Święto Konstytucji 3. Maja

3 maja 2015 roku w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Skibniewie odbyły się gminne obchody 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na wspólnej modlitwie podczas Mszy Świętej, którą celebrował proboszcz ks. dr Krzysztof Malinowski, spotkali się mieszkańcy parafii, radni, pracownicy gminy na czele z wójtem, panem Marcinem Pasikiem, a także delegacje ze szkół, sołectw i przedstawiciele jednostek OSP działających na terenie gminy Sokołów Podlaski oraz w Dybowie i Buczynie.

Uczniowie Zespołu Oświatowego w Skibniewie w patriotycznym programie słowno – muzycznym szukali odpowiedzi na pytanie "Dlaczego dzień 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości? Dlaczego..... "Dziś w wolnej Polsce naród cały / święci ten dzień radosny/ dzień wolności i chwały/ święto wiosny"?

Młodzi ludzie pięknie zatańczyli poloneza i z zadumą spojrzeli w przeszłość, przypominając różne oblicza naszej ojczyzny i jej drogę do wolności; nie zapomnieli o tych, którzy tutaj żyli, walczyli, ginęli, obce powstrzymując wojska - by nie zginęła, byśmy dzisiaj z dumą mogli mówić: Polska.

Jakże radośnie, po krótkiej "lekcji historii" zabrzmiały słowa: "Ja to mam szczęście/ że w tym momencie/ żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą/ Ja to mam szczęście...", a dopełnieniem tych słów był porywający mazur w wykonaniu wychowanków oddziału przedszkolnego.

Po Mszy Świętej delegacja, na czele z Wójtem Gminy Sokołów Podlaski – panem Marcinem Pasikiem, złożyła kwiaty przed pomnikiem wielkiego Polaka – Jana Pawła II.

Joanna Próchenko