Wycieczka do Ciechanowca

Wrzesień  to tradycyjnie okres wycieczek szkolnych. Wpisując się w tę tradycję,   uczniowie  klas I- III naszej szkoły także wybrali się na wycieczkę. Tym razem naszym celem było Muzeum Rolnictwa im ks. K. Kluka  w Ciechanowcu. Jednym z ciekawszych miejsc, jakie zwiedzaliśmy, była rezydencja byłych właścicieli pałacu w Ciechanowcu. Mieści się tu biblioteka, gabinet, sypialnia i pięknie umeblowany salon.

Natomiast na terenie skansenu, w którym znajduje się około 50 zabytków architektury drewnianej, mogliśmy obejrzeć stare chaty i ich wnętrza wraz z wyposażeniem. Większość chat otoczona jest zadbanymi, przydomowymi ogródkami oraz  budynkami gospodarskimi,   w których żyją zwierzęta: kury, kaczki, indyki, owce. Na ekspozycji ,, Transport wiejski” usytuowanej w dworkowej wozowni podziwialiśmy zabytkowe pojazdy konne:  wozy gospodarskie, wyjazdowe( bryczka, wolant) oraz reprezentacyjne – kareta. Mieliśmy możliwość obejrzeć również narzędzia i maszyny rolnicze, jakich używano dawniej podczas prac polowych. Zwiedziliśmy także Muzeum Pisanki, które posiada największy w Polsce zbiór , liczący prawie dwa tysiące eksponatów.

A na koniec, mimo niesprzyjającej aury, odbyło się  ognisko, przy którym mogliśmy się nie tylko ogrzać, ale również upiec pyszną kiełbaskę.

A. Borkowska