ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 marca dzieci z oddziału przedszkolnego w Skibniewie obchodzą corocznie, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, Światowy Dzień Wody.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przedszkolaki z grupy 0A i 0B przyszły do szkoły ubrane na niebiesko i wesoło bawiły się „z wodą” poznając przy tym jej właściwości. Sprawdzały co się w wodzie rozpuszcza, a co nie i w co woda wsiąka, a w co nie. Obserwowały „wędrówkę” wody między szklankami przez łączący je kawałek papieru. Tworzyły prace plastyczne używając wody barwionej. Zapoznały się ze schematem krążenia wody w przyrodzie. Dowiedziały się też, że woda jest głównym składnikiem ich organizmu. Zwróciły uwagę na wartość zdrowotną wody porównując skład napoju kolorowego i wody na podstawie lektury etykiet na butelkach. Narysowały postać „Wodolubka” reklamującego wody mineralne.

Później nadszedł czas na poznanie motywu wody w obrzędach, legendach i sztuce. Dzieci wysłuchały „Legendy o żywej wodzie” i obejrzały zdjęcia obrazów Antonia Canaletto Molo, Caspara Friedricha, Eugène Delacroixa i Paula Cezanne przedstawiających wodę spokojną i wodę jako potężny żywioł.

Ten „wodny” dzień był wyjątkowy i dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do świadomego wybierania przez dzieci wody mineralnej zamiast kolorowych napojów gazowanych.

E. Derlicka