Piknik Naukowy w Siedlcach – najbardziej efektowne show edukacyjne!

4 lutego 2014 r. w ZSP nr 2 w Siedlcach odbyło się spotkanie zorganizowane we współpracy z naukowcami z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek najlepsza inwestycja” pod nazwą: Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych  z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii - EDUSCIENCE”.

Wzięła w nim udział druga klasa projektowa Publicznego Gimnazjum nr 2 w Skibniewie. Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk przygotował specjalny całodzienny program, w którym uczestnicy mieli okazję zobaczyć:
- pokazy naukowe: Azot? Ciekły czy wściekły?. Ogień!  Efektowne reakcje bazujące na kolorze i dźwięku. Wpływ objętości na kontrolowane eksplozje. Zapalanie za pomocą wody.
- lekcje dla naszej klasy „Jak zobaczyć dźwięk”? oraz „Tajemnice alchemii”.
- ciekawe warsztaty dotyczące: maszyny prawdopodobieństwa; wyznaczania własnego DNA; iluzji i efektów 3D; doświadczeń związanych z wodą - sprawdzanie zależności pomiędzy siłą wyporu, ciśnieniem, a ciężarem; magnetyzmu; pomiaru prędkości światła,
- przenośne planetarium, a w nim pokaz „Obroty ciał”.

Nasi uczniowie za aktywny udział w lekcjach otrzymali latarki ładowane ręcznie oraz najlepsi uczniowie logiczne kostki do układania. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Pikniku wzięli udział w losowaniu nagród, którymi były logiczne gry dydaktyczne. Szczęście dopisało dwójce naszych uczniów, którym powiodło się w losowaniu. Cały dzień atrakcji i nauki poprzez zabawę i doświadczenie dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu.

Serdecznie dziękujemy organizatorom projektu oraz szkole ZSP nr 2 w Siedlcach za miły pobyt w ich szkole.

Szkolny administrator projektu EDUSCIENCE Urszula Młynarczuk