"Nie będzie nas - będzie las"


W Zespole Oświatowym w Skibniewie, od lutego 2015 r., nauczyciele realizują program edukacyjny „PRZYJAŹNI ŚRODOWISKU” dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 11.780.00 zł, którą otrzymała Gmina Sokołów Podlaski.  Wszystkie przewidziane w programie działania, mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, koncentrują się wokół czterech tematów: „Nasze rady na odpady”, „Nie będzie nas - będzie las”, „Ekologiczne źródła energii”, „Ziemia – niebieska planeta”.

 

W ramach cyklu „Nie będzie nas - będzie las”, realizowanego w formie warsztatów i wycieczek, uczniowie poznają środowisko i zdobywają wiedzę na temat degradujących je zachowań.

 

W ubiegłym roku szkolnym zorganizowano sześć wycieczek. Uczniowie  klas 0-III byli na wycieczce w Białowieskim Parku Narodowym i uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Sokołów w zorganizowanym na jego terenie Parku Edukacji Leśnej. Uczniowie klas IV-VI zwiedzali najbliższą okolicę i poznawali środowisko doliny Biebrzy pod kierunkiem pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczniowie gimnazjum, wykorzystując rowery jako alternatywny sposób przemieszczania się, poznawali bogactwo siedlisk i ekosystemów leśnych podczas wycieczki do Lasu Przeździeckiego i wycieczki ścieżką przyrodniczo-edukacyjną „Uroczysko Ceranów”.

 

W bieżącym roku szkolnym odbyły się dwie wycieczki, w czasie których uczniowie klas I-III poznawali różne gatunki flory i zdobywali wiedzę z zakresu ochrony środowiska.

 

Podczas wycieczki do „Ziołowego Zakątka” w Korycinach dzieci zgłębiały tajniki bogactw przyrodniczych i tradycji zielarskich Podlasia. Zwiedzały Podlaski Ogród Ziołowy, w którym znajduje się około 900 gatunków i odmian roślin użytkowych wykorzystywanych przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwiarstwie, budownictwie i tkactwie. Uczestniczyły w zajęciach praktycznych, tworząc własne kompozycje zapachowe z ziół. Pogłębiały wiedzę przyrodniczą podczas ćwiczeń laboratoryjnych z mikroskopem, dzięki któremu  miały okazję obserwować bardzo ciekawe preparaty stałe np. skrzydło pszczoły czy liść dziurawca. Głównym celem tej wycieczki było popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o roślinach zielarskich oraz o potrzebie ich ochrony.

W Gospodarstwie Szkółkarskim w Kostkach, pod czujnym okiem właścicielki, dzieci zwiedziły szkółkę leśną. Oglądały małe sadzonki, z których wyrosną kiedyś piękne drzewa. Poznały fazy rozwoju drzewa – od nasionka do sadzonki. Przekonały się, że las nie sieje się sam, że potrzebuje pomocy człowieka. Miały też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania drzew. Były to świetne zajęcia w plenerze, które na długo pozostaną w pamięci dzieci, a zdobyte wiadomości przydadzą się w dalszej edukacji. Obserwacja otaczającej przyrody, dostrzeganie jej piękna, wzmocniły u dzieci potrzebę szanowania środowiska naturalnego i dbania o nie.

 Joanna Próchenko