WYCHOWANIE KU WARTOŚCIOM

W dniach 23 - 27.04.2018r. w Zespole Oświatowym im. M. Frąckowiak w Skibniewie realizowany był projekt edukacyjny „Ku wartościom”. Celem projektu było zwrócenie uwagi uczniów na wartości, którymi warto się kierować.

W realizację projektu zaangażowani byli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem:

poniedziałek – „ODPOWIEDZIALNOŚĆ”
wtorek – „BEZPIECZEŃSTWO”
środa – „ZDROWIE”
czwartek – „PRZYJAŹŃ”
piątek – „PATRIOTYZM”.

W poniedziałek dzieci świętowały Dzień Ziemi. Uczyły się odpowiedzialności za środowisko, w którym żyją. Poznawały przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Sprzątały teren wokół szkoły. Wykonywały prace plastyczne na temat ochrony środowiska, wykorzystując do tego „śmieci”. Uczniowie kl. III Gimnazjum zasadzili drzewko na terenie szkoły.

We wtorek klasy V-VI wzięły udział w spotkaniu ze strażakiem, który przeprowadził warsztaty pt.: „Nie dla wypalania traw”.Uczniowie dowiedzieli się, iż wypalanie jest zabronione, ponieważ niszczy przyrodę i zagraża życiu ludzi. Tego dnia odbyły się także zajęcia z zestawem AUTOCHODZIK. Dzieci uczyły się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W środę 3 osobowe drużyny z klas IV – VI wzięły udział w konkursie. Miały za zadanie rozwiązanie krzyżówki i rebusów związanych tematycznie ze zdrowiem. Zwyciężyła drużyna z klasy V.Uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach „Dbam o zdrowie”, które przeprowadziła pielęgniarka szkolna.Społeczność szkolna miała okazję degustować zdrowe ciasteczka z ziarnami, wykonane przez uczniów na warsztatach kulinarnych.

W czwartek klasy VI – VII wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez panią dyrektor poradni pedagogiczno – psychologicznej. Uczniowie podczas pracy w grupach wykonali plakatyw formie domu, na których rozmieścili wartości dla nich najważniejsze, ważne i mniej ważne.

W piątek, w związku ze zbliżającym się Świętem Konstytucji 3 Maja, odbyła się uroczysta akademia. Wychowankowie świetlicy iprzedszkola na warsztatach plastycznych wykonali flagi i kotyliony, które podkreśliły wyjątkowy charakter tego święta.

Godzina wychowawcza w każdej klasie była w tym tygodniu poświęcona tematowi „Wychowanie ku wartościom”. Uczniowie klas I – III eksponowali na ubraniach wartości, które są ważne w życiu każdego człowieka.Wykonali też gazetki ścienne w swoich klasach.

Realizacja projektu wpłynęła na utrwalenie pozytywnych wzorców zachowań.

Małgorzata Patejko
Elżbieta Derlicka
Teresa Grądzka
Małgorzata Kownacka
Urszula Młynarczuk