W 80. ROCZNICĘ TRAGICZNEGO WRZEŚNIA' 39... WYCIECZKA ROWEROWA DO TREBLINKI

13 września 2019 r. uczniowie kl. VII i VIII Szkoły Podstawowej w Skibniewie, realizując zadania z projektu "Pamiętamy ... Wrzesień 39", udali się pod opieką p. Joanny Próchenko, p. Dariusza Jastrzębskiego, p. Marka Pogorzelskiego i p. Krzysztofa Przyborowskiego na wycieczkę rowerową do Treblinki. Podczas tej niezwykłej lekcji historii odwiedzili miejsce szczególne - karny obóz pracy i nazistowski obóz zagłady, w którym zaledwie w czasie kilkunastu miesięcy w latach: 1942 - 1943, podczas II wojny światowej zostało uśmierconych ponad 900 tysięcy Żydów z całej Europy: z Polski, Francji, Belgii, Holandii, Węgier, Czech i innych państw okupowanych przez Niemcy. Podczas dwugodzinnego spaceru przeszliśmy przez najważniejsze punkty związane z obozem pracy i obozem zagłady. Wysłuchaliśmy opowieści przewodnika, pana Andrzeja Siwka o tym miejscu, które było sceną tragicznych wydarzeń dla tylu ludzkich istnień, poruszyły nas fakty z biografii konkretnych ludzi - świadków historii, obejrzeliśmy makietę obozu oraz film o jego organizacji i funkcjonowaniu. Próbowaliśmy wyobrazić sobie uczucia i zachowanie ludzi, którzy objuczeni bagażami, zmęczeni trudami wielogodzinnej podróży w warunkach urągających godności człowieka, ale z nadzieją w oczach wysiadali na rampie imitującej prawdziwy dworzec kolejowy "Treblinka" z zegarem, który odmierzał ostatnie godziny ich życia, zanim "drogą do nieba" doszli do komór gazowych. Spacerując leśnymi drogami, wdychając zapach igliwia i ziół, ciesząc się urokiem pięknej, jesiennej pogody nie sposób zatrzymać się w takim miejscu w skupieniu, z pochyloną głową, by uczcić pamięć tragicznie zmarłych więźniów oraz uświadomić sobie, jakie skutki niesie ze sobą mowa nienawiści i brak tolerancji.

Gdy kończyliśmy nasz pobyt na terenie Muzeum, mijaliśmy kilka autokarów młodych ludzi, którzy przyjechali tutaj aż z Izraela, by oddać hołd swoim przodkom, którzy nie mają swoich mogił, ich groby symbolizują kamienie z nazwami polskich i europejskich miast. Wśród tych kamieni szczególne miejsce zajmuje kamień z napisem "Janusz Korczak i dzieci" postawiony na pamiątkę tragicznej śmierci znanego nam pisarza, działacza społecznego i jego podopiecznych z Domu Sierot w Warszawie.

Cieszymy się, że wycieczka do Treblinki, której głównym celem było wdrażanie do poszanowania miejsc pamięci narodowej i kształtowanie właściwych postaw patriotycznych i prospołecznych skłoniła uczniów do mądrych przemyśleń. Oto niektóre z nich:

"Wycieczka do Treblinki była dla mnie żywą i wzruszającą lekcją historii. Dzięki niej zrozumiałam, że czasy, w których żyjemy są nieskończenie....dobre, wspaniałe.",

"Zrozumiałam wymowę słów - NIE ZABIJAJ!",

"Treblinka do końca życia będzie mi się kojarzyła z tragiczną śmiercią niewinnych ludzi",

"Bardzo mnie poruszyło to wszystko, co wydarzyło sie w Treblince, nawet nie potrafię sobie tego wyobrazić. NIGDY WIĘCEJ!".

Joanna Próchenko