"Żyjmy zdrowo, kolorowo!"

Owoce i warzywa to ważny element zdrowej diety każdego człowieka, a zarazem smaczna przekąska, po którą chętnie sięgamy! Uczniowie klas 0 – III ze Szkoły Podstawowej w Skibniewie 20 listopada 2014 r. uczestniczyli w ciekawych zajęciach zorganizowanych w ramach programu unijnego „Owoce w szkole”, w którym bierzemy udział od 2009 r. „Żyjmy zdrowo, kolorowo!” - to hasło przewodnie akcji owocowo – warzywnej mającej na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie, dieta bogata w witaminy,  kulturalne spożywanie posiłków i rozwijanie kulinarnych zainteresowań już od najmłodszych lat.  Pomysłodawczynią i organizatorką tej akcji była p. Agnieszka Borkowska.

Po miłym muzycznym wstępie głos zabrała  dyrektor Zespołu Oświatowego w Skibniewie - pani Wiesława  Kapusta, która powitała dzieci, nauczycieli i licznie zgromadzonych rodziców, dziękując wszystkim  za zaangażowanie w przygotowanie tak wspaniałej imprezy, której celem jest promocja zdrowego odżywiania. Następnie każda klasa zaprezentowała "zdrową piosenkę".

Dzieci zamiast plecaków przyniosły w tym dniu wszystko, co potrzeba, aby przygotować pyszny sok jabłkowo - marchwiowy, owocowe szaszłyki, kolorowe kanapki czy zdrowe sałatki owocowe – świetne na drugie śniadanie lub deser. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, maluchy ubrane w fartuszki, pod opieką swoich mam i wychowawczyń, z uśmiechami na twarzach kroiły swoje ulubione owoce i warzywa, dekorowały potrawy, dbając o ich smak i estetyczny wygląd. Sala gimnastyczna zamieniła się w owocowo - warzywną krainę przyciągającą barwami jesieni i zachęcającymi zapachami. Kolejnym zadaniem było wykonanie "Jesiennego cudaka". Wszyscy uczestnicy podzieleni zostali na kilkuosobowe zespoły, które wykazały się dobrą współpracą i pomysłowością. Na stołach  pojawiły się owocowe bukiety, słonie, jeże, myszki, krokodyle i inne dziwaki.

Po działaniach twórczych dzieci miały okazję popisać się swoją wiedzą i umiejętnościami podczas rozwiązywania zagadek i konkursów, których celem było rozpoznawanie owoców i warzyw po smaku, zapachu, dotyku i wyglądzie. Nagrodami we wszystkich konkursach były oczywiście owoce. Wesoła zabawa, a także towarzysząca jej miła, koleżeńska atmosfera sprawiła, że czas szybko upłynął, a uczniowie wiele się nauczyli, chłonąc wiedzę wszystkimi zmysłami. Na zakończenie imprezy odbyła się wspólna degustacja wcześniej przygotowanych przysmaków, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Kosz pełen witamin" oraz wręczenie nagród i dyplomów.

Największą nagrodą dla organizatorów tej akcji było zadowolenie dzieci i rodziców, a także  uświadomienie im, że obecność warzyw i owoców w diecie dzieci jest konieczna, by były one pełne werwy i energii, by miały chęć do nauki i zabawy.

Joanna Próchenko