WYCIECZKA DO WARSZAWY

10 października 2017 roku uczniowie klas IV-VII pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, w którym uczniowie, kierowani swoją ciekawością i zainteresowaniami, mieli możliwość obejrzeć ponad 400 eksponatów oraz 6 wystaw stałych. Kopernik to nie tradycyjne muzeum, tu nie ma przewodników, gablot, a sposób zwiedzania zależał tylko i wyłącznie od samych uczniów.

Następnie, już w Muzeum Narodowym, podzieleni na grupy, uczestniczyli w dwu lekcjach muzealnych. Temat pierwszej z nich to Archeologiczna przygoda w Faras. Uczniowie pod opieką pani archeolog udali się na wyprawę do Faras śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. To tutaj, w piaskach pustyni profesor odkrył… katedrę. Dowiedzieli się, jak wyglądały wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego wyprawa profesora była też misją ratunkową. Natomiast druga grupa poznała Tajemnice konserwacji i dowiedziała się: Do czego służy dublaż? Co to jest retusz? Jaką rolę pełni werniks i jak na dzieła wpływa temperatura? Na przykładzie prac konserwatorskich przeprowadzonych na wybranych dziełach przybliżone zostały uczniom problemy związane z naprawą i odnawianiem obiektów zabytkowych.

Jednak najbardziej wyczekiwanym punktem wycieczki była wizyta na Stadionie Narodowym i Trasa Piłkarskie Emocje. To tutaj można było na choć na chwilę poczuć się jak Robert Lewandowski, doświadczyć przedmeczowej atmosfery w piłkarskiej szatni, zasiąść wygodnie na trybunach, odwiedzić salę pomeczowych konferencji i … udzielić kolegom krótkiego wywiadu.

Dobre humory, wspólny wesoły śpiew sprawiły, że droga powrotna do Skibniewa upłynęła zbyt szybko, po czym wszyscy zgodnie stwierdzili, że to była jedna z tych wycieczek, o której długo będzie się pamiętać.

Agnieszka Borkowska