O SZKOLE

Zespół Oświatowy w Skibniewie został utworzony z dniem 1 września 1996 roku, wówczas w jego skład wchodziła szkoła podstawowa i przedszkole, od 1 września 2002 roku w skład Zespołu wchodzi także Gimnazjum Nr 2 w Skibniewie.

W roku szkolnym 2015/2016 Zespół liczy 205 uczniów, w tym:

·       20 przedszkolaków (grupa mieszana w wieku 3-4 lat)

·       19 wychowanków oddziałów „0”

·       110 uczniów szkoły podstawowej

·       56 uczniów gimnazjum.

Trzy placówki mieszczą się w jednym, piętrowym murowanym budynku z 1958 roku, wyposażonym w kotłownię olejową.

Liczba sal lekcyjnych – 12 (3 sale lekcyjne zajmuje gimnazjum, 7 - szkoła podstawowa, 1 - oddział „0”), 2 pomieszczenia z oddzielnym wejściem, szatnią i łazienką należy do przedszkola. Zespół ma też dwie sale gimnastyczne: niepełnowymiarową oraz pełnowymiarową, nowoczesną halę sportową. Szkoła posiada pracownię komputerową, świetlicę, stołówkę (z której korzysta 180 wychowanków), kuchnię, pełnowymiarowe trawiaste boisko do piłki nożnej. Przy szkole działa również świetlica socjoterapeutyczna, skupiająca dzieci z rodzin dysfunkcyjnych oraz Klub Informacji Europejskiej, Szkolny Ludowy Klub Sportowy, zrzeszający 60 zawodników i zawodniczek , Kółko Teatralne, Kółko Plastyczne, kółka przedmiotowe. Uczniowie biorą udział w konkursach przedmiotowych, plastycznych, recytatorskich, z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, wychowania regionalnego; wielokrotnie reprezentują szkołę i gminę na zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, regionalnym, a nawet wojewódzkim. Najlepiej rozwinięte dyscypliny sportowe to piłka nożna, koszykówka i lekka atletyka. Dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli dzieci odnoszą znaczne sukcesy, o czym świadczy piękna i powiększająca się z roku na rok kolekcja pucharów.

W Zespole Oświatowym w Skibniewie jest zatrudnionych 25 nauczycieli o wysokich kwalifikacjach (wszyscy z wykształceniem wyższym magisterskim lub zawodowym). Biorą udział w kształceniu ustawicznym, kilku realizuje staż umożliwiający zdobycie wyższego stopnia awansu zawodowego.
Grono pedagogiczne jest młode, otwarte na zmiany, dzięki zaangażowaniu nauczycieli nasi uczniowie odnoszą sukcesy, reprezentując szkołę i gminę w konkursach, zawodach i turniejach międzyszkolnych na szczeblu powiatowym, a w dziedzinie sportu, który jest naszą najmocniejszą stroną – regionalnym, a nawet wojewódzkim.

Możemy się pochwalić, że naszą wychowanką jest olimpijka z Sydney i Aten, dwukrotna medalistka Mistrzostw Europy w Monachium (2002 r.) oraz brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Osace na dystansie 400 m.p.pł. (2007r.)– Anna Olichwierczuk – Jesień.

Idziemy z duchem czasów, mamy pracownię komputerową i stałe połączenie internetowe z całym światem. Naszym uczniom nie są więc obce tajniki obsługi komputera, także dzięki nauce języka angielskiego.

Organem prowadzącym dla szkoły jest Gmina Sokołów Podlaski, ale obwód szkolny obejmuje miejscowości należące do trzech gmin: Sokołów Podlaski, Kosów Lacki i Sabnie. Do szkoły dzieci uczęszczają z następujących wsi: Skibniew, Kurcze, Sągole, Kostki, Dybów, Emilianów, Hilarów, Pieńki Kostki, Pieńki Suchodolskie i dowożone są z Pogorzeli, Buczyna Dworskiego, Buczyna Nowego, Buczyna Szlacheckiego oraz z Grzymał, Wyszomierza i Kutysk.

Praca odbywa się w systemie jednozmianowym. Zajęcia trwają od godz. 800 do 1500. Świetlica szkolna pracuje od godz. 1100 do 1530 . Szkoła jest jedyną placówką kulturalną w Skibniewie, dlatego dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej cieszą się wszelkie podejmowane przez szkołę inicjatywy.

Dnia 1 czerwca 2003 roku odbyła się uroczystość nadania Zespołowi Oświatowemu w Skibniewie sztandaru i imienia Marianny Frąckowiak.

Każdego roku Szkoła jest organizatorem Gminnego Dnia Regionu.