ZADUSZKI POETYCKIE

"Przemijanie ma sens..." to motto zaduszek poetyckich, które odbyły się 18 listopada 2016 r. w Zespole Oświatowym w Skibniewie. Wieczorny program został przygotowany przez kółko teatralne pod kierunkiem p. Joanny Próchenko we współpracy z p. Edytą Smolik i p. Iwoną Olędzką.

Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II zaczerpnięte z " Tryptyku rzymskiego" będące zaproszeniem do zatrzymania się, a jednocześnie do zastanowienia się nad własnym życiem, towarzyszyły wspomnieniom o tych, których już z nami nie ma - naszych bliskich, kochanych, znajomych lub całkiem obcych, którzy zwyczajnie i bez rozgłosu przeszli przez swoje życie, a także tych, którzy wprowadzali pokój i cierpieli prześladowania dla sprawiedliwości, walcząc i oddając swoje życie za ojczyznę. Bo czas listopadowy to czas refleksji i zadumy nad przemijalnością ludzkiego życia. To czas kiedy smutek przeplata się z radością a żal z nadzieją, a nasze myśli kierują się ku niebu...
Młodzi aktorzy udowodnili, że warto pochylić się nad sensem ludzkiego życia i jego przemijaniem. Poszukiwaniom odpowiedzi na pytania: "Czy śmierć ma sens i ma sens życie?" w pięknych tekstach poetyckich dzieciom i młodzieży towarzyszyli rodzice, dziadkowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, a także zaproszeni goście: pani Edyta Andryszczyk - Sekretarz Gminy Sokołów Podlaski, pani Wiesława Kapusta - Dyrektor Zespołu Oświatowego w Skibniewie, pani wicedyrektor - Małgorzata Filiks, pani Grażyna Czarnocka - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim z siedzibą w Skibniewie oraz emerytowani pracownicy Zespołu Oświatowego w Skibniewie.

Po wysłuchaniu pięknego programu poetycko - muzycznego i obejrzeniu przygotowanej prezentacji był czas na rozmowy i wymianę myśli przy filiżance gorącej aromatycznej herbaty i szarlotce. Chyba udało nam się zaczarować publiczność i "zatrzymać czas", bo w piątkowy wieczór nikomu nie spieszyło się do domu, nie chciało się opuszczać sali, w której panowała wspaniała atmosfera i uroczy klimat wyczarowany światłem świec i niezwykle dekoracyjnymi elementami scenografii.

Joanna Próchenko