Witaj Ameryko! Turniej wiedzy o Stanach Zjednoczonych

25.11.2009 w zespole Oświatowym w Skibniewie gościliśmy Amerykanina, nauczyciela języka angielskiego z prywatnej szkoły językowej. Duke Holm pochodzi z Lewiston, ze stanu Maine. Został zaproszony przez nauczycielkę języka angielskiego, Monikę Olędzką, aby lepiej zmotywować młodych ludzi do nauki języka przez konwersację.

Po gościnnym przywitaniu i kawie u dyrektora szkoły, pana Marka Pogorzelskiego, Duke spotkał się z uczniami w sali gimnastycznej. Odpowiadał w języku angielskim na pytania zadawane przez uczniów klas IV – VI oraz dwóch klas gimnazjalnych.

Po tradycyjnym Hokey Cokey, który wspaniale zatańczyły i zaśpiewały dzieci z zerówki, rozpoczął się turniej sprawdzający wiedzę o USA oraz umiejętności językowe starszych uczniów. Nauczycielki prowadzące turniej, panie Ania Iwaniuk i Monika Olędzka, z wielkim zaangażowaniem dopingowały swoich uczniów.

Rywalizacja sportowa, gorące okrzyki kibicujących rozgrzewały atmosferę i umysły reprezentantów klas, którzy walecznie próbowali pokonać tor przeszkód i odpowiedzieć po angielsku np.  kto był pierwszym prezydentem USA, kto tworzy prawo federalne, kiedy została napisana amerykańska konstytucja lub jakie są nazwy stanów.

Na zakończenie, po wręczeniu zwycięzcom dyplomów, pan dyrektor zaprosił szanownego gościa na spacer po Skibniewie i uroczysty obiad szkolny.

Amerykanin był zauroczony gościnnością i wiedzą uczniów o USA oraz bogactwem polskiej historii z tego regionu, a uczniowie tym, że „gadanie” po angielsku działa, a nauka nie idzie w las.

Monika Olędzka