W zdrowym ciele zdrowy duch

Dnia 29 maja 2013r. uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Filiks i p. Anetą Pogorzelską oraz dwójką rodziców p. Katarzyną Russjan i p. Katarzyną Wojewódzką udali się na wycieczkę rowerową do gospodarstwa ekologicznego położonego w miejscowości Hołowienki.

Rajd rowerowy odbył się w ramach realizowanego przez szkołę programu „Trzymaj  formę”. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z produkcją żywności ekologicznej, aktywne i kulturalne spędzenie czasu, podziwianie piękna  podlaskiego  krajobrazu. Ubrani w kamizelki odblaskowe, w wyśmienitych humorach, przy pięknej, słonecznej pogodzie ruszyliśmy w trasę. Po niespełna godzinie dotarliśmy do gospodarstwa państwa Dąbrowskich. Właściciele czekali na nas na podwórku.

Mieliśmy okazję poznać ciekawostki dotyczące produkcji żywności ekologicznej, stosowane metody uprawy i pielęgnacji roślin. Gospodyni chętnie opowiadała i pokazywała nam dyplomy, certyfikaty i statuetki  otrzymane za wyróżnione produkty spożywcze (np. perła dla kiełbasy suchej jałowcowej, pierogów podglebiaków). Gospodarze poczęstowali nas kiełbasą z ogniska, chlebem upieczonym przez  gospodynię i ekologicznymi napojami z mięty, cytryny i rabarbaru. Największą atrakcją było pieczenie sękacza. Każdy mógł spróbować swoich sił w pieczeniu, a sękacz był naprawdę wyśmienity. Uczniowie znaleźli też czas na zabawy z piłką.
Wzbogaceni o nową wiedzę z ekologii i nie tylko ,  w dobrym nastroju ruszyliśmy w powrotną drogę. Zmęczeni, ale zadowoleni szczęśliwie wróciliśmy do szkoły. Nie obyło się bez przygód typu urwany pedał  czy zerwany łańcuch. Uczniowie spisali się na medal, więc myślimy, że to nie ostatnia wycieczka rowerowa po okolicy. Już dziś  będziemy planować następną.