WYCIECZKA DO CIECHANOWCA

„Babciu, a wiesz, że byliśmy w domu, w którym nie było podłogi, tylko kamienie!” – tak czteroletni Wojtek dzielił się wrażeniami z pobytu w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, które, wraz z paniami i kolegami z Przedszkola w Skibniewie, odwiedził 11 października 2018 r.

Cudowna, słoneczna pogoda spowodowała, że długi spacer sprawił nam dużą przyjemność. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia powozowni i zgromadzonych tam dawnych maszyn rolniczych. Największe zainteresowanie, zwłaszcza chłopców, wzbudziły zabytkowe lokomobile i ciągniki. Odwiedziliśmy obiekty wiejskiego budownictwa drewnianego z XVIII i pocz. XX w. W Muzeum Chleba, znajdującym się w starym młynie wodnym, poznaliśmy historię wypiekania chleba, a w zabytkowej kuźni obserwowaliśmy trudną pracę kowala. Zachwyt maluchów wywołał okazały zbiór pisanek pochodzących z Polski i ze świata, zgromadzony w jedynym w naszym kraju Muzeum Pisanki.

Wiele pozytywnych emocji dostarczył kontakt z żywymi zwierzętami zamieszkującymi teren muzeum: pawiami, królikami, kozami, końmi i przeuroczą oślicą Mają.

Na koniec czekała nas uczta przy ognisku. Samodzielnie upieczone kiełbaski smakowały wybornie!

Małgorzata Jóźwiuk