Pasowanie na czytelnika

17 marca 2016 r. w Zespole Oświatowym w Skibniewie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Pierwsze spotkanie z biblioteką to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być  na długo zapamiętana, bo jak pisał Kornel Makuszyński „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem”. Organizatorzy imprezy (pracownicy biblioteki szkolnej- p. Edyta Smolik i gminnej - p. Monika Rzążewska) dołożyli wszelkich starań, aby w tym dniu towarzyszyły dzieciom silne emocje i miłe wspomnienia. Na początku spotkania dyrektor szkoły, pani Wiesława Kapusta powitała przybyłych gości: panią Edytę Andryszczyk - sekretarza Gminy Sokołów Podlaski, panią Grażynę Czarnocką – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim z siedzibą w Skibniewie oraz rodziców, a przede wszystkim dzieci z klas I - III i towarzyszących im nauczycieli.

Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której starliśmy się przekazać wiedzę  o książce i bibliotece, a uczestnicy kółka teatralnego pod kierunkiem pani Joanny Próchenko przygotowali pantomimę pt. „Kopciuszek”. Część artystyczna przeniosła zgromadzoną w sali gimnastycznej publiczność w świat baśni, czarów i ponadczasowych wartości. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy literackich bohaterów, a jednocześnie świetnie się bawiły.  Po przedstawieniu wykazały się dużą wiedzą na temat poszanowania książek oraz znajomością zasad zachowania w bibliotece. Następnie zaprezentowały przygotowane na tę okazję piosenki i odgadywały "bajkowe" zagadki, które sprawdzały  znajomość bohaterów baśni i bajek. Ze wszystkimi zadaniami pierwszoklasiści doskonale sobie poradzili, aż w końcu nadszedł moment najważniejszy - złożenie przyrzeczenia i pasowanie na czytelnika. Pierwszaki skupione i poważne w obecności pani dyrektor Wiesławy Kapusty uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Aktu pasowania dokonała dyrektor biblioteki gminnej- pani Grażyna Czarnocka wraz z panią Edytą Andryszczyk- sekretarzem gminy.  Aby rozbudzić w dzieciach pasję czytania i chęć poznawania nowych bohaterów i ich przygód, nie mogło zabraknąć upominku w postaci pięknej, kolorowej książeczki z okolicznościowym wpisem na pamiątkę tego wydarzenia.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie, po którym pani dyrektor Grażyna Czarnocka zaprosiła dzieci wraz z wychowawczyniami do odwiedzenia szkolnej i gminnej biblioteki, aby samodzielnie mogły wypożyczyć pierwszą książkę.

Święto, które odbyło się w naszej szkole jest jednym z wielu działań promujących czytelnictwo wśród uczniów. Dzięki staraniom dyrektora szkoły i gminy wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie „Książki Naszych Marzeń”, w ramach którego biblioteka szkolna wzbogaciła się o ponad 80 nowych pozycji książkowych. W szkole zorganizowane były także: wystawy i gazetki promujące najciekawsze książki; zajęcia dodatkowe dla młodych czytelników pod hasłem: „Chodź, opowiem ci bajeczkę” połączone z zajęciami plastycznymi oraz wieczór zadumy listopadowej „Wędrówką życie jest człowieka - wzruszający montaż poetycko - muzyczny skłaniający do zadumy i refleksji nad istotą, sensem i celem naszego życia oraz zachęcający do zainteresowania się poezją jako skarbnicą mądrości i wartości.

Edyta Smolik