Piknik naukowy w Skibniewie

Piknik EDUSCIENCE – moc naukowych wrażeń!

Pod takim hasłem 4 grudnia 2013 r. w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Skibniewie odbyło się spotkanie zorganizowane we współpracy z naukowcami z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek najlepsza inwestycja” pod nazwą: Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i  technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii - EDUSCIENCE”.

Spotkanie zainaugurowała dyrektor Zespołu Oświatowego w Skibniewie, pani Wiesława Kapusta, która przywitała zaproszonych gości oraz uczniów i nauczycieli. Pani dyrektor wyraziła swoje zadowolenie, iż wśród 250 szkół w kraju, w których realizowany jest ten innowacyjny projekt, znalazło się nasze gimnazjum. Jest to wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły.  Życzyła  wszystkim  zebranym  fascynujących  przeżyć towarzyszących  poznawaniu i rozumieniu świata, który nas otacza.

Wśród gości nie zabrakło wójta Gminy Sokołów Podlaski pana Marcina Pasika, który powiedział, że „z zazdrością patrzy na to, co mogą przeżywać obecni uczniowie biorący udział w takich jak to spotkaniach, kiedy mogą uczyć się poprzez zabawę”.

W zajęciach, lekcjach, warsztatach prowadzonych przez naukowców oprócz uczniów Gimnazjum nr 2 w Skibniewie uczestniczyli uczniowie klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi oraz uczniowie klasy II Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach.

Po oficjalnych wystąpieniach rozpoczął się pokaz naukowy, podczas którego uczniowie dowiedzieli się, jak można zrobić pastę do zębów dla słonia, dlaczego banknot zanurzony w łatwopalnej substancji nie spala się, rozgrzana puszka zgniata się w zimnej wodzie, piana pali się, a podpalany balon napełniony wodą nie pęka. Uczniom bardzo podobała się wizyta w planetarium. Dowiedzieli się ciekawych rzeczy o wszechświecie, w szczególności o gwiazdozbiorach zodiakalnych i planetach Układu Słonecznego.

Wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach i pokazach odbywających się na sali gimnastycznej takich jak: ścinanie białka, kolorowa  chemia, matematyczne rozmaitości
i magnetyczne szaleństwo.

Wielu emocji dostarczyły uczestnikom modele mostu Leonarda da Vinci, budowy człowieka oraz układanki logiczne.

Uczniowie grupy projektowej, czyli klasa II naszego gimnazjum oraz klasa II ZSP nr 2 w Siedlcach, wzięli także udział w lekcjach dydaktycznych: „Chemik także może być artystą!”, „Optyka – zabawa ze światłem”, „Dlaczego samolot  lata?”.

Na zakończenie zostało przeprowadzone losowanie nagród dla uczestników Pikniku. Wielu uczniów wylosowało nagrody w postaci latarek, układanek logicznych oraz filmów edukacyjnych.

Piknik Naukowy EDUSCIENCE był niesamowitą przygodą dla wszystkich uczniów oraz opiekunów.

Bardzo dziękujemy organizatorom Pikniku za ciekawe prezentacje i moc atrakcji.