Dzień Patrona i ślubowanie klasy I

22 X 2012 r. był w naszej szkole dniem wyjątkowym. Świętowaliśmy Dzień Patrona, a pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w ZO im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, odprawioną przez księdza proboszcza Franciszka Szulaka, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz goście.

Następnie pod tablicą upamiętniającą bohaterów tajnego nauczania – nauczycieli, wychowawców, tych dla których wartości były zawsze drogowskazem w czasie walki i pracy – młodzież szkolna złożyła kwiaty, zapaliła znicz i uczciła ich pamięć minutą ciszy.

Montaż poetycki poświęcony patronce szkoły – Mariannie Frąckowiak był kolejnym punktem uroczystości.

„Nie każdy zostaje w pamięci wielu...” brzmiało motto uroczystości, poświęconej osobie z pozoru zwyczajnej, a jednak wyjątkowej. „Nasza Patronka – zwyczajnie dobra, serdecznie prosta, tak nam urosła”. Młodzież recytowała wiersze napisane przez swoich kolegów i koleżanki w pierwszą rocznicę nadania imienia szkole. Były one świadectwem obecności wśród nas ideałów, którymi żyła Pani Marianna –  w czasie II wojny światowej żołnierz WSK AK, pseudonim „Agawa”, sanitariuszka, uczestniczka tajnego nauczania. Po wojnie – nauczycielka, duch opiekuńczy szkoły, wychowawczyni, poświęcająca swój czas dzieciom i młodzieży, prekursorka akcji charytatywnych na naszym terenie, animatorka życia kulturalnego, osoba, która uczyniła z naszej placówki miejsce ważne dla całej lokalnej społeczność.

Żyła w latach 1908 – 1981, a jej życie było trudnym sprawdzianem.”Nie pomyliła się w obliczeniach, zawsze licząc na to, co w ludziach najlepsze – zdała na piątkę z plusem.”

Na piątkę z plusem zasłużyli też nasi pierwszoklasiści. Złożyli uroczyste ślubowanie i po pasowaniu, odciskając kciuk w kronice szkoły, weszli do historii Zespołu Oświatowego w Skibniewie.

M. Łętowska