Tydzień Kultury

W dniach 13 - 17. 04. 2014 r. w Zespole Oświatowym im. M. Frąckowiak w Skibniewie realizowany był projekt edukacyjny „Tydzień Kultury”. Celem projektu było propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego.

W realizację projektu zaangażowani byli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem:

Poniedziałek – kultura na co dzień,

Wtorek – moje zachowanie świadczy o mnie,

Środa – wolny czas spędzam zdrowo i pożytecznie,

Czwartek – jem zdrowo,

Piątek – kultura w miejscach publicznych.

W poniedziałek uczniowie recytowali wiersze na temat grzeczności i uprzejmości, wykonywali plakaty zawierające zwroty grzecznościowe w formie haseł, cytatów i rymowanek, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, wzięli udział w teście „Kultura na co dzień”.

We wtorek pisali dyktando na temat właściwego zachowania, opracowali w formie plakatów zwroty grzecznościowe w języku angielskim i rosyjskim.

W środę uczyli się zasad fair play podczas rozgrywek międzyklasowych w „dwa ognie”.

Czwartek przebiegał pod hasłem: „Jem zdrowo”. Uczniowie układali zdrowy jadłospis, rysowali piramidę żywienia, a podczas zajęć świetlicowych uczyli się kulturalnego spożywania posiłków.

Zasady kultury w miejscach publicznych młodzież mogła zademonstrować podczas spektaklu „Balladyna”, który w piątek wystawiła grupa teatralna z klasy III gimnazjum.

Tematy godzin wychowawczych podczas „Tygodnia Kultury” dotyczyły kulturalnego zachowania, a na zajęciach wychowania fizycznego wpajano zasady fair play w sporcie.

Dzień dobry, dziękuję, przepraszam, to słowa, które podczas „Tygodnia Kultury” gościły na ustach wszystkich.

W poniedziałek 20.04.2015 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu. Wszyscy uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną podsumowującą jego przebieg. Zaprezentowano wyniki konkursów, laureaci otrzymali dyplomy.

Realizacja projektu wpłynęła na podniesienie poziomu kultury osobistej oraz utrwalenie pozytywnych wzorców zachowań.

M.Patejko

E. Derlicka