KULT PIĘKNEGO CIAŁA

8 czerwca 2018 r. w Zespole Oświatowym w Skibniewie z inicjatywy nauczyciela wychowania do życia w rodzinie, pani Joanny Próchenko zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe "Kult pięknego ciała" przez pracownika Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim - panią psycholog, psychodietetyk - Martę Lenart, która przybyła do szkoły na zaproszenie pedagoga szkolnego - pani Iwony Benedykciuk.

Uczennice gimnazjum i klasy VII szkoły podstawowej, po wysłuchaniu krótkiego wykładu pani psycholog, wzięły udział w zajęciach warsztatowych na temat wyznacznika pięknego wyglądu dziewczyny/kobiety oraz pięknego wyglądu chłopaka/mężczyzny i szeroko rozumianego pojęcia zdrowia. Efektem tych zajęć są wykonane w grupach plakaty.

Dziewczyny chętnie podjęły dyskusję na temat nadmiernego koncentrowania się na wyglądzie zewnętrznym we współczesnym świecie, który doprowadza kult ciała do absurdu i obsesji. Atrakcyjność fizyczna, która dawniej była atutem, dzisiaj wydaje się być obowiązkiem. O naszej wartości zaczyna decydować piękno i młodość a nie nasz charakter. Ciało zaczyna stawać się głównym nośnikiem tożsamości.

Celem zajęć było podniesienie poczucia własnej wartości, ćwiczenie umiejętności krytycznego oceniania informacji i reklam na temat diet, zdrowej żywności, ćwiczeń kulturystycznych, bo w życiu każdy z nas ciągle dokonuje jakiś wyborów. Ważne, żeby na skutek tych decyzji żyć lepiej, mądrzej i szczęśliwiej.

Uczestniczki warsztatów pod kierunkiem p. Joanny Próchenko