Tydzień Kultury w Zespole Oświatowym w Skibniewie

W dniach 19 - 23. 05. 2014 r. w Zespole Oświatowym im. M. Frąckowiak w Skibniewie realizowany był projekt edukacyjny „Tydzień Kultury”. Celem projektu było propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego.

W realizację projektu zaangażowani byli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Każdy z poszczególnych dni tygodnia przebiegał pod innym hasłem i koncentrował się wokół innego zagadnienia:

Poniedziałek – kultura na co dzień,

Wtorek – mój język świadczy o mnie,

Środa – zachowanie i odpowiedzialność,

Czwartek – jem smacznie, zdrowo i kulturalnie,

Piątek – kultura w miejscach publicznych.

W każdym z tych dni uczniowie mieli do wykonania inne zadania. Wszystkie klasy, oprócz zajęć edukacyjnych, brały udział w realizacji różnych zagadnień.

W poniedziałek uczniowie recytowali wiersze  na temat grzeczności, uprzejmości i życzliwości, wykonywali plakaty zawierające zwroty grzecznościowe w formie haseł, cytatów i rymowanek, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, wzięli udział w teście „Kultura na co dzień”.

We wtorek pisali dyktando o grzeczności, uczestniczyli w spotkaniu z logopedą szkolnym, opracowali w formie plakatów zwroty grzecznościowe w języku angielskim i rosyjskim.

W środę uczyli się zasad fair play podczas rozgrywek międzyklasowych w „Dwa ognie”.

Czwartek przebiegał pod hasłem: „Jem smacznie, zdrowo i kulturalnie”. Uczniowie nakrywali do stołu, układali zdrowy jadłospis, a podczas zajęć świetlicowych uczyli się kulturalnego spożywania posiłków.

Zasady kultury w miejscach publicznych uczniowie mogli zademonstrować podczas spektaklu, który w piątek wystawiła szkolna grupa teatralna „Sposób na teatr” działająca w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim pod kierunkiem p. Agnieszki Pachołowskiej.

Tematy godzin wychowawczych podczas „Tygodnia Kultury” dotyczyły kulturalnego zachowania, a na zajęciach wychowania fizycznego wpajano zasady fair play w sporcie.

Dzień dobry, dziękuję, przepraszam, to słowa, które podczas „Tygodnia Kultury” gościły na ustach wszystkich. Uczniowie pięknie się ze sobą witali, pozdrawiali, służyli sobie pomocą i okazywali wsparcie.

Realizacja projektu wpłynęła na podniesienie poziomu kultury osobistej oraz utrwalenie pozytywnych wzorców zachowań.

M.Patejko
E. Derlicka