"NADBUŻAŃSKIM SZLAKIEM"

16 września odbyła się wycieczka uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej do Korczewa, Grabarki, Siemiatycz i Drohiczyna. Większość dzieci po raz pierwszy miała okazję zwiedzić miejsca położone blisko swego miejsca zamieszkania, a mimo to mało znane.

Szczególną atrakcją dla dzieci było zwiedzanie zespołu Pałacowo - Parkowego "Perły Podlasia" w Korczewie wzniesionego w stylu barokowym w latach 1734-1736. W 35 hektarowym parku otaczającym pałac zachowały się rzadkie i stare okazy drzew, zarośla, letni pałacyk Syberia, dawna oranżeria. Na tle pięknej panoramy przy alei grabowej usytuowany był pionowy głaz, Menhir, który po dotknięciu spełnia marzenia.

Następnie autokarem dzieci przejechały do Grabarki. Tam zwiedziły przepiękną cerkiew prawosławną, dowiedziały się, że jest to najważniejsze miejsce kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce oraz piły wodę z cudownego źródełka.

Kolejnym punktem wycieczki były Siemiatycze, a później Drohiczyn - przepiękne miasteczko w dolinie Bugu z mnóstwem zabytków historycznych. Dużym wyzwaniem dla dzieci okazała się wspinaczka na Górę Zamkową. Ze szczytu rozciągała się przepiękna panorama doliny Bugu, a legenda opowiedziana przez panią przewodnik rozbudziła ciekawość i chęć spotkania z rycerzem błądzącym u stóp góry. Kręte uliczki doprowadziły nas do Muzeum Regionalnego. Można tam było zobaczyć około 100 eksponatów, w tym ponad 20 kajaków, z których najstarsze pochodzą z 50-tych i 60-tych lat. To jedyne tego typu muzeum w Polsce.

Dzieci z wycieczki wróciły zadowolone i pełne wrażeń. Zgodnie stwierdziły, że najbliższa okolica też jest piękna i warto ją zwiedzać.

I. Olędzka
A. Borkowska