Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły

Zasady bezpiecznego poruszania się po drogach to kluczowe umiejętności, które powinien posiąść każdy młody człowiek. Dla dzieci ważna jest bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły.  Jakże ważne jest  właściwe przygotowanie  do odpowiedzialnego korzystania  z dróg publicznych wiemy wszyscy: rodzice, nauczyciele,  a także wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.

W szkole bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem, dlatego 18 września  2015 r. w Zespole Oświatowym im. M. Frąckowiak w Skibniewie uczniowie klas I - VI szkoły podstawowej  uczestniczyli  w akcji sokołowskiej drogówki "Bezpieczna droga do szkoły", która ma na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci oraz uświadomienie zagrożeń, jakie mogą spotkać naszych najmłodszych na drogach.

Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim:  pan Sławomir Tomaszewski i pan Dariusz Tomczuk przeprowadzili z dziećmi pogadanki, w kilku grupach wiekowych i  omówili  zasady bezpiecznego poruszania się po drogach pieszo, rowerem i w samochodzie. Druga część spotkania miała charakter działań praktycznych na boisku szkolnym, gdzie został przygotowany tor wyposażony w znaki drogowe, sygnalizator świetlny, przeszkody.

Pierwszoklasiści  rozpoczynający swoją edukację w szkole z uwagą słuchały cennych rad i wskazówek. Pod bacznym okiem policjanta uczyły się przechodzić  przez ruchliwą drogę po wyznaczonym przejściu dla pieszych. Mundurowi z sokołowskiej drogówki zwrócili uwagę na konieczność noszenia przez dzieci elementów odblaskowych  oraz prawidłowe chodzenie  lewą stroną drogi.

Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej  uczestniczyli w praktycznych działaniach dotyczących zasad bezpieczeństwa jazdy rowerem. Wyznaczona trasa nie sprawiała im trudności, ale dla niektórych problemem okazało się odpowiednie wyposażenie rowerzysty - uświadomili sobie konieczność używania kamizelki odblaskowej  i kasku.

Największym zainteresowaniem uczniów cieszył się  zaprezentowany symulator uderzeń  podczas wypadku komunikacyjnego. Działanie symulatora zobrazowało  konieczność używania pasów bezpieczeństwa, w które zostały wyposażone pojazdy celem ograniczenia negatywnych skutków wypadków drogowych.

Uczniowie z  zainteresowaniem uczestniczyli w zorganizowanej akcji, zadając funkcjonariuszom liczne pytania dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz  utrwalili w formie ćwiczeń praktycznych wiedzę na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Dyrekcja szkoły wraz z uczniami, serdecznie dziękuje za przeprowadzone działania.

Iwona Olędzka