XVI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

W dniach 3 – 10 czerwca, odbył się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Przebiegał on w tym roku pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”. Zmobilizował do aktywnej promocji czytelnictwa wiele placówek, instytucji i wolontariuszy kampanii czytania w całym kraju.

Jedną z tych placówek było Przedszkole w Skibniewie. Obchody Tygodnia zainaugurowała w przedszkolupani dyrektor, Wiesława Kapusta, odczytując dzieciom utwór J. Tuwima „Lokomotywa”. Dzieciz ogromnym zainteresowaniem wysłuchały wiersza i wykorzystały go jako pretekst do wspólnej zabawy.

Przez następne dni kolejni zaproszeni goście odkrywali przed dziećmi magiczny świat ukryty w książkach. Byli wśród nich rodzice, nauczyciele, uczniowie i pracownicy obsługi ze Szkoły Podstawowej w Skibniewie, była pani bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej oraz sołtysi: p. Hanna Kotowska z Kostek i p. Tadeusz Orzeł ze Skibniewa. Wszyscy czytali dzieciom baśnie, wiersze i opowiadania znanych pisarzy i poetów.

W czwartek przedszkole odwiedziła pani Irena Filipczuk, autorka zbiorów wierszy, malarka i ilustratorka. Spotkanie rozpoczęli uczniowie klasy III prezentując jej autorskie wiersze. Potem poetka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o swoich pasjach: pisaniu wierszy i malarstwie. Zaprezentowała kilka wierszy z tomiku „Wakacje z dziadkami”. Odpowiedziała na pytania zadawane przez dzieci zainteresowane jej twórczością. Po spotkaniu uczniowie mieli okazję nabyć tomiki wierszy z autografem autorki.

W piątek dzieci przez cały dzień wykorzystywały poznane w tygodniu utwory do zabawy, rozwijania zainteresowań i umiejętności plastycznych. Rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania dotyczące treści utworów, malowały ilustracje i układały puzzle. Wzięły udział w „Konkursie znajomości Baśni Andersena” i konkursie plastycznym „Moja ulubiona baśń”.

Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w przedszkolu pokazały, że książka może być źródłem przyjemności także dla tych, którzy czytać jeszcze nie umieją.

E.Derlicka