ŚWIATOWY DZIEN TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek, 29 września 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Skibniewie obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – ŚDTM, zwany również WMTDay (ang.).

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożeniaw przyjemny, niecodzienny sposób.

Przygotowania do ŚDTM w naszej szkole trwały tydzień. Uczniowie w tym czasie przygotowywali plakaty, rekwizyty, ozdabiali szkołę tematycznymi dekoracjami, uczyli się i przypominali tabliczkę mnożenia. Utworzono „tabliczkowe kąciki”, w których można było potrenować obliczenia. Podczas przerw uczniowie bawili się w różne gry typu: „Hasło dnia”, „Matematyczne spacery”, „Marmur”.

Chętni uczniowie z kl. V i VI zdali egzamin z tabliczki mnożenia i zostali szkolnymi egzaminatorami. Byli to: Aleksandra Mąka, Nikola Kotowska, Zofia Wyszomierska, Dawid Skibniewski, Gabriela Mieteń i Oliwia Sobotka. Podczas wszystkich przerw egzaminowali uczniów i inne chętne osoby. Każdy kto poprawnie odpowiedział, otrzymywał naklejkę „Ekspert tabliczki mnożenia”. Do komisji ustawiały się tłumy zdających i większości udawało się zdać ten trudny egzamin.

Klasa V i VI uczestniczyła w niezwykłej lekcji matematyki na sali gimnastycznej, biorąc udział w zabawie „Piłkarz matematyk”. Uczniowie odpowiadali na pytania z tabelki i strzelali bramki z różnych odległości. Po zaciętej rywalizacji najlepszym piłkarzem - matematykiem w klasie V został Kuba Lipski, a w klasie VI - Kuba Matwiejczuk.

Klasa IV na lekcjach matematyki utrwalała tabliczkę mnożenia poprzez gry i zabawy. Uczniowie klasy VII w piątek ćwiczyli tabliczkę mnożenia na informatyce.

Egzaminatorzy udali się też na spacer po naszej miejscowości. Napotkani rodzice, emerytowani nauczyciele i chętni przechodnie sprawdzali swoją wiedzę matematyczną. ŚDTM 2017 upłynął w radosnej atmosferze, wielu z nas doświadczyło poczucia zadowolenia i satysfakcji.