II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej "BAŁAŁAJKA"

W dniach 27-28 marca 2014 roku w Warszawie odbył się II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej „Bałałajka” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego i IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów językiem rosyjskim poprzez piosenkę,    motywowanie do popularyzacji języka rosyjskiego i rosyjskiej kultury, umożliwienie uzdolnionym wokalnie uczniom zaprezentowania swoich umiejętności oraz  zachęcanie do ich doskonalenia, propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży.

Publiczność Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury mogła usłyszeć jedną lub dwie dowolne piosenki rosyjskie w oryginale zaprezentowane przez solistę lub duet z akompaniamentem lub a’capella. Piosenki były dostosowane do wieku uczestnika.

Podczas występów Jury oceniało umiejętności wokalne, poprawność fonetyczną, interpretację utworu, aranżację, choreografię, prezencję i język rosyjski.

Naszą szkołę reprezentowała Joanna Tomczuk- uczennica III klasy gimnazjum, która zaśpiewała piosenkę Valerija Maladze „Aktrisa”. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali certyfikaty potwierdzenia udziału w Festiwalu. Dyrektorzy szkół otrzymali podziękowania.

M. Kownacka