Święto Konstytucji 3 Maja

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja 2013 roku w kościele parafialnym w Skibniewie odbyła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował ks. proboszcz Franciszek Szulak. Na wspólnej modlitwie spotkali się mieszkańcy parafii, a także delegacje ze szkół i przedstawiciele jednostek OSP, działających na terenie Gminy Sokołów Podlaski.

Młodzież z naszej szkoły pięknie zatańczyła poloneza i mazura, a także zaprezentowała krótki montaż słowno – muzyczny poświęcony 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nastoletni artyści „ z pierwszej połowy XXI wieku; rozbijający atomy, zdobywcy Księżyca”, żyjący w zawrotnym tempie, negujący wszelkie wartości, odrzucający jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwający na pierwszy plan życie teraźniejszością - próbowali przekonać innych do pamiętania i świętowania.

Wspólnie zastanawiali się, czy można lekceważyć lub wymazać ze świadomości wielkie słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA?  Przypomnieli sobie karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości, które pozwalały Polakom przetrwać trudne czasy niewoli. Nawet sześciolatki recytowały:

„Jakże jesteśmy szczęśliwe dziś my – polskie dzieci, w wolnym urodzone kraju!”

Na koniec młodzi ludzie doszli do wniosku, iż „naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”, a słowa POLAK i POLSKA brzmią dumnie:

„ Nauczmy się na pamięć tego kraju,

Literka po literce, dzień po dniu.

Co oczy po horyzont ogarniają,

Co zdarzyć się może tylko tu…”

Po Mszy Świętej delegacja, na czele z Wójtem Gminy Sokołów Podlaski – Marcinem Pasikiem, złożyła kwiaty przed pomnikiem wielkiego, prawdziwego Polaka – Jana Pawła II.

Małgorzata  Jóźwiuk