Co to dla mnie znaczy być Polakiem
- Międzynarodowy Projekt


Szkoła Podstawowa w Skibniewie rozpoczęła międzynarodową współpracę ze szkołą brytyjską Woodlands Primary School z Leeds. Uczniowie z klasy czwartej i piątej przygotowywali się do nagrań pod nadzorem nauczycielki języka angielskiego Moniki Olędzkiej. Przez miesiąc wdrażany był plan lekcji przy użyciu nowoczesnej metody Web Quest. Według nowej podstawy programowej ma ona na celu rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, wyszukiwanie informacji w Internecie, analizę, dyskusję i opracowywanie wyników przez pracę w grupie.

Klasy utworzyły kilka grup działania. Pierwszy, zespół naukowców, przeprowadził ankietę szkolną, na podstawie której opracował wykres i przedstawił wyniki w języku angielskim. Drugi zespół, szperaczy historii, przygotował historyczne przedstawienie, jak nasi przodkowie interpretowali fakt bycia Polakami. Trzecia grupa, agentów reklamy, wykonała plakat i w śnieżnej aurze przekonywała w języku angielskim, że bycie Polakiem to zaszczyt, ale i zobowiązanie do mówienia w języku polskim, szanowania tradycji, symboli narodowych, dbania o środowisko, szanowania innych ludzi, innych kultur. Kolejna grupa, artystów, przeprowadziła aukcje dóbr narodowych. W przebraniach, uczniowie licytowali się między sobą, kto da więcej za toruńskie pierniczki, dzieła malarskie, muzyczne wykonanie hymnu, czy za 12 dań wigilijnych. Nowi nabywcy wyjaśniali przy zakupie, w jaki sposób te rzeczy pomagają im być lepszymi Polakami.

13.01 2010 odbyły się szkolne, kilkuminutowe nagrania wyników pracy grup, które były świetną nauką przez zabawę. Efekt końcowy swej pracy uczniowie oceniali wraz z nauczycielem, według ustalonych wcześniej kryteriów ewaluacji.

Film DVD pracy grupy, wraz z pytaniami do rówieśników, został wysłany do szkoły angielskiej. Uczniowie brytyjscy również przygotowują film z ich interpretacją: co to znaczy być Anglikiem oraz z odpowiedziami na pytania polskich dzieci.

Obie strony projektu są bardzo podekscytowane i pełne zapału do pracy. Cóż się dziwić. Tworzą nową jakość europejskiej rzeczywistości poprzez uczenie siebie i innych jak być dobrym obywatelem swojego kraju.

Dziękujemy panu dyrektorowi Markowi Pogorzelskiemu, panu informatykowi Krzysztofowi Przyborowskiemu i Krzysztofowi Olędzkiemu, pani Elżbiecie, wychowawcom klas uczestniczącym w projekcie za pomoc przy realizacji filmu. Dziękujemy również pani Iwonie Moczydłowskiej z MSCDN w Siedlcach za cenne wskazówki odnośnie tworzenia Web Questów.