Europejski Kodeks Walki z Rakiem

W dniu 15 września 2015 r. uczniowie gimnazjum i klas V- VI szkoły podstawowej w Zespole Oświatowym w Skibniewie uczestniczyli w spotkaniu informacyjno - edukacyjnym w ramach  programu Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem prowadzonym przez Koordynatorów Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Raka Szyjki Macicy - p. Dorotę Ołowską i p. Aleksandrę Stelmach  z Instytutu Onkologii  w Warszawie.

Celem programu jest wspieranie rozwoju świadomości zdrowotnej dzieci i młodzieży, ponieważ kluczową rolę w zapobieganiu lub zmniejszaniu występowania chorób związanych ze stylem życia odgrywa budowanie kompetencji zdrowotnej Polaków już od najmłodszych lat.

Uczniowie poznali zagrożenia związane z piciem alkoholu i paleniem papierosów, nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne (solarium) oraz wpływ aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania na zdrowie człowieka.

Na zakończenie, jak to w szkole, nie obyło się bez sprawdzenia wiadomości w formie quizu, którego wyniki świadczą o tym, że tematyka spotkania cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. A niektórzy, oprócz wiedzy, zyskali także wartościowe nagrody. Gratulujemy!

Joanna Próchenko