Wycieczka do Borówca


W dniach od 8 do 10 maja 2013 roku

 uczniowie klasy I Publicznego Gimnazjum  Nr 2 w Skibniewie

wzięli udział w wycieczce dydaktycznej EDUSCIENCE.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek – najlepsza inwestycja” Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Poznań. Trasa wycieczki zaczęła się nad Jeziorem Maltańskim i wiodła przez Ostrów Tumski, gdzie zwiedzaliśmy Katedrę Piotra i Pawła oraz groby pierwszych władców Polski. Zwiedzanie zakończyliśmy na Starym Mieście, podziwiając piękne kamieniczki, ratusz, poznańskie koziołki oraz farę.

            Dziewiątego maja cała grupa uczestniczyła w zajęciach w Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borowcu, które jest częścią Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Uczniowie zwiedzili Obserwatorium – byli w Laboratorium Czasu i Częstotliwości, w Stacji GPS oraz w Stacji Laserowej. Wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację  o metodach pomiaru czasu oraz urządzeniach służących do pomiaru czasu. Uczestniczyli w zajęciach praktycznych –  obserwowali plamy na Słońcu, posługiwali się kompasem, wyznaczając kierunki na róży wiatrów, na podstawie mapy wyznaczali rzeczywistą powierzchnię obszaru „Z” na terenie Instytutu w Borowcu.

Podsumowaniem zajęć był konkurs  wiedzy o kosmosie, do którego posłużyły uczniom informacje, przekazane przez dydaktyków Instytutu w czasie wykładów i prezentacji. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z trudnymi zadaniami.

W piątek zwiedzaliśmy zamek w Kórniku, wspaniały obiekt architektoniczny, w którym mieści się muzeum oraz biblioteka rodowa Działyńskich, należąca do Polskiej Akademii Nauk. Po przerwie uczestniczyliśmy w „zielonej lekcji” w Arboretum Kórnickim, założonym w XIX w. przez Tytusa i Jana Działyńskich, na terenie starego parku otaczającego zamek. Arboretum należy do Instytutu Dendrologii PAN. Obejrzeliśmy w nim bogatą kolekcję drzew i krzewów, często rzadkich i mało znanych, liczącą około 3000 gatunków i odmian. Maj, okres kwitnienia roślin, to najatrakcyjniejsza pora zwiedzania. Zachwyciły nas kolorowe bukiety kwitnących magnolii.

Bogaci w wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do domu.