„CZYTANIE KSIĄŻEK TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA, JAKĄ SOBIE LUDZKOŚĆ WYMYŚLIŁA”

21 marca 2018 roku w Zespole Oświatowym w Skibniewie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Uroczystość przygotowały pani Edyta Smolik – pracownik biblioteki szkolnej oraz pani Grażyna Czarnocka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim z siedzibą w Skibniewie.Głównym celem uroczystości było wprowadzenie dzieci w magiczny świat baśni, zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów obu bibliotek, wyrabianie szacunku do książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Tegorocznej uroczystości przyświecały słowa Wisławy Szymborskiej – „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli adaptację wiersza Jana Brzechwy pt. „Kaczka Dziwaczka”- spektakl wyreżyserowany przez panią Joannę Próchenko. Młodzi aktorzy,uczestnicy szkolnego kółka teatralnego doskonale wcielili się w swoje role. Rekwizyty i wspaniałe kostiumy sprawiły, że widzowie przenieśli się w zaczarowany świat wyobraźni, a muzyka doskonale podkreślała nastrój panujący w przedstawieniu. Widowisko spotkało się z dużym uznaniem publiczności.

Po wrażeniach artystycznych przyszła kolej na sprawdzenie wiedzy dzieci. Aktyw biblioteczny przygotował specjalne zadania. Pierwszaki samodzielnie układały z rozsypanki wyrazowej prośby „Królowej Książek” dotyczące zachowania się w bibliotece i dbania o książki.Kolejne wyzwanie polegało na odgadnięciu bajkowych zagadek, które sprawdzały znajomość bohaterów baśni i bajek. Zanim pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, zaprezentowali swoim starszym koleżankom i kolegom utwór pt. „Każdy swe marzenia ma”. Wszystkie zadania wykonali śpiewająco.Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i korzystać z ich mądrości oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie dyrektor szkoły, pani Wiesława Kapusta wraz z panią Grażyną Czarnocką, dyrektorem biblioteki gminnej, dokonały aktu pasowania uczniów, wręczając im pamiątkowe książki oraz zakładki wykonane przez aktyw biblioteczny. Pierwszoklasiści, już jako czytelnicy, nakleili swoje imiona pod przysięgą złożoną w obecności wychowawczyni i pań bibliotekarek.

Spotkanie przebiegło w miłej, radosnej atmosferze, wszyscy dobrze się bawili. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym zprzyjaznym, magicznym miejscem, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. To przytulna przestrzeń, wypełniona książkami, ich mądrością i pewną tajemnicą, którą można odkryć, sięgając po którąś z pozycji znajdujących się na półkach.

Edyta Smolik