Dopalacze - odlot czy upadek?


… to temat warsztatów z zakresu profilaktyki uzależnień dla uczniów, rodziców i grona pedagogicznego Zespołu Oświatowego w Skibniewie. Dzięki systematycznej współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sokołowie Podlaskim, mogliśmy skorzystać ze wsparcia trenerów – psychologów

z Pracowni Szkoleniowej Krokus  z Krakowa i zorganizować cykl profesjonalnych spotkań.

   Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i I –III gimnazjum, podczas dwugodzinnych zajęć, zdobyli wiedzę na temat mechanizmów powstawania uzależnień. Zostali wprowadzeni w temat związany z zagrożeniem, jakie niesie za sobą sięganie po dopalacze, czyli różnorodne, trujące substancje ( syntetyczne i naturalne), które mogą doprowadzić do uszkodzeń ciała, chorób, a także śmierci. Podczas zajęć praktycznych rozwiązywali krzyżówki tematyczne, wykonywali plakaty i wspólnie obalali mity, powszechnie znane społeczeństwu, rozwiązując quiz „ Prawda czy fałsz?”. Dojrzale i świadomie odpowiadali, że dopalacze są tak samo groźne, jak narkotyki, że można się od nich uzależnić, że powodują skutki uboczne i nawet te, pochodzące z „natury”, są niebezpieczne dla organizmu. Trenerka przedstawiła dzieciom alternatywne modele zachowań, uczyła asertywności, aby w sytuacji, kiedy ktoś kusi, namawia, zmusza, potrafiły się twardo przeciwstawić i powiedzieć stanowcze NIE!

   Treści przedstawione pedagogom i rodzicom poszerzyły warsztat wychowawczy. Prelekcja była usystematyzowaniem wiedzy o dopalaczach, ale też ukazała problem z praktycznej strony – odbioru tego produktu przez młodzież. Łatwy dostęp, niska cena, atrakcyjny wygląd produktu i opakowania, mylące nazwy sprawiają, że coraz więcej młodych ludzi po nie sięga. Okazuje się też, że problem dopalaczy to nie domena ubogich czy dysfunkcyjnych rodzin. Młodzież, która po nie sięga, często pochodzi z tzw. „ dobrych domów”, gdzie nie brakuje niczego. Być może właśnie dlatego, że dziś nasze dzieci mają wszystko tu i teraz, od razu, na wyciągnięcie ręki, poszukują ciągle nowych i silniejszych wrażeń, chcą czegoś innego, lepszego. Świadomi rodzice wiedzą, że trzeba być czujnym tu i teraz, bo ten problem może dotknąć każdego. Potwierdzili to, biorąc udział w spotkaniu, co podkreśliła i doceniła dyrektor szkoły, p. Wiesława Kapusta. Opiekunowie otrzymali odpowiedzi na dręczące ich pytania, numery telefonów i adresy stron internetowych, z których mogą skorzystać w razie jakichkolwiek wątpliwości i skutecznie ochronić swoje dzieci.

  Małgorzata Jóźwiuk