Wieści z przedszkola


ARCHIWUM 2007/2008

ARCHIWUM 2008/2009

ARCHIWUM 2009/2010

ARCHIWUM 2011/2012
ARCHIWUM 2012/2013
ARCHIWUM 2013/2014

ROK SZKOLNY 2014/2015


 

KALENDARZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNYCH

 


„Bądź rozważny, baw się grzecznie, a w Twoim domu będzie bezpiecznie”.

 

28 czerwca 2015 r. w Mursach Starych podczas Pikniku Rodzinnego z okazji Powiatowego Dnia Strażaka odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pod nazwą „Bądź rozważny, baw się grzecznie, a w Twoim domu będzie bezpiecznie”. Zorganizowało go stowarzyszenie „Zielony Zakątek nad rzeką Cetynią” i Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim.

Celem konkursu było zainteresowanie dzieci tematem bezpieczeństwa. Wykonały one prace plastyczne przedstawiające sposoby unikania różnego rodzaju zagrożeń, wskazujące prawidłowy sposób postępowania w przypadku zaistnienia niebezpiecznych sytuacji.

Duży sukces w konkursie odniosły dzieci z Zespołu Oświatowego w Skibniewie. Adrian Mąka zajął I miejsce w kategorii dzieci przedszkolnych, a Kacper Buczyński I miejsce w kategorii klas III. Obaj otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody rzeczowe.

 

E. Derlicka

M. Patejko


               

FINAŁ VII PRZEDSZKOLIADY

         16  czerwca na stadionie OSiR spotkały się reprezentacje przedszkoli, aby wziąć udział  konkurencjach lekkoatletycznych. Nasze przedszkole reprezentowało 18 dzieci podzielonych na trzy kategorie wiekowe: czterolatki, pięciolatki i sześciolatki. Organizatorzy przygotowali dla uczestników następujące konkurencje: rzut woreczkiem do celu, mega slalom, skoki koordynacyjne na kwadratach, mini tor przeszkód, przeciąganie liny, mini golf, balonowy badminton i zabawy zespołowe z chustą animacyjną. Każde dziecko miało możliwość zmierzyć się z kolejnymi zadaniami. Wszystkie konkurencje dały dzieciom dużo zabawy i wywołały wiele uśmiechów na twarzach.

Z dyplomami za udział w VII Sokołowskiej Przedszkoliadzie wróciliśmy do przedszkola.

L.Wierzbicka

       

       

           

Wycieczka do Parku Edukacji i Rozrywki

 

9 czerwca 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami wyjechały na wycieczkę do Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Mościskach. Jest to miejsce, w którym można zobaczyć wiele eksponatów, instalacji i rzeźb zaprzeczających ludzkim zmysłom, przenieść się do krainy czarów i magii.

Na przedszkolakach największe wrażenie wywarła Latająca Chata Tajemnic w której miały okazję doświadczyć jaka jest różnica między tym co widzimy, a tym, co odczuwamy oraz Tunel Zapomnienia i Zakręcony Domek poddające zmysły ciężkiej próbie, powodujące, że do końca nie wiemy czy to my się obracamy, czy wszystko wokół nas.

Oprócz przeżyć na granicy magii i rzeczywistości dzieci poznawały tajemnice fizyki korzystając z interaktywnych eksponatów w Laseku Doświadczeń. Miały też okazję wykazać się sprawnością fizyczną pokonując z wielkim zaangażowaniem Szlak Trapera i Wiklinowy labirynt.

Przygotowany przez rodziców posiłek pozwolił uzupełnić zapasy energii przed szaleństwami bez granic na Polu dmuchańców.

Dzień minął w mgnieniu oka. Wycieczka była bardzo udana. Dzieci zadowolone wróciły do domu. Niesamowite wrażenia, których nie da się opisać, na długo pozostaną w ich pamięci.



Elżbieta Derlicka

           

           

       



Dnia 26 maja 2015 odbyła się uroczystość przedszkolna z okazji Dnia Matki. W tym dniu przedszkolaki przedstawiły dla zaproszonych mam program słowno-muzyczny. Słowa wierszy, piosenek i życzeń dedykowane były wszystkim zaproszonym mamom. Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez dzieci doniczek z drzewkiem szczęścia i składanie życzeń swojej mamie. Po części artystycznej odbył się wspólny poczęstunek przygotowany przez dzieci. Spotkanie z udziałem zaproszonych gości przebiegało w przyjaznej i miłej atmosferze. Ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć i kształtować przekonanie o ważnej roli matki w życiu każdego dziecka.

L.Wierzbicka
           

Kochanej Mamusi

            Mama i dziecko to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra  i  szczęścia. Dla małego dziecka to najważniejsza osoba w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też 26 maja 2015r.przedszkolaki z grupy 0B wyraziły swoją miłość do Mamy organizując Dzień Matki.  Sala przedszkolna stała się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Były wiersze, piosenki, życzenia dla Kochanej Mamusi. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna. Natomiast w dniu 1 czerwca 2015r.mamusie w Dniu Dziecka przygotowały piknik dla swoich pociech. Były wspólne zabawy, słodkie upominki dla dzieci i wspólnie spędzony czas. Dziękujemy Mamusiom!

Iwona Olędzka

           

           

           

           

KONKURS PLASTYCZNY

         13 maja 2015r w Katolickim Przedszkolu św. Antoniego w Węgrowie odbyło się wręczenie nagród w ogólnopolskim konkursie plastycznym: „Wszystko co żyje niech sławi Maryję”.

W II kategorii wiekowej (dzieci czteroletnie) komisja przyznała wyróżnienie wychowance z naszego przedszkola Róży Kuć. Dziewczynka w obecności swojej mamy odebrała dyplom i nagrodę, którą jej osobiście wręczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Drohiczyński Profesor Tadeusz Pikus, honorowy patron konkursu.

Gratulujemy Róży wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów. 

L.Wierzbicka

   


Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki!

 

22 maja 2015 roku odbyło się podsumowanie organizowanego przez PT KRUS w Sokołowie Podlaskim konkursu plastycznego dla dzieci „Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki!”.

Celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich oraz poszerzanie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym.

Uczestnicy wykonywali prace plastyczne o tematyce związanej z zapobieganiem wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich.

W kategorii klas 0-III szkoły podstawowej duży sukces odniosły dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie. Komisja konkursowa, doceniając walory estetyczne i trafne przedstawienie tematu konkursu, przyznała I miejsce pracy  Adriana Mąki, a II miejsce Wiktorii Karpińskiej.

Oboje otrzymali wspaniałe nagrody. Praca Adriana Mąki została przekazana do Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie organizującego II (wojewódzki) etap konkursu.


            

    

Przedszkolaki ze Skibniewa na V SHOW PRZEDSZKOLAKÓW w Siedlcach

 

8 maja podczas Siedleckiego Jarmarku Św. Stanisława w Siedlcach odbyło się V SHOW PRZEDSZKOLAKÓW.

Organizatorami konkursu muzycznego dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat byli: Przedszkole Muzyczne „Nutka" oraz Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Honorowego patronatu udzielili: Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki.

