ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Miękki, puchaty i taki z łatką - 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Garść misiowych faktów

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

28 listopada dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ukochanymi misiami, które towarzyszyły im cały dzień. Zabawa zaczęła się od piosenki „Jadą, jadą misie…”. Paluszkowe misie i misie wyklejone kaszą, kołysanka dla misia – to tylko niektóre z atrakcji tego dnia. Przedszkolaki wysłuchały też bajki, którą opowiedział im MIŚ i wspólnie próbowały różnych rodzajów miodku. Na koniec dnia misie wróciły z dziećmi do ich domów.

L. Wierzbicka