"Żyjmy zdrowo, kolorowo!"

Publiczna Szkoła Podstawowa w Skibniewie promuje zdrowy tryb życia pod hasłem „Żyjmy zdrowo – kolorowo!”. Działania, podejmowane w ramach tego przedsięwzięcia, mają na celu wypracowanie wśród uczniów prawidłowych postaw, które na trwałe zmienią ich błędne przyzwyczajenia. Szkoła realizuje założone cele, uczestnicząc w kilku programach edukacyjnych, m.in. „Owoce i warzywa w szkole”, „Mleko w szkole”, „Pora na pomidora”, „Śniadanie daje moc”. Uczniowie opracowują piramidy żywieniowe, tworzą gazetki tematyczne i dekoracje sal, a przedszkolaki świętują „kolorowe dni”, np. pomarańczowy „Dzień marchewki”.

W środę 18 listopada 2015 r. pani dyrektor Wiesława Kapusta powitała uczniów klas 0 – III, nauczycieli i rodziców na kolejnej „zdrowej” imprezie. Podziękowała wszystkim za zaangażowanie i poprosiła rodziców, aby wspierali wychowawców i wyrabiali u swoich dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe, proponując zdrowe przekąski, zamiast słodyczy.

Po części oficjalnej, krótką piosenką – powitanką, do zabawy zaprosiła wszystkich p. Agnieszka Borkowska – pomysłodawczyni i organizatorka tej owocowo – warzywnej akcji. Kolejnym punktem programu były występy małych artystów. Klasa Ib brawurowo zainscenizowała wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, a kolejne klasy wyśpiewały „zdrowe piosenki”. Przyszedł też czas na „prace ręczne”. Dzieci, przy wsparciu pań i mam, wykonały pomysłowe „Jesienne cudaki” z owoców i warzyw.

Uczniowie mieli też okazję popisać się swoją  wiedzą  i umiejętnościami podczas rozwiązywania zagadek i konkursu, polegającego na rozpoznaniu owoców i warzyw po smaku. Nagrodami dla uczestników były rumiane jabłka.

Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny "Jem owoce i warzywa – to na zdrowie dobrze wpływa", którego laureatami zostali:

- Maja Gołębiewska

- Karolina Olopiak

- Wiktoria Karpińska

- Rafał Kosowski

- Aleksandra Mąka

W konkursie na najciekawsze przebranie za marchewkę zwyciężyły:

- Olga Maleszewska

- Zuzanna Buczyńska

a wyróżnienia otrzymały:

- Oliwia Grzymała

- Aleksandra Jabłońska

- Julia Retko

- Zuzanna Skibniewska

Piękne dyplomy i upominki wywołały uśmiechy na twarzach dzieci.

Na zakończenie imprezy odbyła się wspólna degustacja przygotowanych wcześniej  przysmaków: kanapek, owocowych szaszłyków i sałatek, ciasta marchewkowego i szarlotki. Kolejny raz pożytecznie spędziliśmy czas w miłym towarzystwie i przyjaznej atmosferze.

Małgorzata Jóźwiuk