Celem konkursu było: promowanie młodych talentów, popularyzacja słuchania muzyki wśród dzieci, prezentacja dzieci z różnych przedszkoli oraz dobra zabawa przy muzyce i z muzyką.

Uczestnicy show wybierali dowolny przebój i prezentowali go na scenie w sposób najbardziej zbliżony do oryginału.

Wśród występujących w Siedlcach przedszkolaków byli reprezentanci Zespołu Oświatowego w Skibniewie. Natalia Świeżak, Ewelina Jaczewska, Kamila Świeżak, Weronika Grzymała i Kinga Skibniewska z grupy 0A zaprezentowały swoje umiejętności sceniczne w piosence The Fox zespołu Ylvis. Konkurs był niewątpliwie dużym przeżyciem dla dziewczynek. Wspaniale naśladowały wybranych artystów. Publiczność nagrodziła je wielkimi brawami. Od organizatorów otrzymały dyplomy, maskotki i drobne upominki. Zostały też zaproszone do ponownego występu w siedleckim amfiteatrze podczas Festiwalu Dziecięcego „Dni Radości”.

 

 

 

Elżbieta Derlicka

       

       

AKADEMIA PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ

 

 

„Akademia Przyjaciół Pszczół” to program edukacyjny dla przedszkoli, szkół, domów kultury oraz innych placówek przygotowany w ramach akcji „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” dzięki któremu najmłodsi poznają pszczeli świat.

Celem nadrzędnym tej akcji jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest kluczowe.

Grupa 0A z Zespołu Oświatowego w Skibniewie przyłączyła się do V edycji tego programu. Dzieci realizowały go w  oparciu o przesłany przez organizatorów pakiet ciekawych scenariuszy. Dzięki nim dowiedziały się, jak wiele zawdzięczamy tym pożytecznym i wyjątkowym owadom. Jaka jest ich rola w zapylaniu roślin. Jak istotny wpływ wywierają na całe środowisko. Dowiedziały się jak są zbudowane i jak żyją. Nauczyły się jak mogą pomagać pszczołom. Poznały zasady przyjaciół pszczół. Obserwowały na łące i w sadzie pszczołowatych w czasie pracy. Posiały i posadziły kwiaty przyjazne pszczołom. Przygotowały domki dla pszczołowatych dziko żyjących. Wykonały różne prace plastyczne, plakaty i gazetkę edukacyjną.

Podczas spotkania z panią Danutą Stpiczyńską, właścicielką pasieki dzieci miały okazję poznać wytwarzane przez pszczoły produkty, spróbować miodu, obejrzeć przedmioty niezbędne w pracy pszczelarza.

Akademia uzmysłowiła dzieciom, jak ważne są owady pszczołowate dzięki którym rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców.

 

E.Derlicka
               

KONKURS RECYTATORSKI

         28 kwietnia przedszkolaki wzięły udział w konkursie recytatorskim „Polscy poeci dzieciom”. Konkurs został przeprowadzony w miejscowej Bibliotece Gminnej. Aż 18 dzieci zaprezentowało się przed jury w składzie: Monika Rzążewska, Edyta Smolik i Lidia Wierzbicka. Nagrodziliśmy wszystkie dzieci, które przystąpiły do recytacji wybranych utworów literackich dyplomami i drobnymi upominkami w formie książeczek i słodyczy.

Wyróżniliśmy 8 przedszkolaków za wyjątkową recytację. Są to: Miłosz Grelik, Zuzanna Buczyńska, Róża Kuć, Weronika Klukowska, Julia Lipka, Olga Maleszewska, Magdalena Prokopczuk i Maja Szmurło.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci nie tylko w nauce wiersza ale i ciekawe przebranie.

L.Wierzbicka

           

   

MALI EKOLODZY

            Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci zachowań ekologicznych. Dlatego w naszym przedszkolu, w grudniu odbyły się zajęcia, których celem było zapoznanie z pojęciem recyklingu, jakie odpady nadają się do recyklingu, zaznajomienie z zasadami prawidłowej segregacji odpadów i wykorzystaniem w życiu codziennym odpadów segregowanych. Dzieci przygotowywały Eko dekoracje i upominki dla rodziców z okazji świąt przy wykorzystaniu Eko przepisów.

            W marcu odbyły się zajęcia zainspirowane kolorem niebieskim z okazji Światowego Dnia Wody. Maluchy obejrzały film edukacyjny pt. „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem”, gdzie tytułowy bohater oprowadził ich po oczyszczalni ścieków i wskazał prawidłowe zachowania przyjaciół czystej wody. Kropelek zaapelował o oszczędne używanie wody w życiu codziennym. Podczas zabaw z wodą przedszkolaki bawiły się wyśmienicie.

L.Wierzbicka   

           

                   


NIE dla wypalania traw!!!

Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z bardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie, przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka. 

Każdego roku, wiosną, obserwujemy jednak smugi dymu nad łąkami. Przechodząc później obok tego miejsca zauważamy czerń wypalonych traw, popiół i spalone resztki, które rozwiewa wiatr.

O skutkach tych, wywoływanych przez człowieka, działań opowiedzieli przedszkolakom i uczniom z Zespołu Oświatowego w Skibniewie Kamil Skibniewski i Łukasz Żochowski, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Uświadomili im, że każdy kto wypala trawy jest sprawcą szkód, łamie przepisy o ochronie przyrody, zanieczyszcza i niszczy środowisko oraz stwarza realne zagrożenie pożarowe, w którym także sam może zginąć.

Na koniec spotkania dzieci miały okazję obejrzeć samochód strażacki, stroje i sprzęt, którym strażacy posługują się w czasie pożarów.

E.Derlicka

           

           

Sukces Dominiki

         13.04.2015 r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Przywózkach odbyło się rozstrzygnięcie III Powiatowego Konkursu Plastycznego „Ozdoba Wielkanocna”. Spośród 130 nadesłanych prac komisja konkursowa obradująca w dniu 09.04.2015 r. postanowiła wyróżnić pracę Dominiki Banasiuk z grupy 0B, doceniając  samodzielność, tradycyjność, pomysłowość, kolorystykę, dobór materiałów oraz estetykę. Konkurs objęty był patronatem starosty powiatu sokołowskiego, który ufundował nagrody rzeczowe i słodki poczęstunek dla dzieci.

I. Olędzka

               

TURNIEJ  RYCERSKI

Poszukując ciekawych sposobów kształtowania systemu wartości przedszkolaka, w grupie 0B sięgnęliśmy po wzorce osobowe będące od dawien dawna ucieleśnieniem honoru i męstwa. Przygotowaliśmy turniej rycerski, który był połączeniem  treści wychowawczych  z  dobrą zabawą. Najpierw wspólnie opracowaliśmy kodeks rycerski, którego należało przestrzegać podczas zabaw: „Budowa zamku”, „Poszukiwanie skarbu”, „Droga do zamku”. Aby dostąpić zaszczytu pasowania na rycerza, dzieci musiały dokonać samooceny, próbowały odpowiedzieć na pytanie, jakie warunki udało im się spełnić, a z jakimi mają jeszcze problemy. Następnie  odegraliśmy scenkę dramową „Uroczyste pasowanie na rycerza” . Dzieci wcieliły się w wybrane role, na krużgankach zasiedli mieszkańcy zamku, na czele z królową w otoczeniu dam dworu. Królowa pasowała giermków na rycerzy, dotykając mieczem ich lewego ramienia. Uświetnieniem uroczystości był pokaz zbroi rycerskiej, zapoznanie z tajnikami kunsztu rycerskiego,  pojedynek na miecze.

