Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę sali gimnastycznej

W dniu 23 czerwca 2013 roku  odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę sali gimnastycznej przy Zespole Oświatowym im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie. Wydarzeniu towarzyszyło nadanie sztandaru jednostce OSP Skibniew oraz wręczenie medali i odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą polową, którą odprawił ksiądz Kanonik Franciszek Szulak. Następnie Wójt Gminy Sokołów Podlaski, Marcin Pasik oraz pani dyrektor  Wiesława Kapusta powitali przybyłych gości: przedstawicieli Sejmu i Senatu RP – posłów – Marka Sawickiego i Krzysztofa Borkowskiego oraz senatora Waldemara Kraskę, panią Janinę Ewę Orzełowską – członka Zarządu Województwa Mazowieckiego, st. Bryg. Andrzeja Ratyńskiego – Zastępcę Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej; przedstawicieli władz powiatowych – Starostę Powiatu Sokołowskiego Leszka Iwaniuka, Przewodniczącego Rady Powiatu – Andrzeja Minarczuka, Wicestarostę Powiatu Sokołowskiego – Martę Sosnowską, Wójtów Gmin Repki, Sabnie, Sterdyń, Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki, radnych Powiatu  i  Gminy Sokołów Podlaski oraz dyrektorów szkół z terenu gminy.

Ważnym punktem uroczystości było odczytanie aktu erekcyjnego, którego pierwsze słowa brzmiały: „Wszem i wobec wiadomym się czyni, że w dniu dzisiejszym wmurowany został akt erekcyjny budowy sali gimnastycznej przy Zespole Oświatowym im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie- Podawcach. Niniejszym aktem rozpoczęto ważny etap w tworzeniu bazy sportowej dla lokalnej społeczności.”

Po poświęceniu aktu, którego dokonał ks. Franciszek Szulak, Proboszcz Parafii p.w. św. Wojciecha w Skibniewie, został on wmurowany jako kamień węgielny w fundamenty sali gimnastycznej. Akt erekcyjny podpisali: poseł Krzysztof Borkowski,  senator Waldemar Kraska, pani Janina Ewa Orzełowska,  Wójt Gminy Sokołów Podlaski Marcin Pasik, Przewodniczący Rady Gminy Paweł Sobolewski, pani dyrektor Wiesława Kapusta, ks. Franciszek Szulak, ks. Antoni Klukowski, pani Małgorzata Zielińska – przewodnicząca Rady Rodziców, Dominika Częścik – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, lokalni przedsiębiorcy – pan Marek Buczyński i p. Tomasz Maleszewski oraz pani Anna Jesień – absolwentka ZO w Skibniewie, lekkoatletka, wielokrotna mistrzyni Polski, olimpijka.

Wójt Marcin Pasik złożył podziękowania wszystkim zaangażowanym w pozytywne sfinalizowanie tego niezwykle ważnego dla lokalnej społeczności przedsięwzięcia., jakim jest budowa pierwszej na terenie Gminy Sokołów Podlaski pełnowymiarowej sali gimnastycznej o wymiarach areny 35,92 m na 18,92 m wraz z zapleczem. W sali gimnastycznej zaprojektowano boisko do piłki koszykowej, siatkówki, piłki ręcznej oraz boiska treningowe. Budowa sali realizowana będzie w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Mazowieckiego (całkowity koszt inwestycji wynosi 3.446.485,69 zł.).

Pani dyrektor, Wiesława Kapusta w imieniu własnym i całej społeczności szkolnej podziękowała za urzeczywistnienie marzeń, za wielką determinację, wytrwałość oraz skuteczność w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na rzecz oświaty. Ta sala to prezent dla szkoły z okazji 10-lecia nadania imienia i 55-lecia istnienia budynku szkoły – powiedziała.

Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, którego motto brzmiało: „Sport to zawsze dobry wybór.” Młodzi artyści śpiewem, tańcem i recytacją zachęcali do aktywnego spędzania wolnego czasu, realizacji swoich pasji i urzeczywistniania planów, bo „nic się nie zdarza, jeśli najpierw nie jest marzeniem.” Jedna    ze zwrotek piosenki dotyczyła sportowych osiągnięć absolwentki szkoły, Anny Jesień, która zrealizowała swoje marzenia, zdobywając wielokrotnie mistrzostwo Polski w biegach przez płotki , zdobywając brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Osace i reprezentując nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich.

Wszyscy obecni na uroczystości mieli możliwość uczestniczyć w grach i zabawach, do czego zachęcali uczniowie realizujący międzynarodowy projekt Comenius „Zagrajmy razem. Tradycyjne gry, w jakie grali nasi rodzice i dziadkowie.”

Można było spróbować tradycyjnej grochówki, którą serwowały panie kucharki.

Na zakończenie uroczystości wystąpiły Kapela Podlaska oraz zespoły Convers i Vega, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.