Spotkanie z Anną Jesień - Olichwierczuk

W niedzielę, 25 listopada w szkole w Skibniewie odbyło się niecodzienne spotkanie.

Do szkoły bowiem została zaproszona była absolwentka – Anna Jesień – brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Osace w biegu na 400 m przez płotki.

Dyrektor szkoły p. Marek Pogorzelski powitał wielokrotną mistrzynię, trenera Pawła Jesień (prywatnie jej męża ), wójta gminy Sokołów Podl. – p. Ryszarda Domańskiego, ks. Franciszka Szulaka, radnych, rodziców Ani i wszystkich przybyłych.

Następnie wójt gminy p. Ryszard Domański przybliżył sylwetkę i karierę zawodową wybitnej lekkoatletki. Anna Jesień ( z d. Olichwierczuk) urodziła się 10 grudnia 1978 r. Pochodzi z miejscowości Kostki, gm. Sokołów Podlaski. Szkołę Podstawową ukończyła w Skibniewie. Tu właśnie trenowała pod okiem nauczyciela W-F p. Dariusza Jastrzębskiego skoki wzwyż, w dal, bieg na 100 m przez płotki. To nauczyciel W-F p. D. Jastrzębski odkrył predyspozycje Ani i zachęcił ją do uprawiania sportu. Wielokrotnie reprezentowała szkołę w międzyszkolnych zawodach na szczeblu powiatu i województwa. Była rekordzistką szkoły w wielu konkurencjach.

Po namowach p. D. Jastrzębskiego rozpoczęła naukę w liceum sportowym w Warszawie. Trenowała w klubie Skra pod kierunkiem Edwarda Bugały. Ania jest absolwentką Wyższej Szkoły Ekonomiczno – Informatycznej w Warszawie.

Od 2003 r. Związana była z klubem, AZS-AWF Warszawa. Anna Jesień jest wielokrotną mistrzynią Polski na dystansie 400 m. Przez płotki (1999r., 200, 2002, 2003, 2005) oraz w biegu na 400 m. (2006r.) Do niej też należy rekord Polski, który pobiła na Mistrzostwach Świata w Osace 28 sierpnia 2007 r czasem53,86 s. Na tych samych mistrzostwach 30 sierpnia 2007 r zdobyła brązowy medal (czas 53,92 s). Na zakończenie sezonu zajęła I miejsce w Finale Światowym Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki w Stuttgarcie,  wygrywając z mistrzynią świata Jane Rawlinson. Ania występuje też często w sztafecie 4 x 400 m. Jako członkini klubowej sztafety AZS-AWF Warszawa zdobywała wielokrotnie tytuł mistrzyni kraju; na mistrzostwach Europy w 2002 r. zdobyła drugi brązowy medal, a w 2006 r. trzeci.

Ostatni jej sukces to trzecia pozycja w plebiscycie Europejskiego  Stowarzyszenia Lekkiej Atletyki na lekkoatletę września 2007 r.

Pan wójt w imieniu własnym i wszystkich zgromadzonych gości złożył Ani i jej mężowi gratulacje za wysokie wyniki. Ania była bardzo wzruszona, dziękowała wszystkim za zaproszenie. Następnie odpowiadała na pytania młodzieży i dorosłych dotyczące jej kariery zawodowej. P. D. Jastrzębski poruszył sprawę budowy hali sportowej. Młodzież nie ma gdzie trenować, a szczególnie w okresie zimy, nie ma na to warunków.

Najbliższe plany lekkoatletki to wyjazd do Nowej Zelandii, gdzie będzie trenowała, a jednocześnie regenerowała siły do następnych zawodów. Mistrzyni trenuje codziennie 2 – 4 godziny, w niedzielę odpoczywa, wyjeżdża poza Warszawę w odwiedziny do rodziców.

Jesteśmy dumni z naszej absolwentki. Jest wzorem dla uczniów, świadectwem, że ciężką pracą, samozaparciem można osiągnąć wyniki.

Dyr. Szkoły p. Marek Pogorzelski nadał mistrzyni tytuł Przyjaciela Szkoły, zaś wójt p. Ryszard Domański wręczył książkę o Sokołowie i regionie, a dzieci pluszowego słonia na szczęście. Wszyscy życzyli sukcesów i osiągnięć w następnych zawodach.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy kawie i ciastkach.

Krystyna Mieteń