                Było mnóstwo śmiechu i prawdziwej radości. Dzieci przekonały się, że nie tak łatwo zostać rycerzem – trzeba przedtem przejść szereg ćwiczeń i treningów, a przede wszystkim wykazać się uczynnością i uczciwością.

I. Olędzka, J. Próchenko

               

           

The Easter Workshop of Mr. Bunny”

 

- to tytuł międzynarodowego projektu realizowanego przez 13 nauczycieli i ich uczniów ze Słowenii, Turcji, Rumunii, Grecji, Łotwy, Hiszpanii, Słowacji, Czech i Polski.

Zadaniem uczestników tego projektu było przekazanie wszystkim partnerom życzeń w formie wykonanych przez uczniów tradycyjnych kart świątecznych oraz przesłanych przez nauczycieli filmów, zdjęć i prezentacji multimedialnych.

Projekt ten pozwolił dzieciom świętować Wielkanoc w ciekawy i twórczy sposób. Uświadomił im, że żyją w wielokulturowej Europie. Wzbudził  zainteresowanie kulturą i tradycjami innych narodów. Zachęcił do nauki języka angielskiego pozwalającego młodym Europejczykom wspólnie wzrastać i rozumieć innych.

Biorące udział w tym projekcie dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie z wielkim zainteresowaniem oglądały przesyłane przez partnerów filmy i zdjęcia. Z niecierpliwością wyczekiwały listonosza dostarczającego kolejne przesyłki. „Cieszyły się, że mają przyjaciół w całej Europie.

 

 

 

Elżbieta Derlicka

       

       







KONKURS RECYTATORSKI

27 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się konkurs recytatorski.

 

Celem konkursu było: rozbudzanie zainteresowania książką, popularyzacja literatury dziecięcej oraz prezentacja umiejętności artystycznych dzieci. W konkursie wzięło udział 13 dzieci z grupy „0”A.  Jury w składzie: Monika Rzążewska, Joanna Pieniak i Elżbieta Derlicka, najwyżej oceniło recytację Kingi Skibniewskiej i Adriana Mąki.

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

 E. Derlicka

    

   

   


Światowy Dzień Wody

 

24 marca dzieci z grupy „0”A obchodziły Światowy Dzień Wody. Wszystkie przyszły tego dnia ubrane na niebiesko.

Podczas zajęć edukacyjnych, połączonych ze świetną zabawą, dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Poznawały właściwości wody, sprawdzały co w niej pływa, a co tonie, co się w niej rozpuszcza, a co nie. Wsłuchiwały się w odgłosy wody i wykonywały różne ćwiczenia oddechowe. Zapoznały się ze schematem krążenia wody w przyrodzie. Poznały przyczyny i skutki zanieczyszczenia wody oraz sposoby jej ochrony. Dowiedziały się jakie jest znaczenie wody w życiu człowieka, zwierząt i roślin.

Później nadszedł czas na aktywność fizyczną. Dzieci zbudowały akwen wodny i sprawnie „wyławiały” rybki za pomocą wędki.

Ten „wodny” dzień był wyjątkowy i dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Mamy nadzieję, że BĘDĘ MĄDRZE I OSZCZĘDNIE JEJ UŻYWAĆ. 

E. Derlicka

           

           

       

„Wiosna, wiosna wkoło”

            20 marca przedszkolaki oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b ostatecznie „rozprawiły się” z symbolem odchodzącej zimy MARZANNĄ. Najpierw wesołą grupą przeszliśmy na boisko szkolne, gdzie słomiana kukła została spalona. Tutaj dzieci recytowały wesołe wierszyki o smutnym końcu zimy oraz śpiewały piosenkę o nadchodzącej wesołej wiośnie. Korzystając  z pięknej, słonecznej pogody udaliśmy się na wspólny spacer  z gaikiem, żeby wszyscy dookoła dowiedzieli się, że „wiosna wróciła, wiosna przybyła, zielony kolor nam obudziła…” .

L.Wierzbicka

           

           

PRZEDSZKOLIADA NA BASENIE

19 marca 2014 r. na sokołowskiej pływalni odbył się drugi etap „Przedszkoliady”, imprezy sportowej dla najmłodszych, organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim.

Przedszkole w Skibniewie, tak jak i inne przedszkola z terenu powiatu sokołowskiego, reprezentowały dwie sześcioosobowe drużyny. Dzieci wspaniale się bawiły uczestnicząc w przygotowanych przez organizatorów konkurencjach. Pięciolatki wzięły udział w zabawach: „szczelne dłonie”, „strzelanie karnych” i „wyścig sztafet”, a dla sześciolatki w zabawach: „poławianie skarbów”, „wyścig okrętów” i „fruwająca piłka”.

         Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

E.Derlicka

                

           


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SŁOŃCA

18 marca dzieci z grupy „0”A obchodziły Międzynarodowy Dzień Słońca. Jest to święto ustanowione w 2000 roku przez NASA mające na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na życie na Ziemi.

Przedszkolaki przyszły tego dnia na zajęcia ubrane w żółtym, słonecznym kolorze i wesoło bawiły się w różne „słoneczne” zabawy. Sklejały słoneczka z papieru, malowały farbami, wykonywały słońce z żółtych szarf i wesoło bawiły się przy melodiach piosenek o słońcu. Zdobyły też wiedzę na temat Słońca i całego układu słonecznego. Dowiedziały się jaka jest jego rola w życiu człowieka, roślin i zwierząt. Przez cały dzień było słonecznie i radośnie.

 

E. Derlicka

           

           



DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY

 

„Dzieciństwo bez próchnicy” to skrócona nazwa projektu „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”. Celem, współfinansowanego przez Ministra Zdrowia i Szwajcarię projektu jest poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci oraz wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej.

W projekcie tym uczestniczy oddział przedszkolny z Zespołu Oświatowego w Skibniewie. Został zakwalifikowany do edukacji bezpośredniej. Placówkę odwiedzili więc edukatorzy. Przeprowadzili zajęcia z dziećmi oraz szkolenia dla rodziców i wychowawców. Każdy przedszkolak został poinstruowany jak ma dbać o higienę jamy ustnej i w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby.

W trakcie spotkania z rodzicami pani stomatolog omówiła najważniejsze zasady higieny jamy ustnej. Zwróciła szczególną uwagę na dobór pasty do wieku dziecka. Podkreśliła znaczenie wizyt adaptacyjnych i  kontrolnych w gabinetach stomatologicznych.

Wszyscy rodzice otrzymali materiały edukacyjne, a dzieci wyposażone zostały w odpowiednie do ich wieku zestawy do higieny jamy ustnej.

Mamy nadzieję, że działania te zaowocują w przyszłości ładnym uzębieniem u dzieci.  

