Jasełka z Małym Księciem

... dziś rodzi się BÓG - MIŁOŚĆ

22 grudnia w Zespole Oświatowym w Skibniewie zapanował świąteczny nastrój. Od rana po szkole roznosił się zapach smakowitych potraw wigilijnych, które przygotowywali uczniowie wspólnie z rodzicami na spotkania opłatkowe w klasach. O godz. 10. 30 cała społeczność szkolna, na czele z panią dyrektor i księdzem proboszczem oraz zaproszeni goście zgromadzili się w sali gimnastycznej. A to za sprawą Jasełek z Małym Księciem przygotowanych przez kółko teatralne pod kierunkiem p. Joanny Próchenko we współpracy z p. Mariolą Pogorzelską, p. Renatą Pliszką, p. Małgorzatą Kownacką i p. Teresą Grądzką. Liczna grupa aktorów, głęboka treść i wymowne przesłanie oraz nawiązanie do współczesności skłaniające do refleksji dzieci, młodzież i dorosłych, rozbrzmiewające w języku polskim, rosyjskim i angielskim kolędy to cechy tegorocznych jasełek, na które zwróciła uwagę pani dyrektor Wiesława Kapusta, dziękując wszystkim, którzy włożyli pracę w ich przygotowanie.

Młodzi aktorzy zauważyli, że staliśmy się niewolnikami pośpiechu, telefonów komórkowych i nowych technologii, a najpopularniejszym sportem i sposobem spędzania wolnego czasu przez młodzież jest surfowanie po sieci, stąd odwołanie do najpiękniejszej i pełnej mądrości lektury "Mały Książę" i przywołanie słów jej bohatera: Zapamiętaj mój sekret: "Dobrze widzi się tylko sercem". W życiu liczy się tylko MIŁOŚĆ. Proszę Was, popatrzcie w niebo! Poszukajcie gwiazdy! Popatrzcie, jak cały świat zmienia się dla Was, gdy Miłość przychodzi na ziemię. Słowa te stały się zaproszeniem do refleksji nad tajemnicą narodzin KRÓLA, który jest MIŁOŚCIĄ.

Na zakończenie, zgodnie z tradycją szkoły, pani dyrektor złożyła wszystkim piękne, świąteczne i noworoczne życzenia i nastąpiło łamanie się opłatkiem. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

Jednak przesłanie wynikające z jasełek uświadamia nam, że nie wystarczą życzenia wszystkiego najlepszego, nie wystarczy stół wigilijny z siankiem i białym obrusem ani łamanie się opłatkiem. Najważniejsze jest to, aby w naszych sercach narodziła się miłość i aby każdy odnowę Ziemi zaczął od siebie.

Joanna Próchenko