Przyjaźni środowisku


 

W dniu 10 grudnia 2015 r. w Zespole Oświatowym im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie odbyło się seminarium podsumowujące realizację programu  edukacyjnego „PRZYJAŹNI ŚRODOWISKU” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji w kwocie 11.780.00 zł, którą otrzymała Gmina Sokołów Podlaski w ramach programu Wspomaganie edukacji ekologicznej poprzez propagowanie działań podnoszących świadomość ekologiczną społeczeństwa.

Seminarium otworzyła pani dyrektor Wiesława Kapusta, która powitała przybyłych gości: panią Zofię Błońską – kierownika Wydziału Infrastruktury, Środowiska i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim, panią Agnieszkę Adynowską - Kierownika Referatu Współpracy i Spraw Obywatelskich Gminy Sokołów Podlaski, dyrektorów oraz nauczycieli i uczniów ze szkół w Grochowie, Nowej Wsi, Przywózkach oraz w Skibniewie. Pani dyrektor przypomniała, że program edukacyjny „PRZYJAŹNI ŚRODOWISKU” realizowany był w szkole w Skibniewie od lutego do grudnia 2015 r.  i będzie kontynuowany w 2016 r. Wyraziła przekonanie, że  realizacja programu  przyczyniła się do poszerzenia wiedzy uczniów z zakresu środowiska przyrodniczego i jego ochrony, o czym świadczą wypracowane efekty, które w dalszej części spotkania zaprezentowali uczniowie.

Dzięki dofinansowaniu szkolna baza edukacji ekologicznej wzbogaciła się m. in. o tablicę interaktywną, projektor multimedialny, laptop, mikroskopy, lornetki, walizkę Eko-badacza.

W ramach realizacji programu odbyło się 90 godzin warsztatów koncentrujących się wokół takich tematów jak: „Nasze rady na odpady”, „Nie będzie nas - będzie las”, „Ekologiczne źródła energii” i „Ziemia – niebieska planeta”. Podczas warsztatów uczniowie namalowali plakaty, które można zobaczyć w szkole oraz na tablicach ogłoszeń w Skibniewie i w Urzędzie Gminy Sokołów Podlaski; opracowali „Kodeks dobrych zakupów”, zachęcając wszystkich, nie tylko do zapoznania się z nim, ale także do stosowania go na co dzień; przygotowali dwie prezentacje: „Nasze środowisko” i „Nasze śmieci”, które przedstawili w dalszej części seminarium.

Starania dyrekcji szkoły, uczniów i nauczycieli doceniła pani Zofia Błońska – kierownik Wydziału Infrastruktury, Środowiska i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim, która pochwaliła podjętą przez szkołę inicjatywę i wygłosiła ciekawy wykład na temat środowiska powiatu sokołowskiego.

W dalszej części seminarium odbył się quiz wiedzy ekologicznej, w którym wzięli udział uczniowie gminnych gimnazjów z Grochowa i Skibniewa, zakończony zwycięstwem gospodarzy.

Pani dyrektor z radością wręczyła dyplomy oraz nagrody w zorganizowanych w ramach projektu konkursach, podczas których uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności i wiedzę zdobytą w programie. W drużynowym konkursie segregacji odpadów dla uczniów klas 0 - III wygrała klasa Ib, drugie miejsce zajęła klasa III, a trzecie grupa 0.

W ramach programu odbyły się dwa konkursy plastyczne. W międzyszkolnym konkursie plastycznym dla uczniów klas IV-VI Dbam o środowisko: I miejsce zajęła Izabella Zajadacz ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, na II miejscu uplasowali się: Emilia Przywózka i  Mateusz Błoński ze Szkoły Podstawowej w Przywózkach, III miejsce zajęły Natalia Świeżak ze Szkoły Podstawowej w Skibniewie i Natalia Paczóska ze Szkoły Podstawowej w Grochowie.

         W szkolnym konkursie plastycznym, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów klas 0-III, na najładniejsze Eko-zwierzątko komisja oceniająca przyznała trzy miejsca punktowane, nagrodę specjalną oraz pięć wyróżnień. I miejsce zdobyła Karolina Olopiak z klasy Ia, II miejsce - Daniel Lipka z klasy II,  III miejsce - Maja Szmurło z oddziału przedszkolnego. Nagrodę specjalną otrzymała Magdalena Prokopczuk z klasy 0, a wyróżnienia: Wiktoria Klukowska i Olga Maleszewska z oddziału przedszkolnego, Julia Siedlecka z klasy Ib, Małgorzata Buczyńska z klasy III oraz Kamila Świeżak z klasy Ia.

         Nagrody w konkursach zorganizowanych w ramach projektu „Przyjaźni Środowisku” ufundowali: Starostwo Powiatowe Sokołów Podlaski, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, Zakłady Mięsne „Sokołów” w Sokołowie Podlaskim oraz Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „Topaz” w Sokołowie Podlaskim.

        W dalszej części seminarium uczniowie przedstawili krótki raport z dziesięciu wycieczek, w których wzięli udział w ramach realizowanego programu. W ubiegłym roku szkolnym dzieci z klas 0-III były na wycieczce w Białowieskim Parku Narodowym i uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Sokołów w zorganizowanym na jego terenie Parku Edukacji Leśnej. Uczniowie klas IV-VI zwiedzali najbliższą okolicę i poznawali środowisko doliny Biebrzy pod kierunkiem pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczniowie gimnazjum poznawali bogactwo siedlisk i ekosystemów leśnych podczas wycieczki do Lasu Przeździeckiego i wycieczki ścieżką przyrodniczo-edukacyjną „Uroczysko Ceranów”. W bieżącym roku szkolnym odbyły się 4 wycieczki. Uczniowie klas I-III odwiedzili  Gospodarstwo Szkółkarskie w Kostkach i w „Ziołowy Zakątek” w Korycinach. Do Zakładu Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskiej pojechali uczniowie gimnazjum i uczniowie klas I-III, którzy poznali różne sposoby recyklingu, dowiedzieli się, co dzieje się odpadami z naszych gospodarstw domowych i utwierdzili się w przekonaniu o konieczności ich segregowania.

         Na zakończenie seminarium najmłodsi uczniowie z  oddziału przedszkolnego i klasy Ia wykonali piosenkę „Szanuj zieleń” w ciekawej choreografii pani Elżbiety Derlickiej. Uczniowie gimnazjum podziękowali wszystkim nauczycielom realizującym program, a szczególnie pani dyrektor Wiesławie Kapuście, pani wicedyrektor Małgorzacie Filiks, pani Elżbiecie Derlickiej oraz panu Markowi Mieteniowi, a także tym ludziom, dzięki którym możliwa była jego realizacja: Wójtowi Gminy Sokołów Podlaski, Panu Marcinowi Pasikowi - za życzliwe spojrzenie na podejmowane przez Zespół Oświatowy w Skibniewie przedsięwzięcia, pani kierownik – Agnieszce Adynowskiej za pomoc i cierpliwość w długotrwałym i żmudnym procesie pozyskiwania środków na działania wynikające z realizacji projektu oraz pani Zofii Błońskiej – kierownikowi Wydziału Infrastruktury, Środowiska i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim za interesujący wykład ukazujący walory naszego środowiska i zagrożenia ekologiczne występujące na terenie powiatu sokołowskiego.

Joanna Próchenko