E. Derlicka

           

       

ZDROWO – KOLOROWO 

            W trosce o prawidłowe nawyki żywieniowe staramy się już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że warzywa też są smaczne i mają dobry smak. Przedszkolaki już na początku marca samodzielnie zasiały rzeżuchę i posadziły cebule.  Kiedy zioła i warzywa zazieleniły się zaplanowaliśmy samodzielne wykonanie przez dzieci wiosennych kanapek. 13 marca na stolikach w jadalni czekały na dzieci produkty, które wykorzystaliśmy do zrobienia zdrowych kanapek. Wspólnie ustaliliśmy co kolejno należy wykonać i jak trzeba przygotować się do pracy. Dzieci z chęcią zabrały się do smarowania pieczywa i układania pokrojonych warzyw w ciekawe kompozycje. Na talerzykach pojawiły się uśmiechnięte buźki, kolorowe kwiatki, motylki i co tylko przyszło dzieciom do głowy. Gdy wszystkie kanapki były już gotowe przedszkolaki przystąpiły do degustacji.  Po śniadaniu został jeszcze talerz kolorowych warzyw, które dzieci bardzo szybko zjadły. Cieszymy się bardzo, że śniadanie tego dnia smakowało wyjątkowo.

L. Wierzbicka

           

           

Ciekawa fizyka

         We wtorek 3 marca grupę 0B odwiedzili uczniowie klasy II gimnazjum: A. Skibniewska, M. Mąka, K. Grzymała i K. Pogorzelski, którzy realizują projekt gimnazjalny „Polubić fizykę”. Zaprezentowali doświadczenia: „Poduszkowiec”, „Odrzutowy samochodzik”, „Krzyczące balony” i „Butelkę, której nie można otwierać”. W pierwszym doświadczeniu „Poduszkowiec” czyli   płyta z balonem szybowała nad podłogą. W drugim „Odrzutowy samochodzik” napędzany powietrzem z baloników samodzielnie  poruszał się. „Krzyczące balony” wydawały dziwne dźwięki przy odbijaniu. W ostatnim doświadczeniu woda w „dziurawej butelce” zachowywała się w dziwny sposób. Gdy butelka była zakręcona woda nie wylewała się, a gdy butelkę dzieci odkręciły woda wylewała się przez dziurki zrobione w ściankach.
Ten niezwykły pokaz z zaciekawieniem oglądały dzieci i uczestniczyły w nim.

Iwona Olędzka

           

       

PRZEDSZKOLIADA 2015

19 lutego 2015 r. dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych w Skibniewie wzięły udział w VII edycji „PRZEDSZKOLIADY”. Był to pierwszy z trzech etapów, organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim, imprezy sportowej dla przedszkolaków.

Dzieci wspaniale się bawiły pokonując zaplanowane przez organizatorów tory przeszkód. Z wielkim zapałem przystępowały do przeznaczonych dla ich wieku konkurencji wykazując się przy tym dobrą sprawnością fizyczną. Cieszyły się ze swoich zwycięstw i głośno kibicowały kolegom.

 

Elżbieta Derlicka

           

           

           

Warsztaty „O wodzie w Przedszkolu”

W ramach projektu Kajakowy Patrol Świętego Franciszka członkowie Koła Naukowego Studentów Ochrony Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz przedstawiciele Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu prowadzą w szkołach i przedszkolach na terenie całego kraju warsztaty „O wodzie”.

W warsztatach tych miały okazję uczestniczyć przedszkolaki ze Skibniewa.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się wielu istotnych informacji o wodzie. Odpowiadały na pytania dotyczące jej wykorzystywania i znaczenia w przyrodzie. Spotkały się ze szczupakiem Lucjuszem, który nie lubi śmieci. Poznały jego historię i kampanię społeczną „Nie pływam w śmieciach”. Miały też okazję zobaczyć jak przeprowadza się badanie wody na obecność różnych związków. Obserwowały zmiany koloru wody pod wpływem wybranych odczynników.

Przedszkolaki zdobyły nową wiedzę, uczyły się właściwych postaw i zachowań wobec otaczającej przyrody i świetnie się bawiły. Na koniec otrzymały od Lucjusza oraz kampanii społecznej „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH” drobne upominki.

 

 

Elżbieta Derlicka

       

         


Wesoły karnawał

         Karnawał to przede wszystkim okresów balów i zabaw. Karnawał to także nieodłączny element dzieciństwa. Już od grudnia dzieci żyją myślą o już niedługo mającym nastąpić balem, który w naszym przedszkolu odbył się 15 stycznia. Nieodłącznym elementem zabawy karnawałowej są odpowiednie stroje. W tym roku rodzice wykazali się dużą pomysłowością  i zaangażowaniem  w przygotowaniu strojów karnawałowych . Przy wesołej muzyce bawiły się księżniczki, biedronki, motyle, bohaterowie bajek, wojskowi i  wiele innych barwnych postaci.

            Karnawał to także tłusty czwartek. 13 lutego w naszym przedszkolu dzieci pomagały w przygotowaniu słodkości, dlatego smakowały jak żadne inne.

            Czas zabaw zakończyliśmy w piątek 13 lutego świętując kolor czerwony. We wszystkich grupach wiekowych dzieci tonęły w czerwieni.  Tego dnia motywem wszystkich działań  była czerwień. To był naprawdę „dzień zakochanych”, a dzieci zabierały  wykonane własnoręcznie walentynki dla najbardziej kochanych osób w rodzinie.

L. Wierzbicka
               

               

               

               

               


Światowy Dzień Chorego u boku pacjentów.

 

Papież Franciszek w orędziu na XXIII Światowy Dzień Chorego podkreślił, że „służba bliźniemu i trwanie przy bracie są oznaką mądrości serca”, a „czas spędzony u boku chorego jest czasem  świętym”.

Przedszkolaki ze Skibniewa postanowiły trochę swojego czasu poświęcić tego dnia chorym dzieciom. Umilić im pobyt w szpitalu, oderwać je choć na chwilę od zastrzyków, badań i szpitalnej rzeczywistości.

Z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia, koszykami pełnymi słodyczy i drobnymi upominkami odwiedziły pacjentów przebywających na oddziale dziecięcym w Szpitalu Powiatowym w Sokołowie Podlaskim. Wesołą piosenką i mnóstwem uśmiechów sprawiły radość dzieciom, ich rodzicom i personelowi szpitala.

Dzięki zaangażowaniu rodziców życzenia i słodycze otrzymali także pacjenci oddziału wewnętrznego.

Uczniowie gimnazjum natomiast przygotowali karty z życzeniami dla pacjentów Ośrodka Zdrowia w Skibniewie.

Takie małe gesty, dla chorych i cierpiących, bardzo dużo znaczą. Pamiętajmy o nich nie tylko w Dniu Chorego.

 

Teresa Grądzka

Elżbieta Derlicka

        

       


Pierwszy sukces Oliwii !

Anioły, aniołeczki, gwiazdy, gwiazdeczki to tytuł ogólnopolskiego konkursu plastycznego, którego głównym celem było rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastycznych dzieci w wieku przedszkolnym. Organizowało go Gminne Przedszkole w Zembrowie. W konkursie udział wzięły dzieci w wieku 3-6lat.

Z ogromną radością informuję, iż wśród wyróżnionych prac znalazł się aniołek Oliwii Świeżak.

Serdecznie gratulujemy Oliwii i życzymy dalszych sukcesów!

