WYCIECZKA DO WARSZAWY

14 maja 2018 r. uczniowie klas V - VII szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści z Zespołu Oświatowego w Skibniewie po raz kolejny odwiedzili stolicę.

W programie wyjazdu edukacyjnego znalazło się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Centrum Nauki KOPERNIK, Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej, szlak bohaterów "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz Park Trampolin - Hangar 646.

Bogaty i urozmaicony program wycieczki nie pozwolił na nudę i dowiódł słuszności tezy, że podróże kształcą. A jak wiadomo, najlepiej uczymy się przez doświadczenie, dlatego w KOPERNIKU podzieleni na grupy zgodnie z zainteresowaniami, uczniowie wzięli udział w warsztatach w pracowni biologicznej i w labie robotycznym, gdzie samodzielnie, pod okiem zachęcających do kreatywności specjalistów, przeprowadzili fascynujące eksperymenty, rozwijając zdolności techniczne i informatyczne, poszerzając swoją wiedzę i dobrze się bawiąc. Najmłodsi uczestnicy wycieczki odwiedzili Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej. Z mostków i tarasu widokowego podziwiali panoramę Warszawy: Stadion Narodowy, Most Świętokrzyski, Wisłę oraz znajdujący się po sąsiedzku ogród na dachu budynku wydziałów lingwistycznych.

Wszystkich zachwyciło nowoczesne muzeum POLIN pozwalające lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską.

W Parku Trampolin był czas na zabawę i rozładowanie emocji, by z nowymi siłami ruszyć szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec" i przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka z książki Aleksandra Kamińskiego, ich ideały i dramaty, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie.

Na trasie autokarowego objazdu znalazły się aleja Szucha, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, miejsca związane z akcjami sabotażowymi i dywersyjnymi: pomnik Mikołaja Kopernika, pl. Piłsudskiego, Arsenał, Muzeum Więzienia Pawiak. Ostatnim punktem wędrówki szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec" był cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży spoczywają Zośka, Rudy, Alek oraz autor książki.

Joanna Próchenko