ŻYJMY ZDROWO, KOLOROWO

Już po raz kolejny w Zespole Oświatowym w Skibniewie 28 listopada miała miejsce uroczystość dla kl. I-III ,,Żyjmy zdrowo, kolorowo!”. Akcja ta ma na celu promowanie zdrowego stylu życia, stosowanie zdrowych zasad odżywiania, jedzenie smacznych bogatych w witaminy owoców i warzyw, picie mleka, uprawianie sportu.Uroczystość ta poprzedzona była warsztatami kulinarnymi w kl. III ,,Dynia w roli głównej oraz w kl. I ,,Jabłka- źródłem witamin”. Dzieci wspólnie z wychowawcami i panią Teresą Grądzkąprzygotowywały powidła z dyni i z jabłek.Natomiast uczniowie kl. IV-V pod kierunkiem pani Agnieszki Borkowskiej uczestniczyli w spotkaniu z panią dietetyk reprezentującą firmę UZIMEX , która realizuje unijny program ,,owoce i warzywa w szkole,,oraz sponsorowała nagrody w konkursach.Dzieci uczestniczyły również w warsztatach polegających na wyciskaniu zdrowego, świeżego soku z jabłek.

Akcja ,,Żyjmy zdrowo, kolorowo” rozpoczęła się od powitania uczniów, rodziców, nauczycieli przez panią wicedyrektor Małgorzatę Filiks. Jako pierwsza zaprezentowała się kl. III pod kierunkiem pani Iwony Olędzkiej piosenką ,,O jesieni”. W pięknych, kolorowych kostiumach uczniowie przedstawili barwną inscenizację wiersza Jana Brzechwy ,,Nastraganie”.Tuż za nimi wszyscy chętni uczniowie z kl. I-III wzięli udział w konkursie ,,Najpiękniejsze przebranie za ulubiony owoc lub warzywo”. Ostatecznie I miejsce otrzymała Róża Kuć z kl. I, II- miejsce zdobyła Wiktoria Karpińska z kl. III, natomiast III miejsce zdobył Dominik Lipski z kl. II. Wyróżnienia otrzymali; Oliwia Grzymała z kl. I, Weronika Grzymała z kl. III. Zaraz po konkursie wystąpiła kl. I, która w tanecznym rytmie pod kierunkiem pań; Anny Miklas i Elżbiety Buczyńskiej odśpiewała rytmiczną piosenkę pt. ,,Wesoła kapusta”. Tuż po nich barwnie i wesoło zaśpiewała piosenkę o warzywach kl. II pod kierunkiem pani Małgorzaty Patejko. Pod koniec uroczystości wybrani uczniowie z kl. I- III wzięli udział w konkursie wiedzy o warzywach i owocach. Rozwiązywali zagadki oraz za pomocą dotyku i smaku rozpoznawali wybrane warzywa i owoce.Następnie wszyscy uczniowie chętnie degustowali pyszne szaszłyki owocowe, jedli kolorowe kanapki, smaczną owocową sałatkę, ciasto marchewkowe, jabłecznik. Na koniec pani Iwona Olędzka przedstawiła prezentację multimedialną na temat zdrowego odżywiania, przedstawiła piramidę zdrowia. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące zdrowego odżywiania.

Uroczystość zakończyła pani Dyrektor Wiesława Kapusta wręczając nagrody w konkursach ,,Najpiękniejsze przebranie za ulubiony owoc lub warzywo’ oraz w konkursie plastycznym ,,Ulubiony owoc”. W tym ostatnim I miejsce zdobyła Dominika Banasiuk kl. III, II miejsce Daniel Dymkowski kl. I, III miejsce Filip Dymkowski kl. II. Wyróżnienia otrzymali: Olga Maleszewska kl. I, Julia Retko kl. III, Bartek Niepiekło kl. II. Pani Dyrektor podziękowała rodzicom, nauczycielom oraz dzieciom za zaangażowanie, piękne dekorację, pyszne, zdrowe potrawy. Wyraziła nadzieję, że akcja ta wpłynie na wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych w codzienne życie uczniów i ich rodzin.

Anna Miklas
Iwona Olędzka
Małgorzata Patejko