 

E. Derlicka

     


W poniedziałek 12.01.2015 r. przedszkolaki i dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się z panem Pawłem Kobylińskim, policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w trakcie zbliżających się ferii zimowych.

Funkcjonariusz wskazał zagrożenia, na które dzieci powinny zwracać szczególną uwagę: zjeżdżanie na sankach z górek znajdujących się blisko ulic, ślizganie się na skutych lodem stawach i organizowanie kuligów za samochodami. Prosił też dzieci o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszanie się po drogach.

Na koniec policjant życzył wszystkim dzieciom, aby ferie upłynęły im zdrowo i bezpiecznie.

 

E. Derlicka

   

,,Biały Dzień w Przedszkolu"

 

Choć za oknem było szaro, bo zima w tym roku jest dość łagodna, to w przedszkolu dominującym kolorem był ulubiony kolor Pani Zimy – biały. A to za sprawą grupy przedszkolnej i oddziału przedszkolnego, które obchodziły „Dzień biały”. W tym

dniu dzieci  i ich panie przyszły przebrane w białe stroje, a nawet przedszkolne menu obfitowało w białe pokarmy.

Obchody Dnia białego przedszkolaki rozpoczęły od wyszukiwania w najbliższym otoczeniu przedmiotów w białym kolorze. Następnie za pomocą zmysłu smaku rozpoznawały białe produkty(twaróg, jogurt naturalny, cukier, sól),  co wywołało ogromne emocje. Kolejną atrakcją było rysowanie  na tacach z kaszą manną. Piękne zimowe obrazki zachwycały wszystkich. Starsze przedszkolaki w tym dniu uczyły się zasad prawidłowego nakrywania do stołu białym obrusem, składania białych serwetek oraz przyjmowania gości. Podczas zajęć praktycznych przedszkolaki  robiły bałwanki z białego sera oraz twaróg ze śmietaną. Nie obyło się bez ulubionych zagadek i quizów. Nie zabrakło także pląsów i tańców z  bibułą przy muzyce.

I. Olędzka, L. Wierzbicka

           

       

           

       


Spotkania opłatkowe

Jak co roku, zgodnie z podtrzymywaną od kilku lat tradycją 18 i 19 grudnia w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych odbyły się świąteczne spotkania. W tych dniach do sal przedszkolnych przybyli licznie zaproszeni goście – rodzice. Maluchy przedstawiły jasełka pt. „Do Jezuska przyszły dzieci”. Mali aktorzy z wielkim zaangażowaniem odgrywali swoje role. Starszaki składały życzenia świąteczne, wprowadzając wszystkich w ten wyjątkowy,  świąteczny nastrój. Wszystkim obecnym udzielił się ten świąteczny nastrój podczas dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń bożonarodzeniowych. Spotkania zakończyły się wspólnym poczęstunkiem.

A kiedy zabłyśnie gwiazdka w błękitnej dalekości będziemy z sobą dzielili opłatek, symbol radości.”

L.Wierzbicka

           

           

           

           

Świąteczne życzenia

Tradycyjnie już przedszkolaki i nauczyciele z Zespołu Oświatowego w Skibniewie odwiedzają ludzi samotnych, emerytowanych nauczycieli, pracowników Ośrodka Zdrowia i księdza proboszcza. Składają życzenia, wręczają własnoręcznie wykonane karty świąteczne i upominki.

W tym roku dzieci obdarowały wszystkich aniołkami na choinkę. W zamian otrzymały dużo słodyczy, za które bardzo serdecznie dziękują.

Składanie życzeń było kolejną  okazją do promowania wartości wychowania przedszkolnego, a w szczególności do kształtowania postaw dzieci takich jak: szacunek do osób starszych.

 

E. Derlicka

        

       



Gorączka przygotowań do świąt Bożego Narodzenia

 

Święta to magiczny czas, który spędzamy w gronie najbliższych. To też ogrom pracy, którą musimy włożyć, aby potem móc cieszyć się magią świąt.

U nas przedświąteczne przygotowania przebiegają bardzo sprawnie. Wszystkie dzieci włączają się w nie z wielkim zapałem. Choinki już zostały ubrane i dekoracje świąteczne wykonane. Nadszedł czas na pieczenie pierników. Dzieci samodzielnie ugniatały i wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka, a po upieczeniu dekorowały pierniczki lukrem i barwnymi posypkami. W sali unosił się wspaniały aromat. To znak, że święta już bardzo blisko.

 

E. Derlicka

                


Życzenia świąteczne dla dzieci  z „Marzycielskiej poczty”

 

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, wysyłamy więc życzenia dla bliższych i dalszych znajomych, krewnych i wszystkich, którym chcielibyśmy życzyć wszystkiego dobrego.

Przedszkolaki z grupy 0A przygotowały karty z życzeniami nie tylko dla najbliższych, ale także dla dzieci z „Marzycielskiej Poczty”: Martynki Karbowskiej, Nikoli Kabat i Jakuba Popko.

„Marzycielska Poczta” to ogólnopolska akcja objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Polega ona na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Są to dzieci zmuszone do ciągłej rehabilitacji i częstych pobytów w szpitalach. Choroba ogranicza ich kontakt z rówieśnikami, którego szczególnie potrzebują. Listy i kartki dodają dzieciom siły do walki z chorobą, a ich rodzicom otuchy.

„Marzycielska Poczta” uczy wrażliwości na potrzeby innych i pozwala krzewić bezinteresowną pomoc.

Udział w akcji przyniósł przedszkolakom dużo radości oraz satysfakcji z tego, że mogą dawać radość innym.

 

E. Derlicka

                


IV POWIATOWY KONKURS NA OZDOBĘ ŚWIĄTECZNĄ

 

            W piątek 12. 12. 2014 r.  w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Niecieczy odbyło się uroczyste podsumowanie IV Powiatowego konkursu na ozdobę świąteczną.

Do konkursu przystąpili uczniowie z 12 szkół i 10 przedszkoli naszego powiatu.

Pan Marek Ratyński, dyrektor szkoły, podziękował wszystkim uczestnikom za udział, kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, pomysłowość wkład pracy oraz użyte materiały, laureatom zaś wręczył  nagrody i dyplomy ufundowane przez powiat sokołowski.

Prace dzieci  oceniła komisja w składzie: Joanna Błońska (przewodnicząca)- artysta plastyk, Joanna Urbankowska  -  Kierownik Wydziału Oświaty i Zdrowia Powiatu Sokołowskiego, Elżbieta Sawicka – Pracownik Wydziału Oświaty i Zdrowia Powiatu Sokołowskiego, Adam Borowy- artysta plastyk.

Z ogromną radością informuję, iż wśród wyróżnionych znalazła się dziewczynka z oddziału przedszkolnego w Skibniewie:  Natalia Sikorska.

Natalii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

I. Olędzka

                 


Mikołaj  w przedszkolu

5. grudnia przedszkolaki z niecierpliwością wsłuchiwały się w dźwięk dzwonka. Wiedziały bowiem, że i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomni o naszym przedszkolu. Zjawił się z workiem pełnym prezentów. Dzieci powitały gościa wierszykami i piosenkami. Mikołaj obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami, a następnie przyłączył się do wspólnych pląsów i zabaw. Z żalem najmłodsi żegnały Mikołaja, który obiecał, że jeszcze raz w tym roku ich odwiedzi w wigilię Bożego Narodzenia, a do przedszkola wróci za rok. Już nie możemy się  doczekać. 

