JESTEM WIDOCZNY, JESTEM BEZPIECZNY

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny to kampania społeczna prowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Publicznego we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Celem kampanii jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży jako pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Głównym narzędziem do realizacji tego celu jest edukacja.

21 października w Zespole Oświatowym im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie odbyło się spotkanie edukacyjne, w którym uczestniczyli również uczniowie Zespołu Oświatowego w Grochowie oraz Zespołu Oświatowego w Nowej Wsi. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9. Pani dyrektor, Wiesława Kapusta powitała przybyłych gości: Kierownik Biura Bezpieczeństwa Publicznego p. Joannę Stefaniak, Wójta Gminy Sokołów Podlaski p. Marcina Pasika, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego p. Jacka Kobylińskiego, Komendanta Powiatowego Policji inspektora Wiesława Nasiłowskiego oraz dyrektor szkoły w Nowej Wsi p. Joannę Telak. Potem rozpoczęła się edukacyjna przygoda z bezpieczeństwem.

Przez zabawę można się uczyć

Podczas spotkania na uczniów czekało wiele atrakcji. Dużym wyzwaniem okazała się jazda na rowerze po specjalnie przygotowanym torze. Wymagało to koncentracji i sprytu, ale satysfakcja po pokonaniu trudnej trasy była ogromna. Nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwali pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Wielu uczniów spróbowało swoich sił w symulatorze jazdy.

Strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim zapoznali uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz przeprowadzili zajęcia praktyczne. Pod bacznym okiem strażaków dzieci uczyły się przeprowadzania reanimacji, która może uratować życie ofiarom wypadków.

Uczniowie obejrzeli również film „…tak, chcę być bezpieczny”, w którym przedstawiono podstawowe zagrożenia komunikacyjne oraz zagrożenia czyhające na dzieci i młodzież podczas zabaw, korzystania z Internetu. Dzielnicowy Paweł Kobyliński z Powiatowej Komendy Policji w Sokołowie Podlaskim omówił przedstawione w filmie rodzaje zagrożeń, na jakie narażony jest dorastający młody człowiek oraz wskazał, jak się przed nimi chronić.

Jednym z głównych celów kampanii Jestem widoczny, jestem bezpieczny jest nauczenie najmłodszych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku. Dlatego na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali ufundowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego zestawy elementów odblaskowych.

Aleksandra Siedlecka