Obchody Dnia Ziemi w Zespole Oświatowym w Skibniewie.

Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy na całym świecie Dzień Ziemi. Jest to swego rodzaju protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Oświatowego w Skibniewie świętowali Dzień Ziemi 24 kwietnia br. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty wykonane przez uczniów, nawołujące do szanowania i dbania o naszą planetę Ziemię. Uczniowie pragnęli podkreślić, że każdy może i powinien przyczyniać się do korzystnego kształtowania otaczającego nas środowiska, którego jesteśmy częścią. Chroniąc nasze środowisko przed zagładą, zagwarantujemy sobie lepszą przyszłość.

Aby uświetnić ten dzień, do naszej szkoły zawitał pan Wojciech Rogowski - strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. Przekazał nauczycielom i uczniom  z klasy V, VI oraz I-III gimnazjum cenne informacje dotyczące zagrożeń, jakie niesie ze sobą wypalanie traw. Jest to proces niebezpieczny, szkodliwy, a nawet karalny. Wypalanie traw stanowi zagrożenie dla ludzi i przyrody. Podczas pożaru traw ulegają zniszczeniu miejsca lęgowe, np. skowronka. Giną pożyteczne dla nas zwierzęta tj. żaby, jeże, zające, krety. Często pożar traw przenosi się na sąsiadujące lasy, niszcząc go bezpowrotnie. Spalony las regeneruje się kilkadziesiąt lat. Dziękujemy za tak cenne uwagi od straży pożarnej!

Przedszkolaki, uczniowie z klasy „0” oraz I-IV szkoły podstawowej spotkali się na sali gimnastycznej, aby zaprezentować piękne wiersze i piosenki na temat naszego środowiska. Po każdym występie mali artyści otrzymali gromkie brawa. Przedstawiciele klas II, III i IV uczestniczyli w konkursie z wiedzy ekologicznej. Każda z drużyn biorąca udział w konkursie otrzymała pamiątkowy dyplom. Dzieci podczas spotkania wzbogaciły swoją wiedzę na temat ochrony przyrody. Dowiedziały się, jak długo „żyją” odpady i co zrobić, aby tych odpadów było mniej. Nauczyły się segregować śmieci do odpowiednich koszy.

Uczniowie klasy V postanowili czynnie włączyć się w obchody Dnia Ziemi i pod opieką swojej wychowawczyni pięknie wysprzątali teren wokół szkoły. Bardzo im za to dziękujemy.

Największym przebojem okazał się pokaz mody ekologicznej, na którym zgromadzili się wszyscy uczniowie przed budynkiem naszej szkoły. Stroje zostały wykonane ze starych, niepotrzebnych już materiałów tj. gazety, kartony, płyty CD, książki czy też podręcznik do chemii z ubiegłego roku. Taki przekaz na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów i sprawi, że będą w świadomy sposób dbali o nasze środowisko i zachęcali do tego również innych.

Cieszymy się, że wszyscy uczniowie i nauczyciele tak chętnie zaangażowali się w przygotowanie tego dnia, który nie tylko pozwolił nam zatrzymać się na chwilę i  zastanowić się nad losem naszej planety Ziemi, ale również sprawił nam wszystkim wiele radości.

Marzena Nowak, Edyta Smolik, Jolanta Ołtarzewska