I. Olędzka

            

           

           




               


PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA

Program PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA realizowany  był w  grupie 0B w ramach Projektu Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Składał się z czterech modułów.  Pierwszym z nich była Piramida Żywienia. Omówione zostały poszczególne piętra Piramidy oraz zasady ich ułożenia. Podczas zajęć dzieci otrzymywały elementy piramidy żywienia i samodzielnie ją tworzyły. Dowiedziały się, które produkty są zdrowe i należy je jeść, a które niezdrowe i należy ich unikać. Wyjaśnione zostało dlaczego słodycze są niezdrowe i w jaki sposób można je zastąpić w diecie stosując ich zamienniki. Przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne. Dzieci wykonały owocowe szaszłyki. Był to zdrowy deser. Drugim modułem była Higiena Osobista. Podczas realizacji zajęć dzieci dowiedziały się czym jest higiena osobista i jak istotną rolę pełni w zachowaniu dobrego zdrowia. Wyjaśniony został związek pomiędzy przestrzeganiem zasad higieny osobistej, a profilaktyką chorób szczególnie zakaźnych i pasożytniczych. Wspólnie opracowane zostały zasady higieny osobistej. Dzieci utworzyły plakat złożony z odpowiednich ilustracji obrazujących daną zasadę. W dalszej części dzieci dowiedziały się czym są zęby, do czego służą i dlaczego ważne jest aby o nie dbać od samego początku. Wspólnie wybraliśmy się do gabinetu pani pielęgniarki, aby ugruntować naszą wiedzę. W trzecim module grupa skoncentrowała się na pojęciu Ruch. Dzieci dowiedziały się czemu służy aktywność ruchowa, jakie płyną korzyści z gimnastykowania się. Zajęcia przeprowadzone zostały w sali gimnastycznej. Dzieci poznały różne formy aktywności ruchowej. Obejrzały albumy przedstawiające różne dyscypliny sportowe oraz podano imiona i nazwiska znanych sportowców. Wyjaśniono dzieciom, że sport należy uprawiać w odpowiednim, dostosowanym do aktywności stroju sportowym. Wspólnie brały udział w zabawach z użyciem szarf, piłeczek, woreczków. Były to zabawy z rywalizacją drużynową.  Następnie poznały budowę narządów ruchu. Wyjaśnione zostało, że mocne mięśnie i kości warunkują sprawność fizyczną. Doszliśmy do wniosku, że aktywność ruchowa wzmacnia zdrowie i wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny. Nauczyciel zaprezentował dzieciom film o zabawach podwórkowych. Czwarty moduł to Przypomnienie i Utrwalenie Wiedzy  i Umiejętności zdobytych podczas zajęć. Wspólnie odwoływaliśmy się do prac wykonanych podczas poprzednich zajęć. Dzieci rozumiały pojęcie zdrowie, choroba, odporność organizmu. Wyrecytowały wiersz J. Brzechwy "Katar" wyjaśniając jakie mogą być objawy chorób oraz jakie działania należy podjąć w sytuacji podejrzenia choroby. Zapoznane zostały z wierszem "Witaminowe abecadło", wybrały się do pobliskiego sklepu warzywnego, a także wykonały pracę plastyczną "Kosz pełen witamin". Podsumowaniem akcji było zaproszenie rodziców na wspólne warsztaty " Żyjmy zdrowo kolorowo" podczas których dzieci zaprezentowały swoje umiejętności i wiedzę zdobytą w trakcie trwania akcji. Wykonały szaszłykowy deser w dyni    i owocowe jeże, a z warzyw wykonały cudaki. Akcja poprzedzona została spotkaniem z rodzicami  i przedstawieniem im prezentacji multimedialnej dotyczącej programu Przedszkolak Pełen Zdrowia.

I. Olędzka

           

       

       

           



„Czary, mary, czary mary, aby wróżby się spełniały złóżmy dary”

 

Tymi słowami, 27 XI, dzieci rozpoczęły zabawę andrzejkową wrzucając do wody maleńki grosik. Miał on zapewnić dobrą zabawę i pomyślne wróżby.

Tak też się stało. Wróżby przeplatane tańcami przy muzyce dostarczyły dzieciom wielu przeżyć i emocji. Były też okazją do rozbudzania w dzieciach chęci poznania naszych ludowych tradycji związanych dawniej z wigilią św. Andrzeja.

Zabawę zakończył, przygotowany przez rodziców, słodki poczęstunek.

E. Derlicka

           

               

             


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Pluszowymi misiami bawią się dzieci na całym świecie od wielu, wielu lat. Czasem trudno uwierzyć, że maskotkę pluszowego misia wymyślono i po raz pierwszy uszyto dopiero na początku ubiegłego wieku. W 2002 roku z okazji jego setnych „urodzin” ustanowiono Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.  We współczesnym świecie mediów i zabawek elektronicznych maskotka pluszowego misia dla ,niektórych dzieci może być mało atrakcyjna, a bajki o Misiu Uszatku czy Kubusiu Puchatku muszą konkurować z bohaterami kreskówek o obco brzmiących imionach. Mimo to pluszowego misia kochają wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli.

25 listopada dzieci z przedszkola i oddziału przedszkolnego przyniosły swoje ulubione misie, żeby uczcić święto tej zabawki. Wszystkie dzieci zaprezentowały misie i razem z maskotkami wykonywały kolejne zadania, przygotowane przez wychowawczynie. Była zabawa z elementem rzutu do celu „Nakarm misia”, zabawa zręcznościowa „Łowimy ryby”    i „Wykałaczki i rękawiczki”. Dzieci układały pocięte kolorowe obrazki z pluszowym misiem. Dużo śmiechu było podczas zabawy ze śpiewem „Jedna łapka, druga łapka”. Na koniec wspólnej zabawy przedszkolaki usadziły misie na półce wśród innych zabawek.

L. Wierzbicka

            

           

           

 



„Dzień ziemniaka”

 

Dzieci z grupy „0”A świętowały „Dzień ziemniaka”. Obchody rozpoczęły się od zabaw integracyjnych i konkurencji sportowych z ziemniakiem w roli głównej.

Później, oglądając prezentację komputerową, dzieci poznały historię ziemniaka i jego cykl rozwojowy, dowiedziały się jak nazywają go mieszkańcy innych regionów naszego kraju oraz jakie potrawy można z niego przygotować.

Wykorzystując ziemniaki oraz własną wyobraźnię i pomysłowość, dzieci wykonały fantastyczne cudaki-kartoflaki. Pomagały też w przygotowaniu ziemniaków na frytki, które później wszyscy z apetytem zjedli. 

E. Derlicka

            

       

       


 

„Kopciuszek – miłość na tysiąc lat”.

 

W Sokołowskim Ośrodku Kultury obejrzeliśmy przedstawienie „Kopciuszek – miłość na tysiąc lat”. Był to spektaklu z cyklu „Przez bajki w świat” wystawiony przez młodzież z grupy teatralnej działającej w Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Widowisko miało charakter baśni z zaadaptowanymi elementami ze współczesnej rzeczywistości. Młodzi aktorzy angażowali do wspólnej zabawy widzów.

