Tam gdzie mandarynki nawet w grudniu dojrzewają na drzewach...


W Zespole Oświatowym im. M. Frąckowiak w Skibniewie realizowane są  dwa  wielostronne partnerskie projekty szkół  w ramach programu Comenius. Polegają one na współpracy  szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie wzajemnie. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.

Kolejną wizytę, tym razem  w Hiszpanii,  w dn. 9-13.12.2013 r. w ramach projektu „Sekrety jabłka Newtona” złożyły uczennice klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Skibniewie – Weronika Skibniewska oraz Gabriela Klukowska.

Dziewczynkom towarzyszyły: pani Wiesława Kapusta – dyrektor Zespołu oraz pani Renata Pliszka – nauczyciel języka angielskiego.

Było to już piąte spotkanie partnerskich szkół w  Collegi Pare Manyanet w Reus koło Barcelony. Wcześniej odbyły się spotkania w Niemczech, we Włoszech, w Estonii oraz w Słowenii.

Przed nami wizyta gości w naszej szkole w marcu przyszłego roku oraz wyjazd w kwietniu do Szwecji, a w maju do Turcji.

Taki wyjazd to znakomita okazja, by zawrzeć nowe przyjaźnie, zapoznać się z kulturą, poznać codzienne życie rodzin, uczestniczyć w  zajęciach zagranicznych kolegów. Uczennice spędzały dużo czasu z hiszpańskimi dziećmi, mieszkały u hiszpańskich kolegów, uczęszczały z nimi do szkoły, brały udział w zajęciach, popołudnia i wieczory spędzały z  ich rodzinami.

Doskonaliły znajomość języka angielskiego, ale atrakcyjnym dla nich okazał się także język hiszpański i kataloński. Bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach i laboratoriach zorganizowanych w szkole dla  międzynarodowych uczestników projektu.

W dniu 10 grudnia odbyło się uroczyste powitanie uczestników projektu w szkole z udziałem władz oświatowych. Po serdecznym powitaniu przez dyrektora szkoły, prezentacji gości z poszczególnych krajów, wręczeniu pamiątek i prezentów wystąpiła szkolna orkiestra, która odegrała „Odę do radości” – hymn Unii Europejskiej. Jakże uroczyście i godnie powiewały wnoszone przez uczniów  flagi poszczególnych krajów – partnerów projektu. Łza  wzruszenia zakręciła się w niejednym oku.

Następnie uczniowie zaprezentowali się pięknie na scenie w narodowym  tańcu  katalońskim, symbolizującym solidarność i jedność – w sardanie. Zaprezentowano nam również budowanie zamków z ludzi – castells, co  jest tradycją wywodzącą się z okolic jednego z czterech największych miast regionu – Tarragony, oddalonej o 14 km od Reus. Castells to kilkupiętrowe wieże budowane ze stojących na sobie ludzkich ciał.

Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli podczas tego kilkudniowego pobytu w zajęciach przeprowadzonych przez  hiszpańskich nauczycieli. Niezapomniane wrażenia pozostawiła  nauka programowania 3D z wykorzystaniem symbolu projektu.

Sekrety jabłka Newtona pomagali nam rozwikłać naukowcy Centrum Badań EMaS w Tarragonie oraz  uczniowie i nauczyciele  z Estonii.

Podczas tego wyjazdu nie zabrakło również okazji do bliższego poznania kultury i kuchni katalońskiej. Próbowanie potraw, tańce i pieśni katalońskie, wspólna zabawa uczniów, rodziców i nauczycieli pod czujnym okiem  księdza dyrektora na długo pozostaną w naszej pamięci.

W dn. 12 grudnia 2013 r. odbyła się wycieczka do Barcelony – stolicy hiszpańskiej Katalonii, drugiego co do wielkości miasta w Hiszpanii. Po zajęciach w Centrum Nauki „Cosmo Caixa”, gdzie m. in. obejrzeliśmy ekspozycje: Zalany las, Geologiczne ściany, Sala materii, Stacja meteorologiczna oraz wystawę Morze Śródziemne, jakiego nigdy nie widziałeś, w  planetarium 3D uczestniczyliśmy w seansie pt.: Światy spoza układu słonecznego.

Barcelona słynie ze swej architektury i niepowtarzalnego stylu. Podczas podróży autokarem po tym wielkim mieście podziwialiśmy kolumnę wybudowaną na cześć Krzysztofa Kolumba, która góruje nad okolicą wokół portu. Wszyscy okazali się fanami klubu piłkarskiego FC Barcelona, gdy ujrzeli stadion Camp Nou. Duże  wrażenie wywołał stadion olimpijski.  Z zapartym tchem podziwialiśmy budowaną od ponad stu lat bazylikę  Sagrada Familia ( Świątynia Świętej Rodziny), uważaną za główne osiągnięcie architekta, który urodził się w Reus, Antoniego Gaudiego. Świątynia, pomimo tego, że nie została jeszcze ukończona, znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przewidywany termin ukończenia to 2026 r.

Wszystko, co dobre, szybko się kończy! – tak podsumowała wylot do Hiszpanii jedna z uczennic.

Tak daleko, a dla nas już tak blisko! Przecież przelot do Barcelony trwa niespełna trzy godziny! – to odczucia drugiej uczestniczki, która przełamała swą nieśmiałość i jest gotowa na kolejny wyjazd. Chętnie poleci również do Szwecji.

A przed nami wielkie święto  – wizyta zagranicznych gości w naszej szkole, która odbędzie się w dn. 2.03 – 8.03. 2014 r.

Przygotowania już zaczęliśmy!