„WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA”Książka jest ponadczasowym dobrem, które niesie ze sobą wiele wartości. Bowiem to dzięki czytaniu książek wzbogacamy swoją wiedzę, przenosimy się w świat wartości, pobudzamy naszą wyobraźnię czy poszerzamy swój zasób słownictwa. Wiedzą o tym dzieci ze Skibniewa biorące udział w programie „Wędrująca książka”.

„Wędrująca książka” to ogólnopolski program, którego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i nawiązywanie współpracy między placówkami oświatowymi z całej Polski. Przyłączyła się do niego grupa 0A z Zespołu Oświatowego w Skibniewie.

W ramach tego programu powstanie 10 książek, które napiszą i zilustrują dzieci przedszkolne z 10 miejscowości z całej Polski, w tym także przedszkolaki ze Skibniewa.

Wszystkie grupy przedszkolne, biorące udział w programie, wymyśliły tytuł swojej książki, narysowały wizerunek głównej bohaterki Oli, stworzyły jej opis i wysłały książkę do następnego przedszkola. Teraz książki: „Ola podróżniczka”, „Ola poznaje kosmos”, „Ola idzie do szkoły”, i inne, odbywają wędrówkę po Polsce, odwiedzają kolejno miejscowości: Wrzeście, Słupsk, Lubosz, Katowice, Brzezie, Nasutów, Stare Kobiałki, Ostrowiec Świętokrzyski, Łódź i Skibniew, gdzie przedszkolaki, po zapoznaniu się z ich treścią, dopisują dalsze losy bohaterki Oli, ilustrują je i książkę wysyłają dalej.

Przedszkolaki ze Skibniewa wzięły już udział w tworzeniu 7 książek. Teraz z niecierpliwością czekają na kolejną przesyłkę. Nie mogą doczekać się chwili, gdy wróci do nich ich autorska książka „Ola na wakacjach”. Chcieliby jak najszybciej poznać, dopisane przez innych, przygody bohaterki.

Program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Maluchy biorące udział w projekcie pokochały książki o Oli. Mamy nadzieję, że zainteresowanie przygodami Oli przerodzi się w zainteresowanie losami bohaterów innych książek.

Elżbieta Derlicka