Dziękujemy starszym kolegom i koleżankom za wspaniałe widowisko w którym dzieci mogły czynnie uczestniczyć.

 

E. Derlicka

       

       

Święto kolorów – dzień pomarańczowy

            21 października w naszym przedszkolu zrobiło się pomarańczowo, a to dlatego, że dzieci oraz pracownicy przyszli tego dnia ubrani na pomarańczowo. W głównej roli wystąpiła marchewka. Dzieci porównywały wielkość warzywa, układały marchewki od najmniejszej do największej. Dużo radości sprawiła dzieciom praca z układaniem obrazka z plasterków marchewki, którą na koniec prawie wszystkie schrupały. Starszakom pięknie wyszły marchewkowe gąsienice. Na zakończenie zabawy każde dziecko otrzymało balon, oczywiście w kolorze pomarańczowym. Dzięki takim zabawom każde dziecko nie zapomni jaki to kolor pomarańczowy oraz ,które warzywo to marchewka.

L.Wierzbicka

           

           


POMARAŃCZOWY  DZIEŃ - UŚMIECHNIJ SIĘ


            21 października świętowaliśmy w  grupie 0B "Dzień pomarańczowy". Większość dzieci przyszła w pomarańczowych strojach lub choćby z akcentem tego koloru,  było bardzo pomarańczowo i wesoło. Na zajęciach dominowała tematyka związana ze zdrowym odżywianiem się, jesienią i barwą pomarańczową.  Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych,  muzycznych, plastycznych, a także odgadywały witaminowe zagadki. Świętowaliśmy  Urodziny Marchewki i innych owoców w kolorze pomarańczowym. Dzieci dowiedziały się z jakich kolorów powstaje barwa pomarańczowa, co oznacza i jacy są ludzie lubiący ten kolor.
            Na zakończenie dnia przygotowaliśmy pomarańczowe, zdrowe  smakołyki: marchewkowe muffinki  polane pomarańczowym lukrem,  wyciskany sok z pomarańczy oraz marchewkowe obrazki.  Samodzielne przygotowanie pomarańczowych potraw było dla dzieci bardzo atrakcyjne i sprawiło wiele radości. W prace włożyły dziecięce umiejętności i serduszka.

I . Olędzka

           

           

           

           

„AUTOCHODZIK”

 

Chcąc poszerzyć ofertę zabaw i zajęć o niebanalne, aktywizujące i rozwijające kreatywność dzieci rekwizyty i przybory nawiązaliśmy kontakt z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Siedlcach. Instytucja ta propaguje działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych z zastosowaniem innowacyjnego programu i zestawu edukacyjnego „AUTOCHODZIK”. Zestaw ten składa się z miękkich autek wykonanych z gąbki oraz elementów miasteczka - ulic, znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej i przejść dla pieszych pozwalających na odtworzenie różnorodnych sytuacji drogowych.

Propozycja zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem „AUTOCHODZIKA” bazuje na różnego typu zabawach. Naśladując kierowców, policjantów i pieszych dzieci poznają świat znaków i symboli drogowych, rozpoznają dźwięki ulicy, uczą się prawidłowych postaw na drodze, rozpoznają niebezpieczne sytuacje. Konstrukcja samochodów wymusza zapinanie przez dzieci pasów bezpieczeństwa, wykształcając tym samym właściwy nawyk. Jest to najefektywniejszy sposób edukacji tej grupy wiekowej.

Serdecznie dziękujemy panu Jerzemu Chmielińskiemu za wypożyczenie nam tego zestawu. Cieszymy się, że poprzez wspaniałą zabawę dzieci mogły lepiej poznać właściwe zachowania na drodze.

Wiele zajęć i czasu poświęcić trzeba, aby stały się one świadomymi użytkownikami drogi, pasażerami czy też pieszymi.

E. Derlicka

        

       


Święto Marchewki

17 października dzieci z grupy „0”A obchodziły Dzień Marchewki.

Przyszły tego dnia ubrane na pomarańczowo i wszystkie ich działania związane były z marchewką. Zabawa rozpoczęła się od inscenizacji piosenki „Na marchewki urodziny”. Potem nadszedł czas na liczenie marchewek, porównywanie długości i grubości oraz zabawy zręcznościowe i orientacyjno-porządkowe z marchewką.

Najciekawszym zajęciem okazało się jednak samodzielne wykonanie surówki, którą dzieci zjadły z wielkim apetytem. Po takiej dawce witamin i zabawy na pewno wszystkie będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte.

 

E. Derlicka

           

           


Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

 

Każdego roku w rocznicę pierwszego wydania książki A.A. Milne’a  „Kubuś Puchatek” obchodzimy uroczyście Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.

W tym roku zaśpiewaliśmy Misiowi „sto lat” i zdmuchnęliśmy świeczki na własnoręcznie wykonanym „torcie”. Poznaliśmy też kolejne przygody misia i jego przyjaciół opisane w książce „Kubuś Puchatek”. Przygotowaliśmy dla Kubusia laurki. Bawiliśmy się wesoło skacząc jak Maleństwo. 

Na koniec nadszedł czas na „małe co nieco”. W dniu urodzin Kubusia nie mogło to być nic innego, jak ulubiony przez misia miód. 

 

E. Derlicka

        

           

       


Kolorowa jesień

         Jesień to kolorowy okres w przyrodzie. Właśnie wtedy świętujemy "Dzień Drzewa", zbieramy wiele owoców i warzyw, przygotowujemy przetwory na zimę , czyli  zamknięte w słoiczkach słodkie wspomnienie lata”. Możemy podziwiać piękne kolorowe drzewa, delektować się smakiem  polskich jabłek, gruszek, śliwek oraz przeróżnych warzyw i owoców. Ich różnorodność oraz piękno podziwiały przedszkolaki z grupy 0B w ogrodzie, w  pobliskim sklepie oraz przynosząc do sali z rodzinnych sadów i ogrodów. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że należy jeść wspomniane dary natury ze względu na zawarte w nich bogactwo witamin i mikroelementów. Poprzez kolejne dni dzieci przygotowywały klasową spiżarnię, a następnie z radością zabrały się do przygotowania owocowych szaszłyków. Z zapałem kroiły: jabłka, gruszki, borówki. Potem nakładały na kijki od szaszłyków. Po pracy wszyscy porządkowali swoje miejsca i z apetytem  zajadali się deserkiem.

Ale było pysznie!

I. Olędzka

           

           

           

       

       

10 X – DZIEŃ DRZEWA

 

Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku amerykański znawca i miłośnik przyrody, Juliusz Morton. Kierował się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.

Idea Mortona dopłynęła do Europy dopiero na początku lat 50 ubiegłego wieku. Od kilku lat także w Polsce w dniu 10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. W ramach tego święta prowadzona jest edukacja ekologiczna oraz akcje sadzenia drzew.

My też zdecydowaliśmy się spojrzeć w przyszłość. Naszym marzeniem jest żyć i cieszyć się pięknem przyrody. Cały dzień 10 X poświęciliśmy drzewom. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne są w życiu człowieka i jak należy je chronić. Poznaliśmy różne gatunki drzew. Rozwiązywaliśmy zagadki o drzewach.

