Doradztwo edukacyjno-zawodowe


DZIEŃ OTWARTY W SOKOŁOWSKICH SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH 2018

23 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy III gimnazjum wzięli udział w Dniu Otwartym, jaki zorganizowały sokołowskie szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta, Zespół Szkół Nr1 im. K. K. Baczyńskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej- Curie. Każda szkoła zaprezentowała swoją ofertę kształcenia na rok szkolny 2018/2019 oraz regulamin rekrutacji. Przygotowane przez szkoły programy pozwoliły gimnazjalistom na poznanie "od kuchni” różnych kierunków kształcenia.

W rolę przewodników po szkołach wcielili się nauczyciele i uczniowie. Poza prezentacjami, obrazującymi specyfikę poszczególnych kierunków, przygotowano wiele pokazów i niespodzianek oraz występy grup teatralnych i szkolnych zespołów muzycznych, zachęcając gimnazjalistów do wyboru szkoły także możliwością rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

Mamy nadzieję, że bogata oferta zaprezentowana przez sokołowskie szkoły ułatwi naszym uczniom podjęcie decyzji o wyborze dalszego kierunku kształcenia.


DZIEŃ OTWARTY W ZESPOLE SZKÓŁ W KOSOWIE LACKIM

25 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Zespół Szkół w Kosowie Lackim. Szkoła zaprezentowała swoją bazę, wyposażenie wojskowe i atrakcyjne pomoce dydaktyczne, organizując warsztaty chemiczne oraz warsztaty obsługi i wykorzystania drukarki i długopisu 3D. Gimnazjaliści poznali możliwości robota i monitora interaktywnego oraz sprawdzili swoją znajomość zasad ortograficznych podczas dyktanda przygotowanego z wykorzystaniem zestawu do zdalnego sterowania. Biblioteka szkolna pochwaliła się nowoczesnym systemem wypożyczeń z wykorzystaniem czytnika kodów kreskowych i zdalnego dostępu do katalogów.

Jedną z wielu propozycji Dnia Otwartego był pokaz karate przygotowany przez absolwentkę Liceum Ogólnokształcącego w Kosowie Lackim. Gimnazjaliści mieli okazję skosztować zapiekanek w kawiarence szkolnej oraz grochówki z prawdziwej kuchni wojskowej.

Gościem specjalnym Dnia Otwartego była pani Katarzyna Rodzik Maliszewska, Mistrzyni Polski Bikini Fitness 2018, medalistka międzynarodowych zawodów Diamond Cup Malta, instruktorka i właścicielka firmy w Warszawie, która próbowała przekonać gimnazjalistów, że warto mieć marzenia.

Joanna Próchenko

DZIEŃ OTWARTY W "ROLNIKU"

W czwartek 15 lutego 2018 roku uczniowie kl. III gimnazjum odpowiedzieli na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim i wzięli udział w dniu otwartym, którego celem było zapoznanie z ofertą edukacyjną szkoły i zachęcenie gimnazjalistów do podjęcia nauki w "Rolniku".

Już po przekroczeniu progu szkoły byliśmy oczarowani jej wnętrzem, kolorystyką i wyglądem korytarzy. Ale gospodarze zadbali o to, abyśmy poznali szkołę wielozmysłowo, pierwsza zasada "przez żołądek do serca" okazała się strzałem w dziesiątkę. Pod czujnym okiem opiekunów pracowni i uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych, którzy zapoznali nas z obsługą profesjonalnych urządzeń i udzielili nam niezbędnych wskazówek, wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych. Podzieleni na grupy zadaniowe, dzielnie stawiliśmy czoła nowym wyzwaniom, by potem delektować się pachnącymi, własnoręcznie wykonanymi muffinkami, ciasteczkami oraz plackami ziemniaczanymi.

Podczas kilkugodzinnego pobytu w "Rolniku" mieliśmy okazję poznać niektórych nauczycieli, porozmawiać z uczniami, zdobyliśmy informacje na temat kierunków kształcenia w ZS CKR, specyfiki nauki, odbywania praktyk zawodowych oraz możliwości ukończenia różnorodnych kursów zawodowych.

Po zapoznaniu z bazą szkoły: wyposażeniem sal lekcyjnych i profesjonalnych pracowni do nauki języków obcych, chemii oraz do przedmiotów zawodowych, a także siłowni, zewnętrznego kompleksu sportowego i sprzętu mechanizacji rolnictwa, niektórzy z nas nie mieli wątpliwości, że jest to najlepsza szkoła w mieście. Oni już dokonali wyboru!

Uczniowie kl. III gimnazjum
pod kierunkiem p. Joanny Próchenko

Warsztaty zawodoznawcze

W dniu 16.10.2017 r. uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach "Poznaję siebie i świat zawodów" prowadzonych przez p. Olgę Bielarską i p. Ewę Murek- Szotko z Publicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim. Gimnazjaliści za pomocą testów określali swój temperament oraz profil zainteresowań. Na bieżąco interpretowane wyniki ankiet pozwoliły im sprecyzować preferencje zawodowe.

Joanna Próchenko

Pomocne linki

Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów do korzystania z poniższych linków. W nich znajdziecie najważniejsze informacje, które ułatwią Wam podjęcie decyzji o wyborze przyszłej szkoły i zawodu.
Tajemnice Aeropolis

Labirynt zawodów

Wybieram zawód

Informator o zawodach on-line

Przewodnik po zawodach

Informacje pomocne przy wyborze dalszej drogi edukacyjnej

Testy