„Żegnaj zimo nielubiana,
Witaj wiosno wyczekana”

Te słowa wypowiedziała Pani dyrektor Zespołu Oświatowego im. M. Frąckowiak w Skibniewie, Wiesława Kapusta, rozpoczynając obchody Pierwszego Dnia Wiosny, które zostały podzielone na dwa etapy i  odbywały się w dniach 20-21.03.2013 r.

20 marca  w ramach  Szkolnego Programu Profilaktyki odbyły się dwa spektakle teatralne w wykonaniu aktorów krakowskiego teatru MORALITET. Uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli spektakl pt. „Cisza”, którego myślą przewodnią była tolerancja we współczesnym świecie. Ta ciekawa bajka pomogła zrozumieć najmłodszym widzom odmienność koleżanek i kolegów oraz uczyła, jak zaprzyjaźnić się z tymi, którzy nieco różnią się od nas.

Natomiast gimnazjaliści obejrzeli spektakl o uzależnieniach „La Dolce Vita” (Słodkie życie).  Aktorzy odegrali scenki, prezentujące różne rodzaje uzależnień. Przedstawili osoby uzależnione od narkotyków, alkoholu, komputera i Internetu, od hazardu oraz przesadnej dbałości o własny wygląd. Wbrew powszechnej opinii uzależnienie to nie tylko przymus spożywania określonej substancji. Liczba bodźców, od których mogą uzależnić się młodzi ludzie jest znacznie większa.

Celem spektakli było uświadomienie dzieciom i młodzieży autentycznych potrzeb własnych oraz potrzeb drugiego człowieka.

21 marca to tradycyjne obchody powitania wiosny przez społeczność szkolną. O godz. 10.35 uczniowie  wraz z nauczycielami w barwnym korowodzie z Marzanną i gaikiem udali się na boisko szkolne. Tam dzieci zaprezentowały stare zwyczaje związane z nadejściem wiosny - śpiewały piosenki, przyśpiewki, recytowały wiersze własnego autorstwa.

W atmosferze radości  nastąpiło uroczyste spalenie kukły  ponieważ aura nie pozwoliła na utopienie zimowej panny.

Klasy IV-VI i gimnazjum zaprezentowały państwa biorące udział  w projekcie edukacyjnym Comenius, w którym uczestniczy nasza szkoła. Uczniowie  w atrakcyjnej formie zaprezentowali Włochy, Hiszpanię, Niemcy oraz Szwecję. Obejrzeliśmy pokaz mody włoskiej przedstawiony przez uczniów klasy VI i wyruszyliśmy do Hiszpanii, aby wziąć udział w lokalnej wersji programu „Mam Talent”. Klasa V przedstawiła ciekawe informacje na temat Szwecji oraz sprawdziła wiedzę chętnych uczniów na temat tego kraju. Natomiast klasa IV zaprezentowała niemiecką muzykę i dowcipy.

Gimnazjaliści zaprezentowali tradycyjne gry, w które grali ich rodzice i dziadkowie. Drużyny z poszczególnych klas rywalizowały grając w gumę, w grę plenerową państwa  oraz  w dwa ognie.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum dwa dni spędzili na dobrej zabawie. Mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat obrzędów pożegnania zimy, państw uczestniczących w projekcie Comenius oraz gier i zabaw naszych rodziców i dziadków. Poczuli klimat młodości swoich przodków.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Iwona Olędzka, Urszula Młynarczuk