Odwiedził nas tego dnia pan Paweł Tomasik z Nadleśnictwa Sokołów. Przekazał on dzieciom sadzonkę jarzębiny, nauczył je jak prawidłowo posadzić drzewo i jak o nie dbać, by ładnie rosło. Dzieci zaprezentowały leśniczemu wiersze i piosenki o drzewach.

Mamy nadzieję, że obchody „Dnia Drzewa” przyczynią się do szacunku dla środowiska naturalnego naszych przedszkolaków w ich dorosłym życiu.

 

Elżbieta Derlicka

        

           

       

 



Sprzątanie świata

 

Wrzesień to miesiąc, w którym co roku organizowana jest akcja Sprzątania Świata”. Jest to dla dzieci aktywna i atrakcyjna forma edukacji ekologicznej. W tym roku dzieci wyruszyły na wielkie porządkowanie placu zabaw i terenu w pobliżu szkoły. Wszyscy uczestnicy akcji „uzbrojeni” w ochronne rękawiczki z zapałem zbierali porozrzucane wokół śmieci.  

Wierzymy, że prowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na dzieci, że w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

 

E. Derlicka

        

       


Zajęcia otwarte dla rodziców

 

Co już potrafimy? – to temat zajęć otwartych dla rodziców dzieci z grupy 0A. Podczas tych zajęć dzieci bawiły się, śpiewały, recytowały, tańczyły, rysowały, liczyły i globalnie odczytywały wyrazy. Rodzice mieli możliwość obserwacji zachowania dziecka na tle grupy i postępów w opanowywaniu   wiedzy  z  zakresu  wielu obszarów podstawy programowej.  

Bawiąc się ze swoimi dziećmi stali się aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego. Bo taki udział środowiska rodzinnego w życiu dziecka mobilizuje je do zwiększenia swojej aktywności, daje mu poczucie, iż jego sprawy są ważne; czuje się kochane i akceptowane.

Serdecznie dziękuję za liczne uczestnictwo w zajęciach, które służą nam wszystkim i pozwalają na realizację założonych przez nas celów.

 

E. Derlicka

           


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

3 października odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Tego dnia dzieci, które zaczęły uczęszczać do przedszkola w tym roku szkolnym, złożyły w obecności pani dyrektor, licznie zebranych rodziców i kolegów i koleżanek     z oddziałów przedszkolnych uroczystą przysięgę oraz zostały włączone do grona przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały  się zgromadzonym wykonując taniec, recytując wierszyki i śpiewając piosenki.    

Pasowanie na przedszkolaka było nie tylko wesołą imprezą, ale również poważnym wydarzeniem w życiu najmłodszych . Sam moment pasowania dzieci na przedszkolaków był wyjątkowo doniosły. Pani dyrektor Wiesława Kapusta dotykając wielkim ołówkiem pasowała beztroskie dzieci w pełnoprawnych członków naszej przedszkolnej społeczności. Na znak przyjęcia do grona przedszkola, każdy z milusińskich otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek. Po zakończeniu uroczystości  wszyscy spotkaliśmy się na poczęstunku.

L.Wierzbicka

           

       


USTANAWIAMY REKORD GUINNESSA!!!

         Kolejny rok jesteśmy uczestnikami Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków „Akademia Aquafresh”. W br. dzieci  z przedszkola i działów przedszkolnych 0a i 0b przystąpiły do IV edycji tego programu.

         30 września dzieci wzięły udział w ustanawianiu   rekordu GUiNNESSA tj. w  największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie. Dzięki rodzicom zadbaliśmy o to, aby  każdy przedszkolak miał szczoteczkę do zębów, pastę do zębów i kubek na wodę. Punktualnie o godzinie 12 wszystkie przedszkolaki ze Skibniewa myły ząbki. Wspólnie z przedszkolakami z całej Polski ustanowiliśmy Rekord Guinnessa! Zęby szczotkowało z nami 313 328 dzieci!!! Przekazaliśmy również Broszurę dla rodziców, każdemu rodzicowi dziecka uczestniczącego w programie oraz Kartę zdrowych zębów tj. 31 dniową kartę do wypełniania przez rodziców z instrukcją mycia zębów. Za dzielne mycie zębów każdy przedszkolak otrzyma Odznakę „Pastusiowego Zucha”.

Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci już zawsze będą chętnie i systematycznie myć ząbki.

L. Wierzbicka

               


Witamy w roku szkolnym 2014/2015

 

·        Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie.  Pełni zapału ruszyliśmy, by podejmować nowe wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2014/2015 obfitował w wiele pozytywnych chwil. W grupie 0B miesiąc wrzesień był pełen działań.

·        W trosce o nasze  bezpieczeństwo w drugim tygodniu września przeprowadzone zostały  zajęcia "Bezpieczna droga". Przedszkolaki poprzez zabawy ćwiczyły prawidłowe zachowania na drodze, obdarowane zostały elementami odblaskowymi, wybrały się na skrzyżowanie, aby poznać zasady prawidłowego poruszania się po przejściu dla pieszych.

·        D. Banasiuk i W. Karpińska przygotowały pracę plastyczną zgodnie z hasłem XIV Dnia Papieskiego "Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie"

·        30 września 2014 roku  przyłączyliśmy  się do pobicia Rekordu Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby w jednym czasie. Przez 2 minuty szczotkowaliśmy zęby.

·        Nasza grupa promuje zdrowy styl życia. Jednym z aspektów edukacji zdrowotnej jest właściwe odżywianie. Dlatego też  od 1 października 2014 roku uczestniczymy w programie "Szklanka mleka", "Owoce i warzywa w szkole" oraz  w projekcie "Przedszkolak pełen zdrowia"

 Iwona Olędzka

           

       

       


Poznajmy się!!!

„Jesteś Ty, jestem ja do zabawy w kole. Witam Cię i nasze przedszkole”

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2014/201 i do przedszkola przyszli:

Od lewej : Wiktoria Klukowska, Magdalena Prokopczuk, Hubert Sołtysiuk, Zuzanna Buczyńska, Daniel Dymkowski, Julia Lipka, Olga Maleszewska, Kamil Rybak, Julia Skrzeszewska, Maja Szmurło, Bartosz Skibniewski, Maja Gołębiewska, Jacek Wyszomierski, Oliwia Grzymała, Róża Kuć, Maja Buczyńska, Bartosz Kaźmierczak, Wiktoria Wołynek, Mateusz Stolarczyk, Miłosz Grelik, Paulina Pogorzelska i Kacper Zaliwski.

L. Wierzbicka

 


Wycieczka na skrzyżowanie

 

Zasad bezpiecznego zachowania się na drogach dzieci uczyły się podczas wycieczki na skrzyżowanie. Teraz wszyscy doskonale wiedzą, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, z jakimi zagrożeniami można spotkać się na drodze i czemu służą elementy odblaskowe na ubraniach.

E. Derlicka

       


Serdecznie witamy po wakacyjnej przerwie. Pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania, by rok szkolny 2014/15 obfitował w wiele pozytywnych chwil.

E. Derlicka