dzieci ślubowanie, po czym specjalną kredką pasowała każde dziecko, przyjmując je w poczet przedszkolaka.

Na pamiątkę tej wyjątkowej uroczystości każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz niespodziankę. Dumni rodzice nagrodzili swoje pociechy  gromkimi brawami.

Wierzbicka L.

       

       

       

Święto Marchewki

1 października grupa „0”A obchodziła Dzień Marchewki.

Dzieci przyszły tego dnia ubrane na pomarańczowo, a wszystkie ich działania związane były z marchewką. Zabawa rozpoczęła się od inscenizacji piosenki „Na marchewki urodziny”. Potem nadszedł czas na liczenie marchewek, porównywanie długości i grubości, odczytywanie i układanie wyrazu marchewka oraz zabawy zręcznościowe i orientacyjno-porządkowe z marchewką.

Najciekawszym zajęciem okazało się jednak samodzielne wykonanie surówki, którą dzieci zjadły z wielkim apetytem.

E. Derlicka

           

       

 Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

Sejm przyjął uchwałę, w myśl której dzień 20 września oficjalnie został ogłoszony Ogólnopolskim Dniem  Przedszkolaka. 

Celem tej inicjatywy jest podkreślenie jak ważna jest edukacja przedszkolna w rozwoju i edukacji dzieci oraz propagowanie nowoczesnego wychowania przedszkolnego. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji  do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. 

Dzieci z grupy „0” rozpoczęły go od uroczystego odśpiewania „Hymnu przedszkolaka” i recytacji wiersza „Przedszkolaczek”. Potem nadszedł czas na wesołą zabawę w której oprócz przedszkolaków uczestniczyły także ich mamy.

Było wesoło i kolorowo, a twarze naszych dzieci szczęśliwe i roześmiane!!

 

E. Derlicka

               


NA SKRZYŻOWANIU

 

Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo naszych wychowanków staramy się wyposażyć ich w takie umiejętności i wiedzę, by umiały bezpiecznie poruszać się na drogach i potrafiły przewidywać konsekwencje własnych zachowań.
Wiek przedszkolny to najlepszy czas na kształtowanie dobrych nawyków i postaw.

 

E.Derlicka

        

 


NOWY ROK SZKOLNY 2013/14 ROZPOCZĘTY!!!

 

WITAMY SERDECZNIE  po wakacyjnej przerwie.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony, na której prezentować będziemy relacje z wydarzeń w przedszkolu oraz w grupach „0”A i „0”B.