Międzynarodowy Dzień starszych osob
Wszystkiego najlepszego, Drodzy Seniorzy,

długich lat życia w zdrowiu, aktywności i dobrym samopoczuciu!

W natłoku codziennych spraw często zapominamy o swoich najbliższych, a zwłaszcza tych, których nazywamy seniorami. To oni, nasi dziadkowie i rodzice stanowili i stanowią nierozerwalną część nas samych. Ludzie starsi to nasze zaplecze mądrości. Są doświadczeni przez życie i często służą radą, dlatego musimy o nich pamiętać.

3 października 2016r. przedszkolaki ze Skibniewa postanowiły uczcić Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Chciały sprawić trochę radości dwóm „przyszywanym” babciom i zaprosiły je do siebie. Pięknie zaśpiewały i zatańczyły, a panie – Anna Domagała i Lucyna Jaworucka - przeczytały im wybrane przez siebie fragmenty książek. Potwierdziła się prawda zawarta w słowach „Książka łączy pokolenia”, bo maluchy z uwagą wysłuchały baśni i trafnie odczytały przekaz w nich zawarty, co bardzo ucieszyło obydwie panie. W podziękowaniu dzieci wręczyły gościom bukiety wrzosów i laurki, a wychowawczynie zaprosiły na słodki poczęstunek i chwilę rozmowy. Zabawy dzieci, np. „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Jawor” wywołały uśmiech na twarzach starszych pań i skłoniły do refleksji i wspomnień z lat dzieciństwa i młodości. Wzruszone podziękowały za zaproszenie i zapewniły, że jeśli tylko będzie taka możliwość, to chętnie nas jeszcze odwiedzą.

4 października odwiedziliśmy jeszcze samotną mieszkankę Skibniewa, p.Orzeł, która ze względu na stan zdrowia i podeszły wiek nie była w stanie przyjść z wizytą do nas. Na początku była trochę nieufna, ale po chwili wzruszona przyjmowała życzenia, drobne prezenty i ochoczo pozowała do zdjęć. Obiecaliśmy jeszcze ją odwiedzić i na pewno dotrzymamy słowa. To ważne, bo jeśli nie nauczymy naszych dzieci szacunku do seniorów, to możemy być pewni, że ten szacunek nie zostanie nam okazany, gdy będziemy w słusznym wieku. Uśmiech i chwila rozmowy to cenne prezenty, które przecież nic nie kosztują…

Małgorzata Jóźwiuk